رشد ۲ برابری قیمت زولبیا و بامیه نسبت به پارسال

قیمت هرکیلو زولبیا و بامیه در‌ ماه رمضان امسال ۴۸هزار تومان تعیین شده که دوبرابر قیمت پارسال است.

ماه رمضان جدا از معنویت آن، به دلایل دیگری هم محبوب است و بدون تردید یکی از این دلایل خوراکی‌های خاص این‌ماه است. زولبیا و بامیه را اغلب ما ایرانی‌ها نشانه‌ ماه رمضان می‌شناسیم و کمتر کسی است که بتواند از این شیرینی‌‌های محبوب بگذرد.

امسال اما قیمت بالایی که برای زولبیا  و بامیه تعیین شده تعجب و نگرانی زیادی را به‌دنبال داشته است. رئیس اتحادیه قنادان تهران، ۲ روز پیش قیمت هر کیلوگرم زولبیا  و بامیه درجه یک را ۴۸ هزار تومان اعلام کرد؛ قیمتی که از مبلغ یارانه هر ایرانی ۳هزار تومان بیشتر است. پارسال قیمت هر کیلوگرم از این محصول ۲۴هزار تومان و تغییرات قیمتی آن در سال‌های قبل نیز بین ۲۰تا ۳۰درصد بود.

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت زولبیا و بامیه در حالی است که نه‌تنها مردم بلکه بعضی از قنادان هم نگران این مسئله هستند که با تورم موجود و گرانی اقلام واجب‌تر، چند درصد خانوارها توان خرید این محصول را خواهند داشت.

افزایش هزینه دلیل افزایش قیمت
علی بهره‌مند، رئیس اتحادیه قنادان تهران در توضیح قیمت بالای تعیین شده برای زولبیا و بامیه، خرید تولیدکنندگان شیرینی از بازار آزاد را دلیل افزایش هزینه تولید و تأثیرگذار بر قیمت نهایی محصول عنوان کرده است. او با بیان اینکه بخشی از روغن مورد نیاز قنادان برای‌ماه مبارک رمضان تامین شده است، افزوده است: بخش دیگری از مصرف تولیدکنندگان شیرینی از طریق خرید از بازار آزاد انجام می‌شود تا بتوانند محصول کافی تولید و عرضه کنند.

ناکافی بودن سهمیه شکر و روغن، چیزی است که در طول یک سال گذشته با وجود شرایط کرونایی و کاهش نسبی تقاضا برای شیرینی، بر میزان و هزینه تولید قنادی‌ها تأثیرگذار بوده و آن را کاهش داده است. مدیر یکی از شیرینی‌فروشی‌های غرب تهران با اشاره به اینکه در‌ماه رمضان بیشتر مصرف روغن قنادی‌ها روغن مایع است گفت: روغن جامد سهمیه قنادی‌ها توزیع شده اما فعلا هیچ میزانی از روغن مایع سهمیه خود را دریافت نکرده‌ایم. بهزاد تقی‌لو، حجم مصرف روغن مایع در‌ ماه رمضان را بین ۱۵۰تا ۲۰۰حلب اعلام کرد که ۴تا ۵برابر ماه‌های عادی است.

به‌گفته او، مشکلات تهیه روغن هنوز برای قنادان ادامه دارد و آنها ناچارند هر حلب روغن ۱۸۰هزار تومانی را در بازار آزاد ۴۵۰تا ۵۰۰هزار تومان خریداری کنند. تقی‌لو همچنین هزینه کنونی تهیه هر کیلوگرم زولبیا و بامیه درجه یک را تا ۳۰تا ۳۵هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت ۴۸هزار تومانی اعلام شده برای بیشتر مردم بسیار بالاست.

افزایش قیمت شکر و روغن
با تصویب ستاد تنظیم بازار قیمت زولبیا و بامیه مرغوب در رمضان ۹۹ هر کیلوگرم ۲۴ هزار تومان تعیین شد که نسبت به قیمت ۲۰هزار تومانی سال قبل از آن، ۲۲.۵درصد یا ۴ هزار تومان افزایش داشت. امسال اما قیمت هرکیلو زولبیا و بامیه ۱۰۰درصد افزایش یافته است. حذف ارز دولتی واردات شکر در سال‌۹۹ قیمت این کالا را در بازار بالا برد و هزینه‌های تولید را در قنادی‌ها افزایش داد. قیمت شکر در بازار مصرف خانگی هم بهمن‌ماه پارسال تا بیش از دوبرابر نرخ مصوب بالا رفت و هر بسته ۹۰۰گرمی شکر در سوپرمارکت‌ها تا ۱۸هزار تومان به فروش رسید. این درحالی بود که پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات شکر، قیمت هر کیلوگرم شکر برای مصرف‌ خانوار ۸۷۰۰ تومان و برای صنف و صنعت ۱۱هزار و ۵۰۰تومان تعیین شد.

