گفت وگوی خواندی با خانواده شهید مدافع سلامت در دزفول / پرستاری که عاشقانه برای خدمت به مردم از جانش گذشت

اوایل شیوع ویروس کرونا در ایران و دزفول با توجه به مشخص نبودن این ویروس منحوس بسیار استرس زا بود، شهید کیوان برای خدمت به مردم در صحنه بودند.

به گزارش اهواز نوین، با آغاز شیوع ویروس منحوس کرونا پزشکان، پرستاران و در مجموعه کادر بهداشت و درمان مجاهدانه و فداکارانه برای مقابله با این ویروس به میدان آمدند و در این راه صدها شهید سلامت بیانگر مجاهدت و ایثار کادر درمان کشور است.

کار بزرگ و رشادت و ایثاری مدافعان سلامت آنچنان ارزشمند بود که بارها رهبرمعظم انقلاب به این مجاهدت‌ها اشاره کردند و در سخنرانی خود از کادر درمان و بهداشت تقدیر کردند.

«پرستار شهیده پروین کیوان» از زمان شیوع کرونا مانند بسیاری از همکارانش در خط مقدم مقابله با این بیماری قرار داشت که در پی ابتلا به این بیماری به شهادت رسید؛ همزمان با ولادت باسعادت حضرت زینب(ع) و روز پرستار، به دیدار خانواده گرانقدر این شهید والامقام رفتیم تا گوشه‌ای از رشادت‌های این پرستار مدافع سلامت دزفولی را به تصویر بکشیم.

در ادامه با همسرشهیدمدافع سلامت «شهیدپروین کیوان» «علیرضاکریمی مقدم و دخترشهیدمیناکریمی مقدم» را ملاحظه می‌کنید.

همسر شهید مدافع سلامت شهیدپروین کیوان با اشاره به شروع زندگی مشترک، اظهار داشت: نحوه آشنایی ما نیز با یکدیگر سنتی و به واسطه شناختی دیرینه «دایی همسرم شوهرخواهرم بودن» انجام شد که زندگی مشترک را به دور از تجملات در سال۱۳۷۵ آغاز کردیم و آبان۱۳۹۹همسرم شهید شدند؛ ماحصل این ازدواج دو فرزند است که از ایشان برای من یادگار مانده که فرزند ارشدمان مینا و فرزند کوچک‌مان حسین است.

شهیده کیوان که از نسل شهدای انقلاب است، همسر این شهیدمدافع سلامت از فعالیت او در دوران هشت سال دفاع مقدس،گفت: دوستان و آشنایان برایم نقل می‌کردند که همسرم در پشت جبهه بسیار به مردم خدمت‌رسانی کرده‌اند از شست و شوی لباس رزمندگان گرفته تا خدمات‌رسانی در مراکز بهداشتی؛ پرستاری در وجود همسرم بود و علاقه بی‌نظیری  به ارائه خدمت به مردم داشت.

همسر شهیده کیوان با اشاره به اینکه در آن روزهای ابتدایی شیوع کرونا کسی این بیماری را به درستی نمی‌شناخت و مدافعان سلامت در خط مقدم درمان بودند، خاطرنشان کرد: اوایل شیوع ویروس کرونا در ایران و دزفول با توجه به مشخص نبودن این ویروس منحوس بسیار استرس و نگران‌شان بودیم وقتی به ایشان می‌گفتیم: «کمتر به بیمارستان بروید، یا با توجه به اینکه ۶ماه مرخصی دارید حداقل مرخصی بگیرید اما با وجود اینکه می‌توانستند یک سالی را مرخصی بگیرند تا کرونا تمام بشود»؛ ایشان در جواب ما می‌گفتند: «عاشق پرستاری و عاشق خدمت به مردم هستم».

