“سردار زارعی” کسی که هیچ گاه از جنگنیدن خسته نشد

علی اصغر زارعی مجاهدی خستگی ناپذیر و شجاع که از آغاز جنگ تا پایان لحظه‌ای دچار تردید و خستنگی نشد. مردمی که رادارهای رازیت فرانسوی را رمزگشایی و بومی سازی کرد.

به گزارش اهواز نوین، علی اصغر زارعی دانشجو مبارز و مجاهدی خستگی ناپذیر ۱۶ آذر از بین ما پرکشید. علی اصغر زارعی از دانشجویان مبارز دانشکده نفت آبادان و دانشگاه صنعتی شریف و نیز دارای مدرک دکتری از دانشگاه تهران در رشته مدیریت (گرایش سیستم) که پس از پیروزی انقلاب در دفاع از ارزش‌های انقلاب در آبادان و تهران فعالیت‌های ماندگاری داشت.

برای گفت‌وگو درباره ابعاد زندگی این مجاهد خستگی ناپذیر و بررسی آرا و نظرات وی، گفت‌وگوی را با علی بختیار پور دوست و همرزم این مرحوم در اهواز انجام دادیم.

بختیار پور درباره آشنایی با مرحوم زارعی گفت: مرحوم زارعی الگو و گوهری بود که ناشناخته از بین ما پر کشید. مرحوم زارعی را نخستین بار سال ۶۲ در منطقه عملیاتی آبادان دیدم. آن موقع تازه منطقه ۸ عملیاتی تشکیل شده بود و ایشان معاون آموزشی منطقه بود. مرحوم زارعی فردی مهربان و بسیار مودب بود و خیلی زود افراد را جذب خودش می‌کرد. از نظر شخصیتی؛ فردی محجوب و با حیا بود و آن موقع در سپاه و منطقه فردی متمایز و برجسته بود.

همرزم مرحوم زارعی بیان داشت: مرحوم سال ۵۴ دانشجوی دانشگاه تهران بود که به دلیل سیاسی، ایشان به دانشگاه نفت آبادان منتقل می‌شوند و چون ریشه‌های مذهبی و انقلابی قوی داشتند؛ خیلی زود به یکی از قطب‌های فعالیت دینی و انقلابی در این منطقه آبادان شدند. ایشان برای تبیین انقلاب و گسترش معارف دینی بین مردم بسیاری از چهره‌های موثر سیاسی و انقلابی مانند مرحوم شریعتی و علامه جعفری را به دانشگاه نفت دعوت می‌کرد.

وی درباره نحوه ازدواج مرحوم زارعی گفت: مرحوم زراعی سال ۵۹ ازدواج کردند. همسر ایشان دختر عموی خانم بنده هستند و تا آنجا که می‌دانم همسر ایشان نیز از فعالین فرهنگی و مذهبی بودند و از طریق همسر یکی از اساتید دانشگاه با مرحوم زارعی آشنا و ازدواج کرده بودند.

بختیار پور ادامه داد: خوب قبل از هر چیزی یک نکته عرض کنم، ایشان در طول جنگ از اول تا اخر همیشه حضور داشته و ما همیشه در منطقه ایشان را می‌دیدیم. از بدو تأسیس سپاه حضور داشت. هم در سپاه آبادان حضور داشت و هم اینکه مسئول بسیج آبادان بودند.

همرزم این مجاهد بیان داشت: در دوران جنگ و بویژه حصر آبادان نقش ویژه و مؤثری به همراه جهان آراء داشت و همه کار می‌کرد. آموزش نظامی می‌داد، نیرو سازماندهی می‌کرد و در همان اوایل جنگ از ناحیه پا دوباره مجروح شدند. یکی از حساسیت‌های ایشان بر تربیت نیروهای سپاه بود و بسیار حساس بود که سپاه از موضع اصلی خود دور نشود. در این زمینه با کسی تعارف نداشت و بسیاری از نیروها گاهاً از این اصرار و تعصب ایشان بر اصول و منشور سپاه اذیت می‌شدند ولی ایشان اعتقاد داشت سپاه نباید دچار لغزش شود .

وی اظهار داشت: اصولاً علی اصغر متخصص جذب نیرو بود و بسیار اهل جذب بود و فردی اخلاقی و مخلصی بود و این صفای باطن علی اصغر باعث شده بود همه شیفته و مجذوب ایشان شوند. به هیچ وجه اهل حذف نبود و معتقد بود همه باید باشند.

مرحوم زارعی اوایل انقلاب رادیو آبادان فعالیت داشتند

دوست مرحوم زارعی درباره فعالیت فکری این مجاهد بیان داشت: یکی از فعالیت‌های مستمر و بارز ایشان این بود که در اوایل انقلاب گروه‌های چپ و مارکسیستی بسیار در شهرها و بویژه آبادان فعالیت داشتند و مرحوم زارعی به واسطه مطالعات ایدئولوژیکی که داشتند از چهره‌های شاخص مبارزه فکری با جریان چپ کمونیستی بودند و در رادیو آبادان مرتب سخنرانی داشت و به شبهات فکری کمونیست‌ها جواب می‌داد. تسلط کافی به تاریخ و ایده و تفکر مارکسیستی داشت و به دلیل ریشه مذهبی خانوادگی و مطالعاتی که داشت، در آبادان مرتب بین مردم و مساجد به شبهات پاسخ می‌داد.

