معاون محیط زیست خوزستان: هیچ آبی از رودخانه مارون وارد تالاب شادگان نمی‌شود

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: حقابه تالاب شادگان از رودخانه مارون تامین نشده و هیچ آبی از این رودخانه به تالاب وارد نمی‌شود.

سید عادل مولا ، منبع اصلی تامین آب تالاب شادگان را حوزه آبی مارون – جراحی بیان کرد و افزود: ورودی آب از رودخانه مارون به تالاب شادگان صفر است، در حالیکه باید حداقل ۱٫۳ میلیارد مترمکعب حقابه سالیانه از این رودخانه برای تالاب شادگان تامین شود.
وی اضافه کرد: حقابه تالاب از رودخانه مارون، همیشه از طریق سازمان آب و برق خوزستان پیگیری می‌شود اما ادعا می‌کنند که آبی وجود ندارد.
مولا با انتقاد از برداشت‌های غیرمجاز در بالادست تالاب شادگان، گفت: تا زمانی که وزارت نیرو و جهاد کشاورزی، برداشت‌های بالادست را مدیریت و کنترل نکنند و روش‌های سنتی آبیاری کشاورزی تغییری نداشته باشد، نمی‌توان به تامین حقابه تالاب‌ها امیدوار بود.
وی بیان کرد: تالاب شادگان نسبت به هورالعظیم از نظر آبی در شرایط بهتری است و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این تالاب آب دارد، البته عمق آب در قسمت‌های مختلف متفاوت است و در برخی نقاط فقط مرطوب است.
مولا با اشاره به ۲ طرح برای نگهداشت آب شیرین در تالاب شادگان، گفت: ساخت دریچه‌های خروجی برای کنترل جریان آب شیرین به دریا و طرح انتقال آب کارون به تالاب، راهکارهایی برای تامین آب مورد نیاز این تالاب بوده که باعث بهبود شرایط آبی آن شده است.
به گفته وی، اکنون ۴ مترمکعب برثانیه از طرح انتقال آب کارون به تالاب شادگان وارد می‌شود.
بر اساس این گزارش، تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار مساحت بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور (رامسر سایت) است که در جنوب خوزستان قرار دارد.
منبع اصلی تغذیه این تالاب حوضه آبی مارون – جراحی است، در حالیکه این تالاب در سال‌های گذشته با بحران آب روبه رو بوده و تنها منابع تغذیه آن انتقال آب از رودخانه کارون و زهاب‌های شور نیشکر بوده است.
سازمان آب و برق خوزستان در حالی حقابه تالاب شادگان را تامین نمی‌کند که صدریان‌فر رییس این سازمان یک ماه پیش و بعد از بارش‌های موسمی (مونسون) گفته بود: عمده بارش‌ها در شرق استان و حوضه‌های زهره، جراحی، مارون و شهرستان‌های باغملک و ایذه اتفاق افتاد که منابع آبی آنها تقریبا وضعیت عادی دارند.
رهاسازی آب از سد مارون، برای تامین نیاز پایین دست حوضه مارون – جراحی از اول مهر با دبی ۷۵ میلیون مترمکعب آغاز می‌شود که بیشتر برای تامین نیاز کشاورزی به ویژه نخلستان‌هاست.
طرح سد مارون۲ در بالادست حوضه و در استان کهگیلویه و بویر احمد در آستانه اجرا قرار دارد، که به دلیل تشدید بحران آب در تالاب شادگان، با مخالفت کارشناسان و مسوولان خوزستان روبه رو است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of