• پنج شنبه / 3 خرداد 1403 / 13:26
  • دسته‌بندی: اخبار ایران
  • کد خبر: 99120621012
  • خبرنگار : 2

گاهی قلب تان درد می کند، فکر می کنید دل درد دارید

دکتر مهران بابایی؛ فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه در انتهای الوند از شبکه دو سیما درمورد دردهای شکمی توضیحاتی ارائه داد.

در ادامه مهم ترین بخش این گفت و گو را می خوانید.

♦یکی از علائمی که نشان می دهد فرد قسمتی از سیستم بدنش مشکل دار شده است، درد هست اما گاهی فرد بیمار می شود اما بدون درد هست و این بسیار خطرناک است.

♦هر دردی که در شکم به وجود می آید نشانه جراحی نیست، بسیاری از افراد تا قسمت پایین سمت راست شکم درد احساس شد بر این باورند که آپاندیس است و باید عمل کنند و برخی از ترس اتاق عمل به پزشک مراجعه نمی کنند!

♦شدت درد با شدت بیماری هیچ نسبتی ندارد، گاهی درد با شدت زیادی مواجه می شود ولی یک بیماری ساده است و بالعکس نیز اتفاق می افتد.

♦گاهی بیماری ها درد ندارند اما با علامت هایی مانند ورم و.. خود را نشان می دهند و فرد چون درد ندارد به پزشک مراجعه نمی کند؛  این باور که اگر مشکلی داشت حتما دردی حس می شد کاملا اشتباه است.

♦اگر شکم را به چهار قسمت تقسیم کنیم؛ درد در قسمت بالا سمت راست معمولا کبد و کیسه صفرا؛ ۹۰ درصد سنگ صفرا نیاز به جراحی ندارد.

♦درد در بالای ناف، معده، مری، لوزالمعده و ارجاعی است به این معنا که درد مربوط به شکم نیست از جای دیگری است حتی گاهی مشکل قلبی نیز درد در بالای ناف احساس می شود.

♦قلب، ریه، پرده قلب یا ریه و معده  ممکن است درد در بالای ناف حس شود.

♦هر فردی باید با مشاهده هر گونه تغییر در قسمت شکم به پزشک مراجعه کند حتی اگر هیچ گونه درد احساس نکند زیرا بیماری های زیادی رد شکم وجود دارد که هیچ گونه علائم دردی از خود نشان نمی دهد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of