• پنج شنبه / 31 خرداد 1403 / 18:50
  • دسته‌بندی: اخبار ایران
  • کد خبر: 99112863313
  • خبرنگار : 2

زینک، ماده‌ای موثر برای سرماخوردگی

روی یا زینک (Zinc یا Zin) یک ماده معدنی کمیاب است که انسان برای سالم ماندن به آن نیاز دارد.

روی یا زینک (Zinc یا Zin) یک ماده معدنی کمیاب است که انسان برای سالم ماندن به آن نیاز دارد.
بر اساس مطالعه منتشر شده توسط انجمن میکروب شناسی آمریکا (ASM) مکمل‌های روی یا همان زینک اغلب به صورت قرص‌های مکیدنی برای درمان سرماخوردگی پس از ظهور علائم آن مصرف می‌شود. از افراد مبتلا به سرماخوردگی خواسته می‌شود تا برای بهبودی از سرماخوردگی، چندبار در روز این قرص‌ها را به آرامی در دهان خود حل کنند.

روی همچنین به عملکرد حدود ۳۰۰ آنزیم کمک می‌کند و تأثیرات گسترده‌ای بر سیستم ایمنی بدن دارد. طبق یک مطالعه مشترک که توسط دو محقق از دانشگاه‌های هلسینکی و سیدنی انجام شده است، روی می‌تواند از تکثیر ویروس رینو و سایر ویروس‌های تنفسی جلوگیری کرده و تاثیر اینترفرون‌ها که گروهی از پروتئین‌های سیگنالینگ هستند و باعث دفاع ضد میکروبی می‌شود، افزایش دهد.
فرضیه تأثیر قرص‌های مکیدنی “روی” بر سرماخوردگی، به یون‌های آزاد “روی” مربوط است که باعث ایجاد تأثیر مثبت در نواحی دهان و حلق می‌شود، اما همچنان سطح مولکولی و مکانیسم غیر ایمنی برای درمان سرماخوردگی تحت بررسی است.
قرص‌های مکیدنی “روی” عوارض جانبی نیز دارند اما این عوارض شدید نیست، به گونه‌ای که چیزی بیشتر از احساس طعم ناخوشایند یا تهوع نیست. به همین دلیل است که بیماران مبتلا به سرماخوردگی که پزشکان به آن‌ها توصیه می‌کنند از این قرص‌ها استفاده کنند، اغلب در مورد این عوارض هشدار داده می‌شوند تا بتوانند خود تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند سریعتر بهبود یابند یا نه.

اما بزرگسالان بالای ۶۵ سال و مبتلا به بیماری‌های مزمن، باید قبل از مصرف قرص‌های مکیدنی روی به پزشک مراجعه کنند، به ویژه اینکه مصرف این مکمل‌ها برای مدت طولانی می‌تواند با متابولیسم مس در بدن تداخل ایجاد کرده و اثرات مضر ایجاد کند.

بر اساس نتایج یک مطالعه تحلیلی انجام شده توسط مینو سینگ محقق انستیتوی آموزش پزشکی و تحقیقات در چندیگار هند، امولسیون یا قرص‌های مکیدنی روی به کاهش علائم مشترک سرماخوردگی مانند آبریزش و گرفتگی بینی، تب، سرفه و گلودرد به میزان ۱۲ تا ۴۸ درصد در صورت مصرف روزانه ۷۵ تا ۱۵۰ میلی گرم کمک می‌کند. قرص مکیدنی روی به طور گسترده به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس است و باید مدت کوتاهی پس از بروز علائم مصرف شود.
برای بزرگسالان سالم، قرص‌های روی به طور متوسط ​​در طول ۲۴ ساعت از زمان شروع علائم، سرماخوردگی را کاهش می‌دهند، اما گاهی اوقات علائم پس از شروع درمان تا هفت روز ادامه دارد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of