دستورات مهم برای عبور از موج دوم کرونا / مردم و همه ارگان ها مصوبات ستاد کرونا را جدی بگیرند/ رکورد شکنی کرونا در خوزستان

از هم استانی ها خواهش داریم که اهتمام جدی به موضوع کرونا داشته باشند؛ چرا ما بیشترین رکورد بیماران بستری در پیک دوم را با عدد ۱۱۰ نفر داشته ایم که طی چهار روز گذشته اتفاق افتاده است.

فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خصوص وضعیت بیمارستان های استان اظهار داشت: در حال حاضر ۳۵ بیمارستان درخوزستان مشغول به مداوای بیماران کرونایی هستند.

وی افزود: بیمارستان فاطمه الزهرا سلام الله، امیر المومنین علیه السلام در اهواز ،بیمارستان طالقانی در آبادان و بعضی دیگر، بیمارستان های معین هستند که با تمام ظرفیت به مبتلایان این ویروس خدمت رسانی می کنند.

دکتر ابول نژادیان گفت: قریب به ۸۵۰ بیمار در این بیمارستان ها بستری هستند که از این تعداد ۲۳۰ نفردر بخش های مراقبت ویژه و ۶۱۵ نفر در بخش های عادی تحت نظر پزشکان قرار دارند.

وی با اشاره به رکورد شکنی کرونا در خوزستان گفت: از هم استانی ها خواهش داریم که اهتمام جدی به موضوع کرونا داشته باشند؛ چرا ما بیشترین رکورد بیماران بستری در پیک دوم را با عدد ۱۱۰ نفر داشته ایم که طی چهار روز گذشته اتفاق افتاده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: متوسط مراجعه روزانه بیماران مبتلا به بیمارستان بین ۸۰ تا ۱۰۰ نفر در روز است و خوشبختانه آمار فوتی های استان تک رقمی است؛ اما وقتی تعداد بیماران افزایش یابد معمولا دوهفته بعد، آمار بیماران مراقبت ویژه افزایش پیدا می کند و در نتیجه آمار فوتی ها بالاتر می رود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ضمن تاکید بر اهمیت پیشگیری ابراز داشت: از سازمان ها و ارگان ها خواهش می کنیم نسبت به مصوبات ستاد کرونای استان، اهتمام ویژه ای بورزند.

وی از آمار بالای ابتلای خانوادگی نیز خبر داده و گفت: بسیاری از خانوده ها به صورت جمعی به بیمارستان مراجعه می کنند که نشان می دهد این آلودگی در خانواده بواسطه عدم اهمیت به پروتکل های بهداشتی اتفاق می افتد و طبق بررسی های انجام شده برخی از بیماران در دورهمی ها به این ویروس مبتلا شده اند.

وی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم این بیماری را مدیریت کنیم باید مردم دید و بازدید های خود را پایان دهند چرا که متاسفانه این دید و بازدید ها نسبت به اسفند و فروردین بسیار زیاد شده است.

ابول نژادیان خاطر نشان کرد: حضور مردم و تجمعات پارک‌ها و بستان‌ها در استان طی شبهای گذشته، مشخص می کند مردم به شیوع کرونا بی توجه هستند و هراسی از ویروس کرونا ندارند.

وی افزود: ما امروز اولین شهید مدافه سلامت را تشییع کردیم که برای دومین بار به کرونا مبتلا شده بودند، به جامعه پزشکی تسلیت عرض می کنم؛ این بزرگوار در تمام مدت شیوع ویروس کرونا در بیمارستان رازی مشغول به خدمت بودند که شب گذشته به رحمت ایزدی پیوسته و اولین شهید مدافع سلامت استان خوزستان شدند.

وی در پاسخ به این سوال که داروهای تقلبی مداوای کرونا به خوزستان رسیده است، گفت: ما بر چرخه دارو در استان خوزستان کاملا مسلط هستیم و داروخانه ها و بیمارستان ها از شرکت های پخش مشخص دارو تهیه می کنند و هیچ داروخانه ای اجازه خرید، خارج از این چرخه را ندارد و خوشبختانه هیچ داروی تقلی در خوزستان کشف نشده و همه داروها برای کرونا از طریق بیمارستان ها در اختیار بیماران قرار می گیرد و تا کنون هیچ بیماری برای تهیه دارو به خارج از بیمارستان مراجعه نکرده است.

فرهاد ابول نژادیان تاکید کرد: با توجه مشکلات تنفسی با شروع فصل بارندگی، کلیه بیمارستان ها داروهای تنفسی را دپوکرده اند، دستگاه های تنفسی آماده است و کادر درمانی نیز آموزش های لازم را دیده اند.

وی اظهار داشت: از مردم عزیز خواهش می کنیم کسانی که سابقه حملات تنفسی در سال های گذشته را داشتند حتما به پزشک خود مراجعه نمایند، یکی از دلایلی که موجب ابتلای اشخاص به نفس تنگی می شود، التهاب راه های هوایی است؛ بنابراین این افراد می بایست از الان درمان را شروع کنند.

وی در ادامه گفت: توصیه دیگر این است به محضی که هوا ابرناک شد و یا بارندگی اتفاق افتاد در خانه هایشان بمانند و در و پنجره ها را ببندند.

گفتنی ست وضعیت کرونایی خوزستان با تلاش کادر درمان، همکاری مساعد مردمی و گروه های جهادی و سایر ارگان ها، در ماه گذشته پایدار و سفید بوده که متاسفانه با کاهش توجه به دستورات بهداشتی، وضعیت استان امروزه یکپارچه قرمز و در حالت خطر قرار دارد.

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x