پس زدگی فاضلاب در خیابان‌های کیان تا مصادره زمین های چنیبه توسط شرکت آمریکایی

طرح ضربتی جمع آوری آب هاب سطحی تا پس زدگی فاضلاب در خیابان‌های کیان و مصادره زمین های چنیبه توسط شرکت آمریکایی

به گزارش اهواز نوین روز گذشته یک صد و هفتمین جلسه شورای شهر اهواز با حضور نماینده ولی فقیه، رئیس کل دادگستری خوزستان، شهردار اهواز، مدیرعامل سازمان آبفا و دیگر مسئولین با حواشی زیادی برگزار شد.

این جلسه ۳ لایحه واگذاری امور خدمات شهری و تنظیف منطقه یک، تامین اقلام مورد نیاز انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی داشت.

لایحه طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی

حجت الاسلام جاسم موسی پور در خصوص طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی گفت: این طرح تمام مشکلات و مناطق بحرانی اهواز را در بر نمی‌گیرد، ۵۰ نقطه فوق بحرانی همراه با راهکار و متولی آن مشخص شده است که نظارت بر اجرای طرح بین ۱۳ نفر اعضای شورای شهر تقسیم می‌شود.

موسی پور خاطر نشان کرد: نیروی انسانی از بحران‌های مختلف درمانده و نیاز به انگیزه دارد همچنین تمام دستگاه‌ها مانند فولاد، نفت، گاز و… باید در این طرح مشارکت کنند زیرا بضاعت سازمان آبفا و شهرداری محدود است.

عبدالزهرا سنواتی افزود: این طرح طی جلسات متعدد با حضور نماینده ولی فقیه، رئیس دادگستری استان، معاون عمرانی استاندار، فرماندار و استاندار و شهردار اهواز بررسی شده است.

موسی شاعری شهردار اهواز با بیان اینکه طی سال‌های گذشته فرسودگی شبکه فاضلاب اهواز و نبود شبکه موثر دفع آب‌های سطحی از معضلات کلانشهر اهواز بوده است، گفت: اما طرح ضربتی اتفاق خوبی است و شهرداری خود را ملزم به اجرای مصوبات شورای شهر می‌داند.

بهنام مریدی مدیر عامل آبفا در ارتباط با سیل‌های اخیر و میزان نشست‌های زمین، گفت: در سیل ابتدای سال ۹۸، ۷۵ کیلومتر شبکه از کلکتور و خطوط اصلی تخریب و در بارندگی ۲۵ آذر ۵۰ کیلومتر نشست شبکه رخ داده است.

مدیر عامل سازمان آبفا بیان کرد: از ۳۸ میلیارد تومان اوراق باقی مانده، بخش عمده ای از آن برای اجرا آسفالت هزینه می‌شود.

فاضل عبیات معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری افزود: در سیل اخیر ۱۷ میلیون متر مکعب آب در ۲۲۲ کیلومتر مربع شهر اهواز و شهرستان کارون جاری شد.

وی ادامه داد: شرکت فاضلاب در سیل اخیر ۴۸۰ میلیارد تومان و در آبگرفتگی ۲۵ آذر، ۱۴۵۰میلیارد تومان خسارت دیده که جمع آن ۲۰۰۰ میلیارد تومان است درصورتیکه طرح جامع با اعتبار ۴۰۰۰ میلیارد تومان اجرا خواهد شد و در نتیجه هر چه این طرح با تاخیر اجرا شود، امکان زمین گیر شدن شبکه فاضلاب افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی از حواشی این جلسه که گزارش های شهرداری و سازمان آبفا را در خصوص طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی زیر سوال برد، امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل عباس (ع) در منطقه کیان بود.

امام جماعت این مسجد که برای دادخواهی به این جلسه آمده بود، گفت: پس زدگی فاضلاب هم اکنون بدون بارش باران در بازار این منطقه وجود دارد، چاله‌های ایجاد شده توسط سازمان آبفا عبور و مرور را مختل و باعث خسارت به ماشین ها شده است.

وی ادامه داد: مسجد صاحب الزمان (عج) در کوی علوی، آب وضوی آن بوی فاضلاب میدهد و مردم در جواب کاندیدهای نمایندگی مجلس که به این مسجد آمده بودند گفتند ما رای نمیدهیم، آب مسجد را درست کنید.

از دیگر حواشی یکصد و هفتمین جلسه شورای شهر، گزارش یکی از اهالی منطقه چنیبه بود که گفت: شرکتی آمریکایی متعلق به زمان درباری های شاه در حال مصادره زمین های این منطقه است و از روز چهارشنبه اعلام حکومت نظامی کرده است.

وی افزود: این شرکت ۲۰ حکم مصادره از یک مجتمع قضایی دریافت کرده است و در یک روز ۲۰ خانه و زمین را تصاحب کرده‌اند‌.

در آخر اشاره کرد: در صورت مصادره حسینه ای که به نام من است به والله خودم را در شورای شهر دار میزنم.

سنواتی از او خواست نامه ای بنویسد و به رئیس کل دادگستری خوزستان حاضر در جلسه بدهد.

سپس حجت الاسلام صادق مرادی رئیس کل دادگستری خوزستان با اشاره به اینکه ما به‌عنوان دادگستری باید در راستای مطالبات شهری خادم مردم باشیم، گفت: رئیس قوه قضاییه درخصوص آبگرفتگی شهر و سرنوشت مردم در نقاط حساس و محروم مانند کوت عبدالله، حصیرآباد از من سوال میکند و تقاضای پیگیری دارد، این نشان دهنده اهمیت موضوع است.

وی در ارتباط با سازمان بازرسی در خصوص اجرای طرح ضربتی ادامه داد: سازمان بازرسی را مامور بر نظارت کامل در ارتباط با اجرای طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی کردیم.

حجت الاسلام سید عبدالنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با بیان اینکه در دو سال آینده شهر به دلیل پروژه‌های شبکه آب و فاضلاب و عمرانی حالت کارگاهی به خود می‌گیرد و مردم عزیز باید تحمل کنند، گفت: درخواست ما این است در هر نقطه ای که آبفا ورود میکند حتما بعد از حفاری‌ها در حد توان آسفالت هم انجام شود.

همچنین در این جلسه دو لاحیه واگذاری امور خدمات شهری و تنظیف منطقه یک، تامین اقلام مورد نیاز انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x