دخترشهیدمدافع سلامت در این باره با اشاره به اینکه در این ایام بسیار نگران بودیم، عنوان کرد: برای دختر، مادر خیلی عزیز است، وقتی به مامان گفتم در این شرایط سرکار نرید یا شیفت کمتر بگیرید؛ چون واقعا شرایط حاد بود اما مامان قبول نمی‌کرد و می‌گفت:«کمبود نیرو است، برخی از کادر درمان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، در حال حاضر من می‌توانم کاری  انجام بدهم اگر من از بار مسئولیت شانه خالی کنم، تعهد و وجدان کاری‌ام چی می‌شود؟» دائم به ما امید می‌دادند که چیزی نمی‌شود و نگران نباشید.

دختر شهیده کیوان در ادامه به نقش پررنگ همیاری خانواده‌های شهدای مدافع سلامت اشاره می‌کند و می‌گوید: البته خودخواهی بود در شرایطی که مردم کشور به کادر درمان احتیاج دارند شانه خالی می‌کردیم؛ با همه نگرانی که بود نه ما خیلی دل‌مان می‌آمد به مامان اصرار و مانع خدمت‌رسانی‌شان باشیم نه مامان قبول می‌کرد.

شهیده کیوان یک دقیقه هم برای خدمت به مردم از دست نداد

همسرشهیده مدافع سلامت در ادامه،گفت: در زمانی که شهرستان دزفول در شرایط بحرانی و قرمز از نظر ویروس کرونا بود ذره‌ای از تعهد کاری همسرم کم نشد حتی در اوج این بحران ساعات کار خود را افزایش داد. زمانی که همکارانش به ویروس کرونا مبتلا شدند باز به جای آنها خدمت‌رسانی می‌کردند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه روزهایی بود که در شیوع ویروس کرونا در روز دوبار بیمارستان می‌رفتند، یادآور شد: روزهایی بود که ۱۳ساعت بیمارستان بودند وقتی به خانه می‌آمدند با ایشان تماس می‌گرفتند و می‌گفتند خانم فلانی کار دارند یا یکی از کادر درمان به کرونا  مبتلا شده‌ است؛ مجدد دوباره ظهر برای به بیمارستان می‌رفتند.

همسرشهیده مدافع سلامت با بیان اینکه  بنده و فرزندانم از ایشان درخواست می‌کردیم که مدتی را استراحت کند تا وضعیت این ویروس مشخص شود اما همسرم مدام از ادای دین خود نسبت به مردم کشور صبحت می‌کرد، بیان کرد: شهیده کیوان بی نهایت نسبت به حرفه و شغلی که داشت متعهد بود و در پاسخ به نگرانی‌های ما می‌گفت: «اکنون کشور در وضعیت حساس و بحرانی قرار دارد و به بنده و امثال ما احتیاج دارند و تا جان در بدن و توان دارم باید در خدمت مردم باشم» و این موضوع باعث شد که دیگر به خود اجازه ندهیم این درخواست مرخصی را تکرار کنیم بلکه موشق ایشان هم  شدیم.

خدمت شبانه‌روزی به مردم در روزهای کرونایی

وی با بیان اینکه شهیده کیوان به هیچ وجه اهل ریا و تظاهر نبود و به معنای واقعی کلمه مخلص بود و تعهدی که همسرم نسبت به مردم و بیماران‌شان داشتند مثال‌زدنی بود، گفت: بارها پیش می‌آمد بعد از پایان کارشان در بیمارستان برای ارائه خدمت‌رسانی به کسانی که به کرونا مبتلا شده و در خانه قرنطینه بودن به خانه‌ آنها جهت خدمات‌رسانی «دوستان، همسایگان و آشنایان» می‌رفتند.

