«اسلام آباد» در برزخ میان اهواز و کارون/ همه منتظر امضای استاندار!

این منطقه که در دهه های پیش جزئی از کوت عبدالله اهواز بود، پس از تصویب تأسیس شهرستان کارون توسط هیأت دولت در بهمن ماه سال ۹۱، به این شهرستان جدید ملحق و از اهواز جدا شد.

به گزارش اهواز نوین؛ اسلام آباد نام منطقه ای است که در حد فاصل جنوب کلانشهر اهواز و ابتدای شهرستان کارون قرار دارد.
این منطقه که در دهه های پیش جزئی از محدوده کوت عبدالله اهواز بود، پس از تصویب تأسیس شهرستان کارون توسط هیأت دولت در بهمن ماه سال ۹۱، به این شهرستان جدید ملحق و از اهواز جدا شد.
اما با گذشت زمان و شکل گیری ادارات و تعریف خدمات در شهرستان جدید التأسیس کارون، اسلام آباد که فاصله کمی با مرکز شهر اهواز دارد، بی نصیب از خدمات شهری ماند و ساکنان این منطقه بارها نسبت به وضعیت آن از مسئولان گلایه داشتند.
این گلایه مردم منطقه هر از چند گاهی با وساطت یکی از مسئولان استان به صورت موقت حل می شد، تا اینکه در دی ماه سال ۹۵ جمعی از اهالی این منطقه تجمعی را برگزار کردند.
در این تجمع بر تعیین تکلیف محدوده جغرافیایی منطقه اسلام آباد و مشخص شدن اینکه مدیریت این منطقه با کلان شهر اهواز است یا شهرستان کارون به عنوان مهم ترین خواسته مردم این منطقه تاکید شد.
اهالی معتقدند منطقه اسلام آباد پس از جدایی شهرستان کارون به دلیل اینکه حد فاصل کلان شهر اهواز و شهرستان کارون قرار دارد مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته و بلاتکلیف رها شده است این در حالی است که این منطقه تنها ۴ کیلومتر با مرکز شهر اهواز فاصله دارد به همین خاطر اهالی تمایل دارند این منطقه به مدیریت شهری اهواز ملحق شود.
این مطالبه ساکنان اسلام آباد که بارها توسط مسئولان مختلف با قول پیگیری برای تعیین محدوده کلانشهر اهواز با شهرستان کارون و الحاق مجدد اسلام آباد به اهواز تسکین داده شد، حدود ۷ سال به طول انجامید و تاکنون نیز به نتیجه ای نرسیده است.
مسئولان به دنبال منفعت؛ مردم محروم از خدمات
حجت الاسلام موسوی فرد، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان، در ماه های اخیر ضمن بازدید از منطقه اسلام آباد و پیگیری حل مشکلات اهالی آن، نسبت به تعیین هرچه سریعتر محدوده جغرافیایی میان اهواز و شهرستان کارون تاکید داشته است.
وی خردادماه امسال در جریان یکی از این بازدیدها و در جمع ساکنان منطقه گفت: اگر یک فرد عادی بخواهد برای خود سرپناهی ایجاد کند، دستگاه‌های مختلفی او را به چارمیخ می‌کشند اما متاسفانه در منطقه‌ای که محدوده قانونی آن هنوز تعیین تکلیف نشده، شاهد بروز زمین خواری هستیم.
موسوی فرد گفت: تعیین تکلیف نشدن حدود و حریم منطقه اسلام‌آباد اهواز  که آیا مربوط به کلانشهر اهواز و یا شهرستان کارون است مشکلات و ناهماهنگی‌های متعددی را ایجاد کرده است.
امام جمعه اهواز تصریح کرد: در این رابطه نیز مسئولان کم توجهی هایی دارند و هرکجا شرایط به نفع آنها باشد، این منطقه را جزو حوزه کاری خود می‌دانند که این روند باعث شده که  مردم نتوانند انشعاب استاندارد و رسمی آب داشته باشند و به همین دلیل مجبور به ایجاد انشعاباتی شدند که ممکن است در صورت نشتی احتمالی، آب شرب آنها با نفوذ فاضلاب همراه باشد.
پای منافع مالی در میان است؟
پس از گذشت حدود ۸ سال از جدا شدن اسلام آباد از کلانشهر اهواز، تعلل در الحاق مجدد آن به این کلانشهر را شاید بتوان به دلیل منافع مالی موجود در این منطقه دانست.
تردد خودروهای سنگین، وجود انبارها و اصناف نیمه بزرگ و از همه مهمتر شهرک نمایشگاهی خودرو باعث شده که منطقه اسلام آباد با وسعت محدودی که دارد، عوارض و مالیات قابل توجهی داشته باشد که برای شهرستان کوچکی مانند کارون، جذاب است.
منطق حکم می کند که اگر این منطقه به دلیل عایدی خوبی که می تواند داشته باشد، برای کارونی ها مهم است، پس برای حفظ آن خدمات بهتری به اهالی آن داده شود اما تاکنون اینگونه نبوده و متاسفانه در برخی موارد حتی شاهد قطعی های چند روزه آب در این منطقه و عدم وجود زیرساخت مناسب فاضلاب هستیم.
اسلام آبادی ها اهواز را می خواهند
بررسی های میدانی حاکی از آن است که اهالی منطقه اسلام آباد به دلایل مختلفی، الحاق مجدد به کلانشهر اهواز را خواستارند و این مطالبه نیز تاکنون بارها رسانه ای شده است.
دریافت خدمات بهتر شهری، الحاق به یکی از مناطق شهرداری اهواز، افزایش ارزش املاک به دلیل پیوستن به یک کلانشهر و حل سریعتر مشکلات زیرساختی از جمله دلایل به حقی است که مردم اسلام آباد را برای پیوستن هرچه سریعتر به اهواز مجاب کرده است.
همه منتظر امضای آقای استاندار!
بر اساس شنیده ها چندی پیش و پس از بازدیدهای مداوم نماینده ولی فقیه و دیگر مدیران، دادگستری استان محدوده جدید اهواز و کارون که شامل الحاق منطقه اسلام آباد به اهواز است را به استانداری خوزستان اعلام کرده است اما تاکنون غلامرضا شریعتی این موضوع را ابلاغ نکرده است.
اکنون باید منتظر ماند و دید که چه زمانی شریعتی ابلاغیه رهایی اسلام آباد از کارون و پایان بلاتکلیفی چند هزار سکنه این منطقه را امضاء خواهد کرد.
0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of