• سه شنبه / 8 اسفند 1402 / 12:45
  • دسته‌بندی: اخبار ایران
  • کد خبر: 99120475107
  • خبرنگار : 2

تورم در ۱۴۰۰ کاهش می‌یابد؟

در‌حالی‌که نرخ تورم در بهمن سال جاری نشان از افزایش چشمگیری دارد، کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که این متغیر کلان اقتصادی در سال آینده روند نزولی به خود بگیرد و این روند تا اوایل سال ۱۴۰۱ هم ادامه داشته باشد

. جدیدترین آمار از وضعیت تورم در بهمن سال جاری بیانگر این است که هر سه شاخص تورم شامل تورم ماهانه، سالانه و نقطه به نقطه رشد داشته‌اند و به ترتیب به ارقامی مانند ۲.۵، ۳۴.۲ و ۴۸.۲ درصد رسیده‌اند. این در حالی است که طبق گفته کارشناسان اقتصادی در ماه‌های پیش به‌ویژه آذرماه با کاهش انتظارات تورمی به دلیل انتخاب بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا برای مدتی ثبات یا کاهش قیمتی در بازارهای مختلف به‌ویژه بازار مسکن تجربه شد. در این زمینه، برخی از پیش‌بینی‌ها نشان از تداوم روند نزولی تورم و حتی تحقق تورم منفی داشتند. این‌گونه که صادق الحسینی معتقد بود روند کاهشی نرخ تورم در آذرماه تا پایان سال جاری ادامه دارد و با کاهش نرخ ارز در این زمان، انتظارات تورمی و تورم کالاهای وارداتی کاهش پیدا خواهد کرد که این موارد موجب می‌شود تا در برخی از ماه‌های پیش‌رو تورم منفی را هم تجربه کنیم؛ اما برخی دیگر از پیش‌بینی‌ها خبر از روند صعودی تورم در سه‌ماهه سوم و چهارم سال جاری داشتند. به گونه‌ای که یکی از پیش‌بینی‌ها از این متغیر کلان اقتصادی بیانگر این است که نرخ تورم متوسط سالانه در سه‌ماهه سوم و چهارم امسال روند صعودی به خود می‌گیرد و بالاترین رقم نرخ تورم یعنی حدود ۴۵.۳ درصد در سه‌ماهه چهارم رخ می‌دهد که بنا بر آمارها نرخ تورم در دومین ماه از سه‌ماهه چهارم سال جاری رشد چشمگیری داشته است. در‌این‌بین بانک مرکزی به منظور کنترل تورم برای اولین بار سیاست تعیین تورم هدف را مدنظر قرار داده و سطح تورم هدف ۲۲‌درصدی با یک بازه ۲ ± درصدی تا اردیبهشت سال آینده تعیین شده است که همتی در آخرین اظهارات خود مطرح کرده است که پیش‌بینی تورم هدف (۲۲ درصد) بر‌اساس پیش‌فرض‌هایی همانند ارز نیمایی ۱۷ هزار تومان بود؛ اما نوسانات ارزی مانع شد. او بارها تأکید کرده است که کنترل تورم یکی از اولویت‌های بانک مرکزی است و تمام سیاست‌ها و برنامه‌های پولی خود را در این زمینه به کار خواهد بست‌. علاوه‌براین، پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی این است که نرخ تورم در سال آینده روند نزولی به خود بگیرد و در انتهای سال ۱۴۰۰ این نرخ به ۲۵.۱ درصد برسد. همچنین اقتصاددانان معتقدند که کاهش نرخ تورم در سال ۱۴۰۱ هم تداوم داشته باشد و در سه‌ماهه اول این سال به حدود ۲۰ درصد برسد.

دبیر ستاد تنظیم بازار:
مردم بابت تأمین روغن خاطرجمع باشند
ایسنا: دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به ذخایر میوه و نیز ظرفیت تولید کشور برای روغن، شرایط تأمین اقلام مورد نیاز ایام عید را خوب توصیف کرد و گفت: درباره تأمین اقلام پرمصرف برای بازار عید و ایام ماه مبارک رمضان مشکلی وجود ندارد. عباس قبادی درباره نوسانات قیمت در بازار میوه با اشاره به افزایش نرخ ارز گفت: امسال نسبت به سال‌های گذشته، صادرات اقلامی مانند سیب و پرتقال افزایش پیدا کرده است که یکی از دلایل آن افزایش نرخ ارز است که باعث رونق صادرات میوه شده است. دبیر ستاد تنظیم بازار، تغییرات آب‌وهوایی در برخی از استان‌های تولیدکننده میوه و مرکبات را به‌عنوان یکی از عوامل کاهش عرضه میوه و ایجاد نوسان قیمتی در این بازار عنوان کرد و افزود: در کنار این عوامل، تغییرات جوی و بارش‌ها نیز موجب ایجاد محدودیت‌هایی در بخش حمل‌ونقل می‌شود که تمام این‌ موارد در میزان عرضه مؤثر است. او در ادامه با تأکید بر وجود ذخایر کافی میوه برای بازار عید و ایام پایانی سال، تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به میزان ذخایر خوب میوه، برای تأمین و توزیع میوه ایام عید مشکلی وجود ندارد و اقلام پرمصرف این ایام، با قیمت مناسب و به مقدار کافی در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت. قبادی با غیرکارشناسی‌خواندن تأثیر ذخیره‌سازی میوه بر نوسانات اخیر قیمت‌ها، تأکید کرد: خرید و ذخیره‌سازی سیب و پرتقال برای شب عید حدود دو ماه قبل انجام شد و این موضوع هیچ ارتباطی به نوسانات قیمتی در روزهای اخیر ندارد. از طرفی میزان ذخیره‌سازی رقمی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تُن است که در مقایسه با تولید چندمیلیون‌تُنی سیب و پرتقال در کشور، رقم بسیار کوچکی است و موضوع ذخیره‌سازی اصلا نمی‌تواند زمینه اختلال در بازار را فراهم کند. دبیر ستاد تنظیم بازار در ادامه به موضوع تأمین روغن مورد نیاز بازار اشاره کرد و گفت: در کشور روغن به اندازه کافی تولید می‌شود و مردم از بابت تأمین روغن و دیگر مایحتاج عمومی خود در ایام پایانی سال و همین‌طور ماه مبارک رمضان خاطر‌جمع باشند. دبیر ستاد تنظیم بازار تأکید کرد که سیاست ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی از‌جمله روغن در سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت و تأثیر قیمتی متأثر از این موضوع اتفاق نخواهد افتاد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of