احداث ۱۰۷ استخر برای گاومیش داران غرب خوزستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان با اشاره به بحران خشکسالی بی‌سابقه در نیم قرن اخیر در خوزستان گفت: ۱۰۷ استخر برای گاومیش‌های منطقه در غرب استان خوزستان به بهره‌برداری رسید

خدا رحم امیری‌زاده روز امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه برای عبور از خشکسالی، کمبود آب و حمایت لازم از دامداران به ویژه گاومیش‌داران غرب خوزستان برنامه‌های متفاوت طراحی و وارد مرحله اجرایی شده است اظهار داشت: در نخستین گام ۱۰۷ استخر آب برای گاومیش‌های منطقه که شمار آنان به ۳۳ هزار راس می‌رسد ساخته شده تا در شرایطی که جریان آب کرخه به صفر برسد گاومیش‌های منطقه وارد استخرهای آب شوند.

وی گفت: برنامه بعدی راه‌اندازی ۲۰۶ جایگاه مه پاش برای گاومیش‌داران غرب استان برای دامدارانی که بیش از ۵۰ راس گاومیش دارند که این برنامه اجرایی شده و مرحله بعدی احداث مه پاش در جایگاه‌های دام برای دامدارانی که کمتر از ۵۰ راس گاومیش دارند که با هماهنگی بسیج سازندگی سپاه این برنامه با امضای تفاهم‌نامه اجرایی می‌شود.

امیری‌زاده در ادامه بیمه رایگان ۳۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین غرب خوزستان را از دیگر برنامه‌های حمایتی دولت برای دامداران حوضه کرخه بیان کرد و افزود: در صورتی که شرایط بحرانی شود و برنامه‌های اجرایی کارساز نشود کوچ گاومیش‌های منطقه در دستور کار قرار خواهد گرفت ولی امیدواریم این مسئله پیش نیاید و با همین برنامه‌ها بتوانیم از تابستان امسال به سلامت عبور کنیم و وارد فصل بارندگی‌ها شویم.

مخالف ساخت سد مارون ۲ هستیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به برنامه ساخت سد مارون ۲ گفت: ما مخالف ساخت این سد هستیم چون نظام بهره‌برداری از آب مارون را به هم می‌زند.

امیری‌زاده با اشاره به اینکه هم اکنون وضعیت آب سد مارون در بهبهان مناسب نیست افزود: وقتی آب رودخانه مارون به نخیلات شادگان و رامشیر نمی‌رسد چگونه می خواهیم سد دیگری در بالا دست بزنیم و وضعیت آب کشاورزی را از چیزی که الان هست بدتر کنیم.

وی گفت: ساخت سد مارون ۲ کشاورزی شرق و جنوب شرق خوزستان را در وضعیت نامناسب و شکننده‌ای قرار می‌دهد.

آتش زدن کاه و کلش، توسعه کشت گلخانه‌ای، برنامه جامع توسعه نخیلات، توسعه آبیاری زیرفشار به منظور کاهش مصرف آب، کشت قراردادی محصولات کشاورزی، توسعه باغات، پیگیری اجرای گام دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، تروج و آموزش کشاورزی‌، اقناع‌سازی کشاورزان برای رعایت الگوی کشت در شرایط خشکسالی و کم آبی با همیاری رسانه‌ها و عبور از کشاورزی سنتی به مکانیزه و لزوم مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان برای بخش کشاورزی از جمله مباحت، سوال‌های و دغدغه‌های اصحاب رسانه‌ها در این نشست بود.

وی اضافه کرد: تابستان امسال غیر از حوضه رودخانه کرخه در غرب خوزستان که به لحاظ آورد آب وضعیت بسیار نامناسب و بحرانی دارد در سه حوضه کارون، مارون و دز الگوی کشت متناسب با کم آبی و خشکسالی تدوین و به کشاورزان ارایه شده و اقناع‌سازی نیز صورت گرفته است.

وی گفت: کشاورزانی که الگوی کشت محصولات کم آب بَر همچون ماش ، کنجد و سورگم را رعایت کنند حق بیمه آنان تا ۷۰ درصد از سوی دولت پرداخت می‌شود ضمن آنکه با هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) محصول آنان به صورت تضمینی خریداری شده و نهاده‌های لازم از جمله بذر، کود و سوخت در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

امیری زاده افزود: قیمت خرید تضمینی هرک یلوگرم ماش ۳۰۰ هزار ریال و کنجد ۴۰۰ هزار ریال خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه سازمان متبوع در کشت محصولات کم آب بَر و کشت نکردن محصولات پرآب همچون برنج اجباری عمل نمی‌کند ادامه داد: جهادکشاورزی به کشاورزان الگوی کشت معرفی می‌کند و مشوق های لازم را در اختیار کشاورز قرار می دهد و این کشاورز است که با توجه به محدودیت آب مختار است چه محصولی را کشت کند.

وی گفت: کشاورزانی که در سه حوضه آبی کارون ، دز و مارون اقدام به کشت محصولات آب بَر کنند هیچ گونه خدمات دولتی و حمایتی نظیر بیمه و نهاده‌های کشاورزی دریافت نخواهند کرد ضمن آنکه هیچ کس مسوولیتی در قبال تامین آب آنان ندارد.

امیری‌زاده با اشاره به اینکه در حوضه رودخانه کرخه در غرب خوزستان ممنوعیت هر نوع کشت محصولات تابستانه به خاطر نبود آب اعمال خواهد شد افزود: در حال پیگیری برای پرداخت خسارت کشت نشدن به کشاورزان غرب خوزستان هستیم چون بیشتر ساکنان این مناطق غیر از کشاورزی هیچ منبع درآمدی ندارند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of