آماده سازی گذرگاه مرزی شلمچه جهت تردد زائران اربعین

سرپرست فرمانداری ویژه خرمشهر گفت: با توسعه زیرساخت ها ، مسیر عبور زائران اربعین حسینی در گذرگاه مرزی شلمچه در حال آماده سازی است تا تردد زائران با سهولت بهتری انجام شود.

به گزارش اهوازنوین: کورش مودت یکشنبه در حاشیه نشست شورای سلامت و امنیت غذایی جنوب غرب خوزستان درجمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به مدت زمان باقی مانده به اربعین حسینی با برگزاری چندین جلسه ستاد اربعین بر آماده سازی زیر ساخت‌ها در گذرگاه مرزی شلمچه تاکید شده و این روند در برخی بخش‌ها نیز آغاز شده و در حال انجام است.

وی با بیان اینکه گرما، فعالیت دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسانی را در اربعین امسال بسیار سخت خواهد کرد گفت: به منظور حفظ سلامت زائران در اربعین امسال نیاز مبرم به وسایل خنک کننده و سرمایشی است که در این راستا پایداری شبکه برق را در مرز شلمچه افزایش خواهیم داد.

وی با پیش بینی اینکه با رایگان شدن صدور روادید در اربعین امسال جمعیت بیشتری از زائران از مرز شلمچه راهی عتبات عالیات خواهند شد ادامه داد: به منظور ایجاد زیرساخت‌ها در مرز شلمچه هماهنگی لازم با دستگاه‌های اجرایی ذیربط صورت گرفته است.

مودت همچنین به اقدام صورت گرفته برای تردد زائران خارجی از مرز شلمچه اشاره کرد و گفت: برای آسان سازی تردد اتباع خارجی یک سالن به مساحت ۲ هزار متر مربع در مرز شلمچه در حال ساخت است و باید تا پایان مرداد ماه امسال کار ساخت آن به پایان برسد.

وی راه اندازی دستگاه ایکس ریل چمدانی در مرز شلمچه را یادآور شد و گفت: قرار است در سالن پایانه مرزی شلمچه یک دستگاه ایکس ریل چمدانی راه اندازی شود.

در اربعین پارسال بیش از ۵۳۵ هزار زائر ایرانی و خارجی از مرز شلمچه تردد کردند که از این تعداد ۳۹۶ هزار و ۶۷۲ زائر ایرانی و ۱۳۸ هزار و ۴۷۰ نفر زائر خارجی بودند.

زائران خارجی در اربعین پارسال از ۱۴ گیت در پایانه مرزی شلمچه تردد کردند.

از گرمای هوا و ضعف برخی زیرساخت‌ها به عنوان ۲ چالش تردد زائران اربعین حسینی در خوزستان نام برده می‌شود.

به گزارش ایرنا بر اساس تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، ۲۷ مهرماه ۱۳۹۸ مطابق با بیستم صفر روز اربعین حسینی است که در این بازه زمانی هوای خوزستان به خصوص مناطق غربی آن جایی که ۲ پایانه رسمی چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز و شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر واقع شده‌اند هوا به مراتب گرم‌تر و در برخی روزها نیز هوا شرجی و مرطوب است.
حرکت تدریجی کاروان‌های اربعین حسینی به سمت ۲ گذرگاه بین المللی چذابه و شلمچه از هفتم مهرماه (اول صفر) شروع می‌شود.

سالانه بیش از هفت میلیون زائر و مسافر بین ایران و عراق تردد می‌کنند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of