کمبود ويتاميني که باعث سرطان مي‌شود

به نقل از روسيا اليوم، با وجود پيشرفت‌هاي پزشکي، درمان سرطان هنوز محدود و سخت است. با اين حال، مطالعات نشان داده اند که کمبود يک ويتامين مي‌تواند سرنخ‌هايي براي پيشرفت بيماري ايجاد کند.

تعدادي از عوامل سبک زندگي در ايجاد سرطان نقش دارند؛ در حالي که رژيم غذايي نامناسب يکي از مقصران اصلي است، شواهد نشان مي‌دهد که کمبود ويتامين‌ها و مواد معدني حياتي نيز مي‌تواند باعث آسيب DNA شود.

اگرچه بيشتر ويتامين‌ها از طريق رژيم غذايي جذب مي‌شوند، اما برخي از آن‌ها به ويژه ويتامين D از طريق قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به دست مي‌آيند. مطالعات نشان داده است که ويتامين D مي‌تواند در برابر سرطان به دليل تأثير آن بر چرخه زندگي سلول‌ها محافظت کند.

موريلو رناتو ماتوس ماچادو پزشک گروه زنان و زايمان در کالج پزشکي بوتوکاتو در دانشگاه ايالت سائوپائولو، داده‌هاي ۲۰۹ زن يائسه با سرطان پستان تازه تشخيص داده شده را تجزيه و تحليل کرد.

سطح ويتامين D در همه زنان مبتلا به سرطان پس از تشخيص اندازه گيري شد. سطح سرمي حداقل ۳۰ نانوگرم در ميلي ليتر به اندازه کافي تعيين شد. هيچ يک از افراد شرکت کننده در ابتداي مطالعه از مکمل‌هاي ويتامين D استفاده نکرد. محققان ميزان بالاي کمبود و ويتامين D را در زنان مبتلا به سرطان سينه ذکر کردند.

نتايج نشان داد که ۵۵.۶ درصد از بيماران مبتلا به سرطان پستان از کمبود ويتامين D رنج مي‌برند، در حالي که ۴۹.۳ درصد از گروه کنترل و ۲۶.۲ درصد از بيماران سرطاني از کمبود ويتامين D در مقايسه با گروه کنترل سالم رنج مي‌برند.

محققان تصريح کردند که غلظت ناکافي يا کمبود ويتامين D در ۸۱.۸ درصد از زنان مبتلا به سرطان و ۶۹.۶ درصد از زنان بدون سرطان تشخيص داده شد. اين يافته‌ها با مطالعات قبلي که ميزان بيشتري از کمبود ويتامين D را در زنان مبتلا به سرطان سينه نشان مي‌دهد، مطابقت دارد.

شکل فعال ويتامين D و مشتقات آن ممکن است از طريق تنظيم منفي سيگنالينگ فاکتور رشد، علاوه بر اثرات آن بر تکثير، تمايز و رگ زايي، اثرات ضد توموري داشته باشد.

ماچادو افزود: اثرات متابوليت ويتامين D فعال بر سينه با گيرنده‌هاي ويتامين D انجام مي‌شود، که ژن‌هاي تنظيم کننده تکثير و تمايز سلولي را کنترل مي‌کند. اين ويتامين ممکن است با جلوگيري از تکثير سلولي و ايجاد تمايز، خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد و مانع از رگ زايي در هر دو سينه سالم و مبتلا به تومور بدخيم شود. چندين مطالعه کنترل نشده ميزان بيشتري از کمبود ويتامين D را در زنان مبتلا به سرطان سينه نشان داده است.

اين مطالعه به تحقيقات فزاينده‌اي اضافه مي‌شود که ارتباط معکوس بين کمبود ويتامين D و بروز بسياري از انواع سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ، کليه، ريه و پانکراس را نشان مي‌دهد.

مطالعات قبلي نشان داده بود که مکمل ويتامين D مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان را تا ۳۸ درصد کاهش دهد. پيش از اين اعتقاد بر اين بود که اين ويتامين تنها مي‌تواند خطر مرگ ناشي از سرطان را کاهش دهد. کمبود ويتامين D يک ميليارد نفر را در سراسر جهان تحت تأثير قرار مي‌دهد که علائم آن شامل افسردگي، درد استخوان و کمر و خستگي است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of