جلوی مزایده منازل خروسیه و نخلستان گرفته شد/مطالبه‌گری، کام اهالی کوی مدرس را شیرین کرد

مطالبه‌گری گروه‌های جهادی و رسانه‌ای در کوی مدرس، منجر به فسخ قرارداد واگذاری املاک این منطقه شد.

به گزارش اهواز نوین، پس از ماه‌ها تلاش و پیگیری مستمر گروه‌های جهادی بالاخره موضوع منطقه “کوی مدرس”  و قرارداد جنجالی واگذاری زمین‌های این منطقه، فسخ شد.

سال گذشته بود که گروه جهادی سردار شهید حاج اسماعیل فرجوانی ، برای پیگیری در جهت صدور اسناد مالکیت  برای خانه‌های کوی مدرس اعلام آمادگی و اطلاعیه آغاز فرایند پیگیری را صادر کرد چرا که علیرغم اینکه  شواهد نشان می‌داد که اغلب سکنه این منطقه، خانه‌های خود را از شخصی به‌نام “خروسی” در دهه ۴۰ و ۵۰ خریداری کرده‌اند اما فاقد سند مالکیت رسمی بودند.

از سویی شرایط اقتصادی مردم این منطقه محروم، برای خرید مجدد زمین کشش نداشت، لذا در اولین گام نگاه‌ها به سمت  سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی شد که دنبال برگزاری مزایده زمین های آن منطقه دوخته شد.

اینجا بود که برخی گروه‌های جهادی و اهالی رسانه‌ای، مطالبه‌گری جهت حل مشکل اسناد خانه‌های کوی مدرس را در دستور کار قرار دادند و وارد گود شدند.

فرمانده سپاه پای کار…

پیگیری‌ها از اداره کل ثبت اسناد استان و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی آغاز شد. سپس اعضای گروه جهادی شهید فرجوانی و گروه جهادی زینبیون طی جلسه‌ای با سردار حسن شاهوارپور، تقاضای ورود سپاه به این موضوع جهت حل مشکل پیش آمده را مطرح کردند.

از این رو، فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان، طی نامه‌ای به استاندار، خواستار طرح و رسیدگی به این موضوع در شورای تامین استان شد.

پای یک تعاونی دولتی وسط است؟!

در این بین سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی که هنوز نسبت به وضعیت مالکیت خانه‌های کوی مدرس به تصمیم جدیدی نرسیده بود، اقدام به برگزاری مزایده کرده بود و قرارداد واگذاری زمین‌ها به شخصی به نام ع.ع امضا شد اما  شواهدی از دست داشتن مسوولین یکی از تعاونی های یک مجموعه دولتی در این قرار داد دیده می‌شد.

بالاخره و پس از گذشت مدتی از ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی و آغاز شیوع کرونا در کشور، موضوع در شورای تامین مطرح شد و گروه‌های مطالبه‌گر به‌صورت روزانه پیگیر حل مشکل از شورای تامین بودند.

در همین اثناء و در مرداد ماه سال جاری، خبرگزاری فارس گزارش با عنوان “معضل عجیب اما واقعی اهالی کوی مدرس اهواز” منتشر کرد که روند پیگیری مشکل را تسریع بخشید‌.

ورود رئیس مجلس به داستان…

مردم کوی مدرس همچنان مضطرب اما امیدوار، بودند تا اینکه رئیس مجلس نیز به خوزستان سفر کرد و طی این سفر، مسئله مالکیت خانه‌های این منطقه با قالیباف در میان گذاشته شد رئیس مجلس طی تماسی با بذرپاش رئیس دیوان محاسبات، خواستار رسیدگی به مبلغ کم و نحوه واگذاری چک های دریافتی و  فوری به این مسئله شد.

متری ۳۵ هزار تومان ناقابل…

نخلستانی به وسعت ده هکتار  در دل شهر در جنب خروسی در کمال حیرت متری فقط ۳۵ هزارتومان کارشناسی شده بود و پلاک دیگر هم که یازده هکتار بود که منازل بخشی از مردم در آن قرار داشت.

با پیگیری‌های انجام شده و جلسات متعدد با مدیرکل دادگستری خوزستان و دستور ایشان رئیس سازمان بازرسی استان نیز به موضوع ورود کردند

در نهایت طی چند روز گذشته و پس از پیگیری همه جانبه و اصولی گروه‌های جهادی و رسانه‌های مطالبه‌گر، این پرونده جواب داد و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی این قرارداد را لغو کرد البته این پایان ماجرا نخواهد بود چرا که در گام بعد این سازمان باید در جهت تسهیل روند صدور سند برای اهالی کوی مدرس تلاش کند.

کاری که گروه‌های مطالبه‌گر در کوی مدرس انجام دادند، نمونه یک مطالبه‌گری اصولی و صحیح، منطبق بر منویات مقام معظم رهبری بود که تاثیرش، با رفع نگرانی و بحران از زندگی بیش از دو هزار سکنه کوی مدرس متبلور شد‌؛ مردمی که در این شرایط سخت اقتصادی به‌دنبال رفع مشکل سختی بودند که به یکباره گریبانگیرشان شده بود.

الگوی مطالبه‌گری اجرا شده در مسئله املاک کوی مدرس نشان داد که چنانچه مسیر مطالبه‌گری به درستی طی شود، اغلب مسوولین نیز پای کار می‌آیند و نتیجه مطلوب نیز حاصل می‌شود.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of