خوزستان ۲۸ شهرستانی شد

هیات وزیران شهرستان کرخه با مرکزیت شهر الوان را به عنوان بیست و هشتمین شهرستان خوزستان تصویب کرد.

به گزارش اهواز نوین، شهرستان کرخه با مصوبه اخیر هیات دولت و ابلاغ معاون اول رییس جمهوری بخشهایی از شهرستان شوش به طور رسمی جدا شده و به عنوان شهرستان مستقل تصویب با نام کرخه به جمع شهرستانهای استان اضافه تا تعداد شهرستانهای این استان به ۲۸ افزایش یابد.

بر اساس این مصوبه شهرستان کرخه متشکل از ۲ بخش مرکزی و “شاوور” خواهد بود.

پیش از این ناظم ثبوتی مدیرکل سیاسی، تقسیمات کشوری و انتخابات استانداری خوزستان با اشاره به تصویب شهرستان کرخه در هیات دولت، گفته بود تاسیس شهرستان کرخه هنوز به استانداری خوزستان ابلاغ نشده است.
بر اساس تعریف تقسیمات کشوری وزارت کشور حوزه استحفاظی شهرستان کرخه با انضمام حدود ۶۵روستا ۸۰هزار نفر جمعیت دارد.رودخانه معروف کرخه از کنار بسیاری از روستاهای منطقه و شهر الوان عبور می‌کند.
گفته می‌شود پرونده ارتقای بخش دهدز از توابع ایذه به شهرستان نیز در دست اقدام و در حال طی کردن مراحل تکمیلی و تصویب در هیات دولت است.
در سفرهفته گذشته حجت الاسلام حسن درویشیان رییس سازمان بازرسی کل کشور ، ارتقای بخش بندر امام خمینی (سربندر) از توابع ماهشهر به شهرستان نیز از طرف مردم مطرح شد.
آخرین بار شکل گیری ۲ شهرستان کارون با مرکزیت شهر کوت عبدالله و شهرستان باوی با مرکزیت شهر ملاثانی در سال ۱۳۹۱ و در دولت دهم تصویب شد.
استان خوزستان ۴.۷میلیون نفر جمعیت دارد و سهم کرسی‌های نمایندگان آن در مجلس شورای اسلامی ۱۸نفر است.
از کل جمعیت استان ۱.۲ میلیون نفر در چهارهزار پارچه آبادی و روستا زندگی می کنند و بقیه در مناطق شهری سکونت دارند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of