در روزهای اخیر نیز همزمان با رشد تقاضا برای شکر، دوباره شایعه افزایش قیمت این محصول به گوش رسید. از ابتدای هفته جاری برخی سایت‌های خبری از افزایش ۴۰درصدی قیمت شکر در آستانه‌ماه رمضان خبر دادند و تشکیل صف خرید سهام شرکت‌های تولیدکننده شکر در بورس را گواه بر صحت شایعه گران کردن شکر دانستند؛ موضوعی که البته تولیدکنندگان تکذیبش کردند. بهمن دانایی، دبیر انجمن صنایع قندوشکر در واکنش به این موضوع اعلام کرد هیچ‌گونه افزایشی در قیمت مصوب شکر خانوار و صنف و صنعت رخ نداده و حداقل تا پایان‌ماه رمضان قیمت‌ها بدون تغییر خواهد ماند.

اگرچه همین گفته نشان می‌دهد بعد از ‌ماه رمضان باید منتظر گران شدن شکر باشیم اما به‌نظر می‌رسد فعلا تغییری در قیمت این محصول رخ نداده است. بازار دیگر ماده اولیه اصلی و مهم شیرینی‌پزی یعنی روغن هم از ابتدای پاییز پارسال ناآرام شد و این ناآرامی در فاصله زمانی کوتاهی به التهاب انجامید. با نایاب شدن روغن جامد که روغن مورد استفاده قنادی‌هاست بلافاصله قیمت آن دوبرابر شد و واحدهای صنفی برای تهیه مواد اولیه در آستانه شب عید با مشکل مواجه شدند. عرضه نشدن روغن سهمیه‌ای درحالی بود که به‌گفته قنادان، این محصول در بازار آزاد به وفور اما با قیمت دو تا سه برابری یافت می‌شد.

زولبیا و بامیه بخریم یا بپزیم؟
پارسال شیوع کرونا رونق فروش تلفنی و اینترنتی انواع محصولات ازجمله زولبیا و بامیه در‌ماه رمضان را به‌دنبال داشت. علاوه بر فروشگاه‌های آنلاین، بسیاری از قنادی‌ها نیز با نصب اعلان‌هایی در ویترین و پشت شیشه واحدهای صنفی خود، از فروش تلفنی و اینترنتی زولبیا و بامیه در رمضان خبر دادند اما امسال با وجود قرمز شدن تهران، ستاد مقابله با کرونای وزارت بهداشت، چراغ را برای قنادی‌ها سبز گذاشت و این واحدهای صنفی از تعطیلی معاف ماندند.

اما این فقط قنادی‌ها نیستند که در‌ماه رمضان زولبیا  وبامیه می‌فروشند. تقاضای بالا برای این شیرینی‌های محبوب، پای آنها را به دیگر واحدهای صنفی هم باز کرده و علاوه بر نانوایی‌های فانتزی، سوپرمارکت‌ها هم در این ایام زولبیا و بامیه می‌فروشند؛ محصولاتی که معلوم نیست در شرایط مناسب بهداشتی تهیه شده باشد.

امسال هم مثل سال گذشته نگرانی‌ها از حیطه کیفیت مواداولیه فراتر رفته و انتقال کرونا مسئله اصلی است شاید این موضوع مخصوصا حالا که هیولای کرونا بار دیگر در سراسر کشور سر برآورده و پایتخت را به تعطیلی کشانده در کنار قیمت بالایی که برای هرکیلو زولبیا و بامیه تعیین شده عاملی باشد برای اینکه خیلی‌ها این شیرینی‌ها را در منزل تهیه کنند و خرید آن کاهش یابد. اما با رضایتی که قنادی‌ها از فروش عید داشتند، به‌نظر می‌رسد در‌ماه رمضان هم استقبال از خرید کم نخواهد بود.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of