گندمکاران خوزستانی از بذر مرغوب و اصلاح شده استفاده کنند

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان از گندمکاران استان خواست از بذر مرغوب ، اصلاح شده و ضدعفونی شده استفاده کنند تا با کاهش تولید و بروز آفات در دوره داشت و برداشت رو به رو نشوند.

خدارحم امیری زاده روز دوشنبه در نشست کمیته فنی بذر در سرسرای اداری سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: در صورت استفاده نکردن کشاورزان از بذر مرغوب و استفاده از بذر خود مصرفی ، میزان و کیفیت گندم تولیدی کاهش می‌یابد و درنهایت کاهش درآمد کشاورزان را به دنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، کمبود بذر گندم در استان نداریم افزود: خوزستان با توجه به میزان سطح زیرکشت که حدود ۵۵۰هزار هکتار خواهد بود بیشترین میزان مصرف بذر را دارد بنابراین کشاورزان نباید نگران تامین بذر مرغوب و استاندارد باشند.
به گفته وی امسال حدود ۵۶هزار تن بذر اصلاح شده و استاندارد در انبارهای استان نگهداری می شود که به تدریج توزیع آن شروع خواهد شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز گفت: بیش از ۲۰ درصد بذر گندم کشور در خوزستان تولید می‌شود ، این در حالی است که سطح زیر کشت گندم در استان ۱۳درصد کل سطح زیرکشت این محصول در کشور است.
تورج نوروزی افزود:بذر نهاده‌ای مهم است که در تولید و کاهش بیماری های مربوط به گندم نقش به سزایی دارد بنابراین کشاورزان باید به سمت استفاده از بذر مرغوب گندم بروند.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین اقدام ها برای افزایش تولید، تغییر و اصلاح ارقام بذر بوده بیان کرد:برنامه توزیع بذر مورد نیاز کشاورزان ، نهایی و به شرکت ها ابلاغ شده است.
نوروزی ادامه داد:به زودی فراخوان نیاز بذری به شهرستان ها اعلام می شود و تا نیمه مهرماه مشخص خواهد شد که میزان بذر گندم مورد نیاز استان برای سال زراعی پیش رو چه مقدار خواهد بود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد نیاز بذری از محل بذور خود مصرفی است اضافه کرد: اداره مکانیزاسیون و حفظ نباتات نیز باید با هماهنگی مدیریت شهرستان ها بر عملیات بوجاری بذور خود مصرفی نظارت داشته باشند.
کارشناس موسسه تحقیقات ثبت وگواهی نهال و بذر نیز در این نشست گفت: در سال ۱۳۹۹- ۱۳۹۸ میزان خرید گندم گواهی شده استان ۴۰ هزار تن بود که این میزان در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ رشد ۲۲ درصدی داشت و در کل درصد تحقق خرید گندم گواهی شده استان به ۸۳ درصد رسید.
علی رنجبر افزود :هم اکنون میزان تولید بذر گندم پرورش ۲،پرورش ۳ ،مادری و گواهی شده استان به بیش از ۵۶ هزار تن رسیده است .
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد نیز در این نشست گفت:۱۷ رقم و لاین در طبقه پرورش یک و ۱۰ رقم در طبقه پرورش ۲ در این مرکز وجود دارد.
طبیب غفاری افزود: سیاست موسسه اصلاح بذر از سال گذشته حذف چمران ۲ بوده و این رقم در سال زراعی آینده حذف خواهد شد.
وی ادامه داد: بوجاری گندم طبقه پرورش ۲ برای اولین بار در مرداد ماه صورت گرفت و بذور غالبا تایید شده و در سردخانه های مرکز می باشند وهر زمان که شرکت ها تمایل داشته باشند آمادگی تحویل بذر را داریم.

کشت گندم در خوزستان در صورت شرایط مناسب آب و هوایی و بارش ها ، از آبان ماه شروع و تا نیمه دوم آذر ادامه می بابد و برداشت آن از ۲۰فروردین آغاز خواهد شد.
سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حدود ۱.۲میلیون تن گندم به قیمت تضمینی از کشاورزان خوزستانی خریداری شد که معادل یک چهارم کل گندم خریداری شده در کشور بود.
استان خوزستان با تولید ۱۷.۵میلیون تن محصولات زراعی و باغی ، فراورده های دامی و شیلات رتبه نخست کشور را دارد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of