• شنبه / 5 فروردین 1402 / 18:53
  • دسته‌بندی: اخبار ایران
  • کد خبر: 99120316252
  • خبرنگار : 2

چرا مصرف کافئین حین بارداری ممنوع است؟

بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که در موسسه‌ی دل‌مونته در دانشگاه روچستر انجام شده، محققین به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف کافئین حین بارداری می‌تواند مسیرهای مغزی مهمی را تغییر دهد و در نتیجه برای کودک مشکلات رفتاری در ادامه‌ی زندگی ایجاد کند.

کافئین ماده‌ای است که به وفور استفاده می‌شود و تحقیقات نشان داده است که به راحتی می‌تواند از مرز جفت جنین عبور کند. در مطالعات گذشته اثرات منفی کافئین بر روی بارداری شناخته شده بود و دانشمندان می‌دانستند که جنین آنزیم لازم برای هضم کافئین را ندارد. در مطالعه‌ای که جدیداً انجام شده، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که کافئین ساختار مغزی را در کودکان تغییر می‌دهد.

دکتر «جان فوکس» به‌عنوان سرپرست این تحقیق، می‌گوید: «اثراتی که ما از آن صحبت می‌کنیم، خیلی کوچک محسوب می‌شوند و شرایط حادی را ایجاد نمی‌کنند، ولی با این حال تغییرات رفتاری ملموسی را در کودک باعث می‌شوند و به همین دلیل باید برای مصرف کافئین در زمان بارداری هشدار داد. بنابراین مادران باردار باید به طور کل از مصرف کافئین در دوران بارداری اجتناب کنند.»

دکتر فوکس و همکارانش اسکن ام‌آر‌آی مربوط به ۹۵۷ کودک ۹ تا۱۰ ساله را بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که مسیرهای مغزی در افرادی که مادران‌شان در دوران بارداری کافئین مصرف می‌کرده است، دچار تغییراتی شده است.

دکتر فوکس می‌گوید: «ما به اطلاعات ارائه شده از طرف خود مادران در زمینه‌ی مصرف کافئین در دوران بارداری اعتماد کرده‌ایم و بنابراین نمی‌توان نتایج به‌دست آمده را کاملاً درست دانست. با این حال، در برخی از این کودکان مشکلات رفتاری، عدم تمرکز درست و بیش‌فعالی را نیز مشاهده کرده‌ایم که احتمال می‌دهیم با مصرف کافئین مادران‌شان در دوران بارداری، ارتباط داشته باشد.»

در مطالعات گذشته مشخص شده بود که نتیجه‌ی آزمون ضریب هوشی این کودکان متفاوت از دیگران است و این کودکان خصوصیات روانی متفاوتی نیز دارند، ولی باز هم بدون شناساگر زیستی نمی‌توان این موضوع را به مصرف کافئین ارتباط داد. بنابراین باید در مطالعات آینده مشخص شود که این تغییرات دقیقاً چه زمانی در مغز کودکان رخ می‌دهد.

در حال حاضر دستورالعمل‌های بهداشتی عنوان می‌کنند که مصرف کافئین باید در دوران بارداری محدود شود و نباید روزانه بیش از دو فنجان قهوه توسط مادر باردار مصرف شود. محققین امیدوارند که در آینده راهنمایی‌های بهتری به مادران داده شود تا به این ترتیب، کودکان بهتری به دنیا بیاورند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of