آغاز مرمت دروازه موسوم به دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: عملیات مرمت و حفاظت دروازه موسوم به دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل آغاز شد.

به گزارش اهواز نوین از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، عاطفه رشنوئی روز پنجشنبه افزود: دروازه شوش در جبهه جنوب غربی حصار میانی شهر دورانتاش قرار دارد که با توجه به ماهیت خشتی و گلی و به دلیل بارندگی های فصلی دچار فرسایش و ریزش اندود بدنه شده بود.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت در محوطه میراث جهانی چغازنبیل بر پایه مبانی و اصول علمی حفاظت و مرمت و با پشتیبانی روش‌های سنتی انجام می‌شود، گفت: دروازه جنوب غربی حصار میانی شهر که رومن گیرشمن آن را دروازه شوش نام گذاشت، در چندین نوبت شاهد مرمت‌های اساسی بوده است و با توجه به بارندگی‌های شدید سال‌های اخیر، حفاظت از این بنا ضروری بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ضمن اشاره به اینکه دروازه شوش مانند دیگر فضاهای معماری به جا مانده شهر دورانتاش از دوره ایلام ساختار گلین دارد که ساختاری شکننده و آسیب پذیر است، اظهار داشت: اهمیت و جایگاه دروازه، ماهیت گلین و آسیب پذیری ساختار آن ضرورت نگهداری از این اثر با ارزش را دو چندان می‌کند.

وی اضافه کرد: حفاظت ار ساختارهای مختلف محوطه‌های میراث فرهنگی باید با مصالح بوم آورد و حفظ سلامت و اصالت اثر صورت گیرد، از همین رو در مرمت این دروازه حفاظت روشمند از سلامت با حفظ اصالت اثر از نخستین اولویت‌ها بوده است.

رشنوئی با تاکید بر این موضوع که حفاظت و نگهداری، امری مستمر و تکرار شونده است، گفت: پایگاه با پایش های متوالی و متناوب از آثار محوطه دورانتاش این امر را مدیریت کرده و با اولویت بندی، امکان سنجی، مدیریت زمان و اعتبار به اهداف خود دست یافته است تا بتواند سلامت اثر را حفظ نماید.

وی بر لزوم آموزش به نیروی انسانی بومی تاکید کرد و افزود: در مرمت دروازه شوش، از نیروهای جوان روستاهای اطراف چغازنبیل دعوت شده در اجرای این کار حضور داشته باشند تا علاوه بر آشنایی با روش‌های مرمت و نگهداری از این شهر باستانی، به اهمیت صیانت از آن بیش از پیش پی ببرند و نقش فعال تری به عنوان جامعه محلی در نگهداری از آن داشته باشند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با بیان اینکه امیدواریم در آینده شاهد ظهور استادکاران دقیق و باسوادی از میان این جوانان باشیم، افزود: علاوه بر دروازه شوش، ساختارهای مختلفی با مصالح و ماهیت‌های متنوع در سطح شهر وجود دارند که نیازمند مرمتهای کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و مستمر هستند.

وی ادامه داد: طرح مرمت هر یک از این ساختارها در مراحل مختلف مطالعاتی تا اجرا در حال انجام است و امیدواریم در آینده نزدیک با ابلاغ اعتبار کافی و لازم شاهد اجرای برنامه‌های مستمر مرمت و حفاظت در بازه‌های زمانی منظم و مناسب باشیم.

معبد زیگورات چغازنبیل نخستین اثر باستانی ایران است که به ثبت جهانی رسیده است؛ این اثر در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۲۰ کیلومتری هفت تپه در شمال خوزستان واقع است.

این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of