مرحوم زارعی موسس جنگ الکترونیک در دوران دفاع مقدس بود

بختیار پور اظهار داشت: مرحوم زارعی در سال‌های میانی جنگ تحصیلات خود در حوزه مهندسی الکترونیک تکمیل و وارد بخش مخابرات و جنگ الکترونیک سپاه شدند. سپاه به نظرم حوزه جنگال را مدیون پایه‌گزاری و ممارست ایشان است. به‌عنوان مثال در عملیات فاو عراق یکسری رادارهای زمینی بنام رازیت داشت. رادار رازیت ساخت کشور فرانسه بود که ویژگی‌هایی، چون اطمینان پذیری بالا، مقاومت مناسب در برابر اخلال‌های الکترونیکی و توان کشف هدف مناسب به صورت گسترده، توسط یگان‌های کنترل صحنه نبرد و پست‌های فرماندهی به کار گرفته می‌شود.

وی بیان داشت: این رادارهای اهدایی فرانسه به صدام پیشرفته بود و در منطقه هم کسی نداشت ولی علی اصغر در فاو توانست کد اینها بشکند و اینها را بومی سازی کند و در آن موقع که دست ما خالی بود این یک تکنولوژی بالای برای ما بود. این رادارها را تعمیر و راه اندازی کرد و برای کاربرد آنها بچه‌ها را آموزش داد. این رادارها در تثبیت اطلاعات ما در خط مقدم بسیار مؤثر بود.

این جانباز جنگ درباره ویژگی سیاسی مرحوم زارعی گفت: علی اصغر فردی آرمانگرا و انقلابی بود و یک فرد پاک باخته و ولایی بود. اطلاعت از رهبری انقلاب را برای خود واجب می‌دانست و در جمع‌های خانوادگی می‌دیدم که چقدر به مقام معظم رهبری علاقه دارند.

وی ادامه داد: ما در مسایل مختلف سیاسی با علی اصغر اختلاف سلیقه داشتیم ولی باور کنید در جمع‌های خانوادگی و رفت آمدها اصلاً به این مسائل اهمیت نمی‌داد و هر وقت باهم بودیم مخصوصاً این اواخر مرتب جویای احوال بچه‌های جبهه و جنگ بود. واقعاً به نظرم ایشان با این رفتار و مجاهدت‌های خستگی ناپذیری که برای اسلام داشتند، شهید هستند.

همرزم مرحوم زارعی گفت: واقعاً صفای باطن بالایی داشت و لطیف الطبع بود و چون اصالتاً آذری بود، شعر به آذری می‌گفت. انس بالای با برادر شهید خود داشت و برای همین همیشه اهل تواضع و خاکساری بود. وقتی خانه ما می آمد خودمان و بچه ها احساس می‌کردیم برادرمان وارد خانه شده است. هیچ احساس نمی‌کردی با یک چهره نظامی عالی رتبه ارتباط داری؛ از بس متواضع و مردمی بود.

بختیار پور گفت: قبل از اینکه ما باهم ارتباط خانوادگی داشته باشیم، من یک رزمنده ساده بود و علی اصغر نیروی برجسته بود و بعد که سال ۶۱ ازدواج کردم از نظر خانوادگی نیز با مرحوم زارعی ارتباط فامیلی پیدا کردیم. مرتب در طول جنگ با هم ارتباط داشتیم و در سال ۷۱ تا ۸۵ نیز در شهرک شهید کلاهدوز همسایه دیوار به دیوار بودیم. با توجه به اینکه رسته هر دو اطلاعاتی بود، خیلی باهم ارتباط داشتیم.

همرزم مرحوم زارعی اظهار داشت: همسر بنده و مرحوم علی اصغر مسجدسلیمانی بودند و هر وقت در مراسم های عزا و عروسی شرکت می‌کردیم، علی اصغر مشارکت می‌کرد، غذا پخش می‌کرد و یا ظرف جمع می‌کرد. بعد پای صحبت‌های مردم می‌نشست و پیگیر کار مردم بو د.

وی افزود: آخرین بار در مراسم فاتحه خوانی یکی از آشنایان باهم بودیم و ایشان جویایی احوال بچه‌های جبهه و جنگ شدند. به خاطر کرونا این اواخر تلفنی با هم ارتباط داشتیم و در خرداد امسال که مادرم فوت کرد، تماس گرفتند و به خاطر عدم حضور در مراسم به سبب کرونا عذرخواهی کردند. خداوند روح ایشان را قرین رحمت کند. متأسفانه این اواخر دچار کرونا شده بود و با وجود بهبودی از کرونا، دچار عوارضی شده بود که این مشکلات باعث شد ما اصغر را از دست دهیم.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of