آمادگی سدهای خوزستان برای مهار سیلاب‌ احتمالی بالادست

معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به وجود ۹ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی در مخازن سدهای استان گفت: سدهای خوزستان آمادگی مهار سیلاب‌های احتمالی بالادست را دارند.

به گزارش اهواز نوین، فراز رابعی بیان کرد: در پی پیش بینی بارندگی برای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری، کارگروه پایش و برنامه‌ریزی تشکیل و بارش‌ها را رصد کردیم.

وی افزود: هم اکنون حجم مفید مخازن سدهای خوزستان ۴.۳ میلیارد مترمکعب و ظرفیت خالی سدها ۹ میلیارد مترمکعب است، بنابراین برای بارندگی‌های پیش‌رو مشکلی نخواهیم داشت و می‌توان همه سیلاب‌های احتمالی را در سدها تسکین داد.

رابعی اضافه کرد: همه حوضه‌های آبی خوزستان اعم از کارون، کرخه و مارون در این بارندگی درگیر خواهند بود اما عمده بارش‌ها در شمال خوزستان پیش بینی شده که پشت سدهای کارون ۳ ، گتوند، مسجدسلیمان، مارون و شهید عباسپور را شامل می‌شود.

به گفته وی، با توجه به پیش‌بینی‌ها مشکل جدی در سدها و یا رودخانه‌های خوزستان مورد انتظار نیست.

وی با بیان اینکه خروجی سدهای خوزستان افزایش نمی‌یابد، گفت: هم اکنون خروجی سد کرخه ۷۵ مترمکعب برثانیه، سد دز ۱۵۰ مترمکعب برثانیه، سد گتوند ۲۵۰ مترمکعب برثانیه و سد مارون هفت مترمکعب برثانیه است که بر اساس حداقل نیاز پایین دست برنامه‌ریزی شده است.

رابعی همچنین گفت: بارندگی و انعکاس بحث‌های مرتبط با سیلاب نباید باعث شود از صرفه جویی در مصرف آب غافل شویم.

وی افزود: هم اکنون با وجود بارندگی، آوردهای خوزستان در حوضه کرخه ۳۱ درصد و در حوضه دز ۹ درصد کمتر از نرمال است بنابراین کشاورزان باید صرفه جویی در مصرف آب را درنظر داشته باشند.

بر اساس این گزارش، هواشناسی خوزستان هشدار سطح نارنجی برای ورود سامانه بارشی به استان و انتظار وقوع سیلاب در مناطق مستعد را برای روز چهارشنبه ۲۶ آذر صادر کرد. براساس این پیش‌بینی مناطق شمال، شمال شرق، شرق، مرکز و جنوب شرق خوزستان و سایر مناطق به صورت نقطه‌ای زیر تاثیر این بارش‌ها خواهند بود.

بارندگی شدید از ۶ تا ۹ آذر در خوزستان، آبگرفتگی معابر شهری در برخی شهرهای استان را به همراه داشت. در این بارندگی شهرهای اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، گتوند، شادگان، رامهرمز، رامشیر، ماهشهر و ایذه شاهد آبگرفتگی بودند. پیش از این نگرانی از بابت فعال شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی در پایین دست سدها در خوزستان وجود داشت.

بیشترین بارش‌ها در حوضه مارون اتفاق افتاد و بیشتر ایستگاه‌های باران سنج منطقه بیش از ۱۰۰ میلیمتر بارش را ثبت کردند که تاکنون سابقه نداشته است.

در تاریخ پنجم آذر ظرفیت خالی سدهای خوزستان ۹.۹ میلیارد مترمکعب اعلام شد که در ۱۳ آذر به ۹ میلیارد مترمکعب کاهش یافت.

0/5 (0 Reviews)