برگزاری یادواره سردار شهید علی هاشمی و ۴۰۰ شهید اهواز

یادواره سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و ۴۰۰ شهید کوی ابوذر(حصیرآباد) اهواز با حضور اقشار مختلف مردم و خانواده‌های شهدا برگزار می‌شود.

یادواره سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و ۴۰۰ شهید والامقام کوی ابوذر(حصیرآباد) اهواز با حضور اقشار مختلف مردم و جوانان و نوجوانان خوزستانی برگزار می‌شود.

این برنامه روز جمعه سوم تیرماه سال ۱۴۰۱ بعد از نماز مغرب و عشا آغاز می‌شود که جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران، رزمندگان اسلام، مدافعان حرم، بسیجیان، طلاب، علما و روحانیون، دانش‌آموزان و دانشجویان به همراه بسیجیان سلحشور در آن حضور خواهند یافت و یاد و خاطره سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و ۴۰۰ شهید کوی ابوذر(حصیرآباد) اهواز را گرامی می‌دارند.

یادواره سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و ۴۰۰ شهید کوی ابوذر در مسجد امام حسن مجتبی(ع) اهواز واقع در خیابان شهید علیرضا نظرآقایی کوی ابوذر(خیابان ۵ حصیرآباد) انجام می‌شود که جمعی از خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم نیز در آن حضور می‌یابند.

در این برنامه حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین به سخنرانی می‌پردازد و به سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و ۴۰۰ شهید کوی ابوذر ادای احترام می‌کند.

همچنین در یادواره سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و ۴۰۰ شهید کوی ابوذر اهواز سردار محمدصادق موحدی‌کیا فرمانده تیپ مکانیزه ۲۰ رمضان نیروی زمینی سپاه نیز روایتگری خواهد کرد.

فرمانده قرارگاه سری نصرت

به گزارش خبرگزاری فارس، یکی از شهدای والامقام کوی ابوذر اهواز سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام صادق(ع) است که در دهم شهریور سال ۱۳۴۰ هجری شمسی چشم به جهان گشود.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ به عضویت کمیته انقلاب اسلامی درآمد و در سال ۱۳۵۹ پس از حمله عراق به خاک ایران، به‌همراه ۴۰ نفر از نوجوانان و جوانان محله‌های حصیرآباد و آخر آسفالت اهواز به حمیدیه عزیمت کرد و در نهایت تیپ ۳۷ نور را تشکیل دادند.

شهید علی هاشمی، بعد از عملیات بیت‌المقدس با حکم فرماندهی وقت کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برای تشکیل قرارگاه سری نصرت به منظور شناسایی منطقه عمومی هورالهویزه(جزایر مجنون) مامور شد.

وی پس از این انتصاب، کار خود را به منظور شناسایی منطقه عمومی هورالهویزه(جزایر مجنون) آغاز کرد که این شناسایی‌ها منجر به اجرای عملیات‌های خیبر و بدر شد.

با توجه به لیاقت و شایستگی سردار سرلشکر شهید علی هاشمی در سال ۱۳۶۵ به فرماندهی سپاه ششم امام صادق(ع) منصوب شد.

در چهارم تیرماه سال ۱۳۶۷ دشمن بعثی اقدام به انجام تک شدیدی در جزایر مجنون می‌کند که سردار سرلشکر شهید علی هاشمی تا آخرین لحظه در کنار سایر رزمندگان اسلام در مقابل متجاوزان می‌ایستد و از خاک کشور دفاع می‌کند.

پس از یک نبرد نابرابر سرانجام سردار شهید علی هاشمی به همراه چند تن از یارانش به نام‌های سردار شهید مهدی نریمی مسئول مخابرات قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع)، سردار شهید حسن بهمنی فرمانده مخابرات قرارگاه تاکتیکی خاتم ۴ و مسئول ارتباطات رادیویی مخابرات سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و سردار شهید محمود نویدی مسئول ادوات جنگی قرارگاه سری نصرت به شهادت می‌رسند که پیکر پاکشان در جبهه ماند.

پس ۲۲ سال غربت در نهایت پیکر پاک و مطهر سردار سرلشکر شهید علی هاشمی شناسایی می‌شود و در روز ۲۷ اردبهشت سال ۱۳۸۹ همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در آئین کم‌نظیری در اهواز تشییع شد و در گلزار شهدای این شهر آرام گرفت.

