امام جمعه اهواز: نگاه مسئولان به غرب نخبگان را ناامید می‌کند

نماینده ولی‌فقیه در استان خوزستان گفت: جوانان نخبه ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی حرف برای گفتن دارند اما وقتی نگاه مسئولان به اروپا و غرب باشد نخبگان ناامید می‌شوند.

به گزارش اهواز نوین، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سید عبدالنبی موسوی‌فرد امروز در مراسم اختتامیه نخستین رویداد ملی فناورانه صنعت قطعه‌سازی خودرو که در محل تالار مهر اهواز برگزار شد با بیان این که قبل از انقلاب هویت را از جوانان ما گرفته بودند اظهار داشت: قبل از انقلاب به شکلی تحقیرآمیز، حس توانمندی و خودباوری از جوانان ما گرفته ‌شده و به آن‌ها القاء می‌شد که توانایی ساخت آفتابه را نیز ندارند.

وی افزود: اکنون نیز در کشور شاهد سخنان افرادی از یک جریان خاص هستیم که همه مصیبت‌ها از آن‌ها است و معتقدند ایرانی فقط می‌تواند آبگوشت بزباش درست کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خوزستان ادامه داد: در روزهای گذشته فردی گفته بود از آن ‌جهت که ایرانی هستم، دوست دارم ترامپ رأی بیاورد چون ترامپ با فشار تحریم به ایران می‌تواند تغییر ایجاد کند.

موسوی‌فرد تأکید کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون همواره یک عده به دنبال قرار دادن خود در رأس امور اجرایی هستند تا در کشور ناامیدی ایجاد کنند.

وی با اشاره به توانمندی‌های جوانان نخبه ایرانی گفت: جوانان نخبه ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی حرف برای گفتن دارند اما وقتی نگاه مسئولان به اروپا و غرب است نخبگان ناامید می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خوزستان از مشکلات به وجود آمده برای کارآفرینان ابراز نارضایتی کرد و افزود: چرا یک جوان برای تولید محصول فناورانه باید مصیبت‌های بسیاری را تحمل کند.

موسوی‌فرد ادامه داد: به همین سبب است که ما نیازمند روی کار آمدن یک مسئول جهادی و انقلابی در رأس مدیریت اجرایی کشور هستیم.

وی تصریح کرد: اصل نظام به دنبال حمایت از کارهای فناورانه است و با همه توان افرادی را که در حوزه دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند، حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.

خوزستان فاقد صنعتگر در حوزه خودرو است

یحیی میرزایی معاون پارک علم و فناوری خوزستان در ادامه این مراسم با بیان این که در حوزه فناوری صنعت خودرو، هیچ صنعتگری در خوزستان وجود ندارد گفت: رویداد ملی فناورانه صنعت قطعه‌سازی خودرو به‌منظور شناسایی استعدادهای استان در این حوزه برگزار شد.

وی افزود: در یک بازه ۲ تا ۳ ماهه ۲۵ ایده فناورانه در صنعت خودرو دریافت کردیم که عدد قابل‌ توجهی در این زمینه است و نشان‌دهنده استقبال خوب صنعتگران در این بخش بود.

میرزایی ادامه داد: ۳ نفر از فناوران برتر در این رویداد انتخاب شدند که پارک علم و فناوری از ایده‌های آن‌ها حمایت خواهد کرد.

معاون پارک علم و فناوری خوزستان عنوان کرد: ایده‌های فناورانه یکی از پایه‌های صنعت خودروسازی است چرا که باید صنعت خودرو از حالت مونتاژ خارج‌ شده و به طرح‌های جدید با ویژگی‌های متفاوت مجهز شود.

وی بیان داشت: همچنین در استان خوزستان با توجه به وجود ظرفیت‌های مختلف، نیازمند تغییر روند صنعتگران از حوزه نفت به سایر حوزه‌ها هستیم.

صنعتگران خوزستانی حمایت نمی‌شوند

حسن صبحه مدیرعامل شهرک صنعتی و نمایشگاهی خلیج ‌فارس و دبیر نخستین رویداد ملی فناورانه صنعت قطعه‌سازی خودرو در ادامه این مراسم گفت: متأسفانه در استان خوزستان حمایت لازم از صنعتگر و کارآفرین انجام نمی‌شود. همچنین برای اخذ مجوزها باید پروسه فرسایشی سپری شود که اغلب آن‌ها نیز منجر به شکست کارآفرین می‌شود.

وی افزود: در استان‌های دیگر یک کارآفرین ظرف ۶ ماه می‌تواند همه مجوزها را بگیرد اما در خوزستان ۳ سال باید دوندگی کرد و این امر سبب عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان می‌شود.

دبیر نخستین رویداد ملی فناورانه صنعت قطعه‌سازی خودرو در ادامه به پیشرفت فیزیکی پروژه احداث شهرک صنعتی و نمایشگاهی خلیج‌ فارس در اهواز اشاره و عنوان کرد: این پروژه در سه فاز از سال ۹۳ شروع به فعالیت کرده و اکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی در زیرساخت دارد.

صبحه ادامه داد: هدف نخست ما در فاز نخست ایجاد محیطی برای حضور قطعه سازان در استان بود. اکنون در مرحله‌ای هستیم که آمادگی احداث ۶۳ سوله رایگان برای قطعه سازان را داریم و اصلی‌ترین خواسته ما در قبال آن، جذب نیروی بومی از استان خوزستان است.

وی با بیان این که اگر بخشی از سرمایه خود را فدای استان کنیم اتفاقات خوبی خواهد افتاد گفت: در نشست با صنعتگران کشور متوجه شدیم هیچ‌ گونه حمایتی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد و جا و مکان واحدی برای تولید ندارند. در حال حاضر در شهرک صنعتی خلیج‌ فارس این امکان به وجود آمده که صنعتگران حوزه قطعه‌سازی بتوانند با تسهیلات بسیار مناسبی در استان خوزستان مستقر شوند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of