کرونا/ همه چيز درباره واکسيناسيون دانش‌آموزان

سرانجام قطار واکسيناسيون کرونا به ايستگاه دانش‌آموزان و افراد زير ۱۸ سال رسيد تا با گسترش واکسيناسيون آنان سرانجام بتوان پس از قريب به يک سال و نيم، به بازگشايي حضوري مدارس اميدوار شد و خانواده‌ها با نگراني کمتري فرزندان خود را راهي مدرسه کنند.

سرانجام قطار واکسيناسيون کرونا به ايستگاه دانش‌آموزان و افراد زير ۱۸ سال رسيد تا با گسترش واکسيناسيون آنان سرانجام بتوان پس از قريب به يک سال و نيم، به بازگشايي حضوري مدارس اميدوار شد و خانواده‌ها با نگراني کمتري فرزندان خود را راهي مدرسه کنند.

دومين سال تحصيلي زير سايه کرونا در راه است. موضوعي که طي مدت اخير گمانه‌زني‌هاي زيادي درباره آن شکل گرفت تا تصميم جامعي درباره بازگشايي حضوري مدارس يا ادامه آموزش مجازي گرفته شود که هرچه زودتر اين غيبت ۵۸۰ روزه از آموزش حضوري در کشور تمام شود؛ اما با قيد يک شرط مهم: «واکسيناسيون دانش‌آموزان».

با سرعت گرفتن روند واکسيناسيون در کشور از اواسط مرداد ماه و واکسيناسيون معلمان و کادر اجرايي مدارس، کم کم زمزمه‌ها براي بازگشايي مدارس بالا گرفت. موضوعي که علاوه بر واکسيناسيون معلمان منوط به تامين واکسن مکفي براي واکسيناسيون ۱۳ ميليون دانش‌آموز بود. به طوري که دکتر عليرضا رئيسي_ معاون بهداشت وزارت بهداشت در اين رابطه تاکيد کرده بود: «موضوع بازگشايي مدارس فقط به واکسيناسيون کودکان مرتبط نيست، معلمان و کادر مدارس که واکسينه شده‌اند اما برنامه داريم که والدين دانش‌آموزان هم واکسينه شوند که پيش‌بيني ما براي اين کار ۲۰ ميليون دُز واکسن است. از طرفي ما ۱۳ ميليون دانش‌آموز داريم که ضرب در دو يعني ۲۶ ميليون دوز واکسن لازم است.»

با اين حال اما امکان بازگشايي حضوري مدارس از اول مهر بسيار ضعيف و حتي نشدني است؛ زيرا فرايند واکسيناسيون دانش‌آموزان حداقل دو ماه زمان خواهد برد و با اين احتساب و طبق اظهارات مسوولان امر، احتمالا زمان بازگشايي حضوري مدارس به اواخر فصل پاييز موکول شود.

آغاز واکسيناسيون دانش آموزان
اولويت اول براي سال آخريها
در اين ميان اما وعده‌ها براي واکسيناسيون دانش‌آموزان سرانجام از روز گذشته ( ۲۸ شهريورماه) با تزريق واکسن به دانش‌آموزان سال آخر متوسطه دوم (متولدين ۱ مهر ۱۳۸۲ تا ۱ مهر ۱۳۸۳) به مرحله اجرايي رسيد. البته اين درحالي بود که وزير بهداشت پيش‌تر تاکيد کرده بود واکسيناسيون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال بلامانع است اما بر اساس آنچه که در سامانه salamat.gov.ir مشاهده مي‌شود، فعلا سامانه براي متولدين ۱۳۸۳ و ماقبل بازگشايي شده است که احتمالا اين تصميم براي جلوگيري از بروز تجمع دانش‌آموزان در مراکز تجميعي واکسيناسيون گرفته شده است.

از طرفي دکتر محمدمهدي‌ گويا _ رييس مرکز مديريت بيماري‌ هاي واگير وزارت بهداشت نيز درباره واکسيناسيون افراد زير ۱۸ سال، تاکيد کرده است: « از آنجا که دانش آموزان پايه دوازدهم بايد خود را به تحصيل حضوري رسانده و آماده شرکت در آزمون کنکور شوند، از نظر ما در اولويت قرار دارند؛ بنابراين، اميدواريم که واکسيناسيون را از پايه دوازدهم آغاز کرده و به پايه‌هاي بعدي برسيم.»

البته بر اساس اعلام دکتر بهرام عين‌اللهي _ وزير بهداشت به ايسنا، «انجام واکسيناسيون به منزله بازگشايي مدارس نيست، بلکه زمينه‌ها فراهم مي‌شوند و براي بازگشايي مدارس لازم است هر دو دز واکسن تزريق شود و در مرحله بعدي با مطالعات گسترده‌اي که انجام مي‌شود، واکسيناسيون کودکان ۷ تا ۱۲ سال نيز آغاز خواهد شد.»

چرايي انتخاب سينوفارم براي دانش آموزان
اما سوال اصلي اينجاست؛ کدام واکسن‌ها براي دانش‌آموزان مناسب است؟ پرسشي که وزير بهداشت در پاسخ به آن تاکيد مي‌کند که «براساس مطالعاتي که انجام شده واکسن سينوفارم براي اين گروه سني تزريق خواهد شد و اين واکسن در اختيار همه مراکز نيز قرار داده شده است.»

پيش از اين نيز دکتر محمدرضا شانه‌ساز_ رئيس سازمان غذا و دارو از صدور مجوز تزريق واکسن‌هاي پاستوکووک و سينوفارم براي سنين کمتر از ۱۸ سال خبر داده بود. به اذعان او مطالعات باليني بر اين واکسن‌ها نشان داده است که اين واکسن‌ها مي‌توانند در سنين نوجواني استفاده شوند که البته در سبد واکسيناسيون ما هم وجود دارد.

البته علي‌رغم وجود واکسن سينوفارم در کشور و سهم بالاي تزريق آن، اما هنوز واکسن پاستوکووک به شکل جدي در شبکه واکسيناسيون کشور توزيع نشده است، اما شانه‌ساز در اين زمينه نيز تاکيد کرده است:« ما در مهر ماه اميدواريم که حداقل ۶ ميليون دز واکسن پاستور را داشته باشيم و واکسن پاستور در مهر ماه به صورت جدي وارد بازار مي‌شود.» بر اين اساس طبق اظهارات رييس سازمان غذا و دارو، فعلا دو واکسن اصلي کانديد براي تزريق به نوجوانان و دانش‌آموزان کشور سينوفارم و پاستوکووک است.

در هر حال اکنون قطار واکسيناسيون کرونا به ايستگاه دانش‌آموزان رسيده است تا با گسترش واکسيناسيون آنان سرانجام بتوان پس از قريب به يک سال و نيم به بازگشايي حضوري مدارس اميدوار شد.

روند واکسيناسيون معلمان نيز با سرعت خوبي انجام شده و بنابر اعلام محمدمحسن‌ بيگي _ مديرکل دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش خوشبختانه تاکنون بيش از ۹۰ درصد معلمان، دوز اول واکسن خود را دريافت کرده‌اند و تزريق دوز دوم نيز از روزها قبل آغاز شده است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of