پس از آن نیز پیکر پاک سردار شهید مهدی نریمی و سردار شهید حسن بهمنی پس از سال‌ها غربت و بی‌نشانی به خوزستان بازگشت ولی پیکر پاک سردار شهید محمود نویدی هنوز شناسایی نشد و جاویدالاثر است.

فرمانده محور عملیاتی حمیدیه

سردار شهید مجید سیلاوی از بنیانگذاران سپاه حمیدیه و فرمانده این محور عملیاتی یکی دیگر از شهدای کوی ابوذر اهواز است که در تاریخ ششم بهمن سال ۱۳۴۰ در چهار راه زند اهواز دیده به جهان گشود.

وی به همراه سردار سرلشکر شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و سپاه ششم امام جعفرصادق(ع) و چند تن دیگر از دوستانشان در اوایل جنگ سپاه حمیدیه را تشکیل دادند.

سرانجام سردار شهید مجید سیلاوی از بنیانگذاران سپاه حمیدیه و فرمانده این محور عملیاتی در تاریخ ۱۲ شهریورماه سال۱۳۶۰ در عملیات شهید رجایی و شهید باهنر در منطقه عملیاتی کرخه نور به شهادت رسید.

پیکر پاک سردار شهید مجید سیلاوی با حضور اقشار مختلف مردم اهواز تشییع شد و در قطعه یک گلزار شهدای اهواز و در کنار دیگر شهیدان والامقام آرام گرفت.

فرمانده شوخ طبع

سردار شهید مصطفی بختیاری‌اصل فرزند بداغ علی است که در تاریخ دوم مهرماه سال ۱۳۴۱ در اهواز دیده به جهان گشود.

وی در دوران هشت سال دفاع مقدس به همراه دیگر رزمندگان اسلام و نیروهای حصیرآباد اهواز برای دفاع از دین و میهن به جبهه رفت و به نبرد با دشمن پرداخت.

در انجام کارها بسیار جدی بود و در مواقع درگیری خیلی شجاعانه برخورد می‌کرد، البته در کنار این جدیت خیلی هم با رزمندگان صمیمی و اهل شوخی بود.

پس از حضور در جبهه شهید مصطفی بختیاری‌اصل در تاریخ سوم شهریورماه سال ۱۳۶۶ شهد شیرین شهادت را نوشید و نام خود را در دفتر ۲۳ هزار شهید استان خوزستان ثبت کرد.

پیکر پاک و مطهر شهید مصطفی بختیاری‌اصل پس از شهادت به اهواز انتقال یافت و با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تشییع شد.

شهید مصطفی بختیاری‌اصل در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسید و تربت پاکش در قطعه ۲ گلزار شهدای اهواز ردیف ۱۷ مزار ۲۳ قرار دارد.

شهادت در زبیدات عراق

شهید مصطفی ابلوچ از دیگر شهدای کوی ابوذر اهواز است که در روز بیست و نهم اردیبهشت سال ۱۳۴۲ در آبادان دیده به جهان گشود. پدرش خمیس، در شرکت نفت کار می‌کرد.

در کودکی برای کسب  علم و دانش به مدرسه رفت و تا پایان دوره متوسطه در رشته تجربی درس خواند و دیپلم گرفت.

این دلیرمرد خوزستانی در سال‌های نخست حمله بعثیون به خاک ایران به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و به نبرد با دشمن پرداخت.

پس از حضور در جبهه در روز هفتم آذرماه سال ۱۳۶۱ در زبیدات عراق بر اثر اصابت ترکش به سر، به شهادت رسید.

 پس از شهادت پیکر پاک و مطهر شهید مصطفی ابلوچ از خاک جبهه به زادگاهش انتقال یافت و با حضور اقشار مختلف مردم، جمعی از خانواده‌های شهدا و جوانان خوزستانی تشییع شد.

شهید مصطفی ابلوچ در سن ۱۹ سالگی شهد شیرین شهادت را نوشید و پیکر پاکش بنابر وصیت او در کنار دیگر شهیدان در گلزار شهدای آبادان آرام گرفت.

غواص شهید عملیات کربلای ۴

همچنین غواص شهید عبدالکریم کجبافی(کجباف) فرزند محمدمهدی از رزمندگان اهوازی یکی دیگر از شهیدان والامقام کوی ابوذر اهواز است که در هجدهم دی‌ماه سال ۱۳۴۶ در اهواز دیده به جهان گشود.

