داشتن بدنی مقاوم با مصرف ویتامین A

اگر رژیم غذایی متنوعی با گوشت، لبنیات و سبزیجات می‌خورید، به راحتی می‌توانید میزان روزانه ویتامین A خود را تأمین کنید.

به گزارش اهواز نوین ، یک متخصص تغذیه با اشاره به اینکه ویتامین A برای سلامت کلی اعضای بدن ضروری است گفت : این ویتامین به خصوص برای یک بارداری سالم بسیار مهم است.
داشتن بدنی مقاوم با مصرف ویتامین A
دکتر مجید محمدشاهی با بیان اینکه رتینول‌ها پس از مصرف در چربی جذب و ذخیره می‌شوند افزود : بدن نیازی به تبدیل آن‌ها به ویتامین A ندارد و بتاکاروتن‌ها از طریق فرآیند‌های بیوشیمیایی در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه غذا‌های غنی از بتاکاروتن معمولاً میوه‌ها و سبزیجات با رنگ روشن هستند گفت : ویتامین A یک ویتامین ضروری و محلول است. ویتامین A به عملکرد مناسب چشم‌ها، سیستم ایمنی بدن و اعضای بدن کمک می‌کند. از طریق غذا‌های حیوانی و گیاهی در دسترس است.

محمدشاهی مزیت های مصرف ویتامین A را تقویت بینایی ، کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن ،پشتیبانیعملکرد اندام، درمان آکنه و کمک به بارداری سالم عنوان کرد .

وی با اشاره به اینکه ویتامین A برای حفظ دید در شب و نور کم مهم است گفت : بدون ویتامین A، چشم شما تولید رنگدانه‌ها را متوقف می‌کند، که در نهایت می‌تواند منجر به شب کوری و باعث مشکل در تنظیم نور کم یا ناتوانی کامل دید در تاریکی می‌شود.

محمدشاهی افزود : ویتامین A برای رشد، نگهداری و تقویت اپیتلیوم و بافت‌های مخاطی که اکثر اعضای بدن ما را پوشانده است منجر می‌شود. این بافت‌ها اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری زا هستند و قسمت اصلی پاسخ ایمنی ذاتی بدن در برابر عفونت هستند.
داشتن بدنی مقاوم با مصرف ویتامین A
ویتامین A همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است. آنتی اکسیدان‌ها در فرآیندی که تحت عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می‌شود از آسیب سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. آسیب مداوم سلول‌ها در اثر استرس اکسیداتیو می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و کاهش بینایی شود.

وی گفت : مقادیر طبیعی ویتامین A با تقویت رشد سلول‌ها و بافت‌های سالم به قلب، ریه‌ها و کلیه‌ها کمک می‌کند ؛ همچنین نوعی ویتامین A که با نسخه پزشک یا در دوز‌های کم و بدون نسخه پزشک موجود است، به نام رتینول یکی از بهترین درمان‌های موضعی آکنه است.

محمدشاهی افزود : دریافت کافی، اما نه زیاد ویتامین A در دوران بارداری برای رشد جنین مهم است و محققان دریافته اند کودکانی که مادران آن‌ها از مکمل ویتامین A استفاده می‌کنند دارای ریه‌های قوی‌تری نسبت به فرزندان زنانی هستند که این مکمل را مصرف  نکرده اند .
0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of