فرماندار دشت آزادگان: چند گروه از مشتاقان سفر کربلا در مسیر مرز چذابه متوقف شدند

فرماندار دشت آزادگان گفت: چند گروه از مشتاقان زیارت اربعین که قصد سفر به عراق را داشتند در مسیر حرکت به سمت مرز بین‌المللی چذابه و منطقه دشت آزادگان متوقف شده و به شهرهای خود بازگردانده شدند.

حمید سیلاوی: با بیان اینکه این گروه ها از خوزستان و استان های همجوار بودند افزود:بارها در خصوص بسته بودن مرزهای چذابه و شلمچه در ایام اربعین اطلاع رسانی شده ولی همچنان تعدادی بدون توجه به هشدارها ، به امید گشایشی در بازشدن مرزهای بین المللی چذابه و شلمچه در دشت آزادگان و خرمشهر، به سمت این مرزها حرکت می کنند که مشکلاتی برای ماموران انتظامی و مرزبانی به وجود می آورند.
وی گفت: همان طور که بارها اعلام شده هیچ یک از مسوولان کشورهای جمهوری اسلامی ایران و عراق به علت مخاطرات ناشی از ویروس کرونا و ضروت حفظ سلامتی مردم برنامه‌ای برای باز کردن مرزهای زمینی چذابه و شلمچه ندارند.
فرماندار دشت آزادگان افزود: ماموران حفاظتی و مرزی ۲ کشور ایران و عراق در مرزهای چذابه و شلمچه ماموریتی برای پذیرش زائران اربعین ندارند و هرگونه تغییری در این ارتباط به مسوولان بلندپایه ۲ کشور بستگی دارد.
در۲ هفته اخیر چند کاروان از مشتاقان اربعین حسینی به قصد زیارت اماکن مقدس عراق و شرکت در کنگره اربعین در کربلا ، راهی مرزهای چذابه و شلمچه شدند که از سوی ماموران انتظامی و مرزبانی از ادامه حرکت آنان جلوگیری شد.
در اربعین امسال تنها حدود۷۰۰ نفر از موکب داران خوزستانی و خدمه آنان می توانند از مسیر هوایی و صرفا برای پذیرایی از زائران به عراق بروند.

در حال حاضر سهمیه در نظر گرفته شده از سوی عراق برای زائران ایرانی برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی به صورت هوایی ۶۰ هزار نفر است.

باین دومین سال متوالی است که عزیمت کاروان‌های اربعین از مرزهای شلمچه و چذابه به دلیل همه‌گیری کرونا انجام نمی‌شود.
در اربعین ۱۳۹۸ حدود یک میلیون زایر ایرانی و خارجی برای شرکت در راهپیمایی اربعین، از مرزهای رسمی و بین‌المللی چذابه و شلمچه عزیمت کردند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of