وی به همراه دیگر رزمندگان ایرانی در نوجوانی عازم جبهه شد که در روز چهارم دی سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای چهار به شهادت رسید و پیکر مطهرش به وطن بازنگشته بود.

پس از سال‌ها جاویدالاثر بودن، پیکر مطهر شهید کجبافی در منطقه عملیاتی ام‌الرصاص تفحص شد و عصر روز دوشنبه ۲۶ تیرماه سال ۱۳۹۶ از طریق فرودگاه بین‌المللی اهواز به زادگاهش انتقال یافت.

پیکر مطهر شهید عبدالکریم کجبافی(کجباف) روز پنجشنبه ۲۹ تیرماه سال ۱۳۹۶ همزمان با سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) به همراه شهدای غواص اهوازی شهید منوچهر(محمد) تنگسیری، شهید علی نبوی و شهید عیسی جابری تشییع شد و در قطعه ۲ گلزار شهدای اهواز در نزدیکی مزار شهید بهزاد جلیلی، شهید محسن محمدیان، شهیده صدیقه مطرودنژاد و شهید فاضل پورمحسن بنی‌اسد آرام گرفت.

تیربارچی گردان امیرالمومنین(ع)

شهید سید جلال جزایری فرزند سید طاهر یکی دیگر از شهدای کوی ابوذر است که در روز بیستم آبان‌ماه سال ۱۳۴۷ در اهواز دیده به جهان گشود و در دوران جوانی به جبهه رفت تا به نبرد با دشمن بپردازد.

وی از طریق گردان حضرت امیرالمؤمنین(ع) اهواز به عنوان تیربارچی در عملیات والفجر ۱۰ شرکت کرد، هنگامی که وقت عقب‌نشینی نیروها فرا می‌رسد سید جلال آتش آخر را بر روی نیروهای بعثی می‌ریزد تا رزمندگان ایرانی فرصت عقب‌نشینی را داشته باشند، در این هنگام از سوی تک تیرنداز عراقی گلوله‌ای به سرش اصابت کرد و به سوی معبود خود شتافت.

پیکر پاک شهید سید جلال جزایری که در چهارم فروردین‌ماه سال ۱۳۶۷ در تپه‌های ریشن کردستان عراق به شهادت رسیده بود بعد از سه روز به ایران انتقال یافت و پس از تشییع، در قطعه ۲ گلزار شهدای اهواز، ردیف ۲۶ مزار ۲۷ آرام گرفت.

هنرمند شهید مدافع حرم

یکی دیگر از شهیدان والامقام کوی ابوذر اهواز هنرمند بسیجی شهید عبدالکریم اصل‌غوابش فرزند علاوی از شهدای مدافع حرم خوزستان و اهواز است که در بیست و پنجم دی سال ۱۳۴۸ به دنیا آمد.

این رزمنده دلیر پس از هجوم تکفیری‌ها به سوریه به صف نیروهای مقاومت پیوست و به مبارزه با دشمنان اهل بیت(ع) پرداخت.

سرانجام شهید عبدالکریم اصل‌غوابش در تاریخ ۱۹ تیرماه سال ۱۳۹۴ در دفاع از حرم حضرت زینب کبری(س) و حضرت رقیه خاتون(س) به فیض شهادت نائل شد و نام خود را در دفتر شهدای اسلام ثبت کرد.

شهید اصل‌غوابش در سن ۴۶ سالگی در منطقه عملیاتی تدمر کشور سوریه به شهادت رسید و مزارش در قطعه ۲ گلزار شهدای اهواز در کنار شهدای مدافع حرم زیارتگاه عاشقان راه ایثار و شهادت است.

سردار شهید سید مهدی نجم السادات، سردار شهید سید طاهر موسوی، شهید غلامحسین پژوهنده، شهید غلامرضا مسکین، شهید عبدالرضا شجرات، شهید حسین غلامی، شهید احمد خوشنودی‌فر، شهید پرویز بدری، شهید علی‌عسکر بختیاری،شهید مجید آرامی، شهید غلامعلی مصطفایی، شهید سید جلال جزایری، شهید عباس کاردى، شهید سعید دلفی، شهید سید طاهر جزایری، شهید امیر عساکره، شهید فرید ابن سعیدی، شهید مسعود خوشنودی، شهید کریم مروتی، حبیب‌الله عزیزی‌مفشجانی، شهید حسن علی فربهی، روحانی شهید قادر راشدی و شهید امین(بیژن) شحیطاط از جمله دیگر شهدای کوی ابوذر اهواز هستند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of