در زمینه نقش زنان در جامعه، تاریخ گواه نقش موثر زنان در نجات جامعه بوده برخورد

دخترشهیده مدافع سلامت در پاسخ به اینکه که چه زمانی از ابتلای شهیده کیوان به این ویروس منحوس آگاه شدید و عکس‌العمل خانواده چه بود، گفت: بعد از اینکه مطلع شدیم که ایشان مبتلا شده نگران شدیم اما مامان در کمال آرامش طوری وانمود می‌کرد که انگار هیچ مشکلی نیست و مدام به خاطر حفظ آرامش ما می‌گفت که حالش خوب است.

وی در ادامه با بیان اینکه آن روزها واقعا روزهای سختی بود و خیلی نگران و استرس داشتیم، می‌گوید: خیلی امید داشتیم که حالشان خوب می‌شود؛ دوره درمان مامان ۴۰روز بود خیلی مقاومت کردند اما سیستم بدنشان با ویروس کرونا درگیر شده بود. خیلی سختی تحمل کردند ریه‌های‌شان درگیر شده بود؛ خودشان بیشتر از همه اذیت شدند چرا که برخی از بیماران کرونایی در کما می‌روند اما مامان تا روز آخر هوشیار بودند و دردها را تحمل می‌کردند، شرایط بسیار سختی بود.

همسرشهیده مدافع سلامت با بیان اینکه شهید مدافع سلامت در اخلاق و ادب سرآمد و محبوب همه بود، گفت: پس از  شهادت ایشان وقتی قدردانی مردم را دیدم که چگونه قدردان زحمات ایشان هستند و برای همسرم سوگواری می‌کنند فهمیدم راه و مسیری که طی کرده‌اند درست و بجا بوده و این رضایت قلبی و نام نیکی که از ایشان به جامانده خود گویایی تمامی زحمات ایشان در این سال‌ها است.

وی در ادامه افزود: پس از شهادت ایشان افرادی می‌آمدند و می‌گفتند که چه خدمات درمانی رایگانی همسرم  برای آنها انجام داده است؛ همسرم هیچ‌وقت از کارهایی که برای مردم انجام می‌داد به ما نمی‌گفت.

همسرشهیده مدافع سلامت با بیان اینکه شهیده کیوان ۲۵سال سابقه کاری داشتند، به زمان ابتلا این شهید به ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: اواسط شهریور ماه بود که مبتلا به کرونا شدند و نیز ۲۵شهریورماه۹۹ مصادف با سالروز شهادت امام سجاد(ع) بستری شدند که ۴۰روز در آی سی یو بستری بودند؛ ایشان در راه دفاع از حریم سلامت مردم تا پای جان ایستاد و در روز ۴آبان۹۹ مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) به فیض شهادت نائل آمدند؛ چهلم‌شان هم مصادف شده بود با سالروز وفات حضرت معصوم(ع) بود.

دخترشهیده مدافع سلامت به بارزترین ویژگی مادر شهیدش اشاره کرد و گفت: مامان خیلی مردمی و مسئولیت‌پذیر بودند، بسیار خوش اخلاق و همیشه در لحن کلامشان از کلمات محبت آمیز استفاده می‌کردند؛ مامان چندین سال پرستار نمونه شده بودند.

دختر شهیده کیوان  با اشاره به اینکه این کادر درمان از جان‌شان مایه گذاشته‌اند، گفت: از همه مردم خواهش می‌کنم؛  تلاش کنیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی این روزهای سخت بگذرد چرا که با تلاش ما است که این روزهای سخت تمام می‌شود و آرامش به کشور بر می‌گردد؛ کادر درمان در میدان خط مقدم کرونا می‌جنگند؛ شهدای‌ مدافعان سلامت جانشان و سلامتی‌شان را به پای مردم کشورشان گذاشته‌اند، انصاف نیست که به جان مدافع سلامت توجه نکنیم.

امیدواریم مردم این روزها سخت کرونا را جدی گرفته و هشدارها را جدی بگیرند تا دیگر خانواده هیچ یک از مدافعان سلامت و مردم عزیز کشورمان این درد و رنج بزرگ را شاهد نباشند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of