هوای شادگان به شرایط خطرناک رسید

ورودی توده گرد و غبار، آلودگی هوای شهرهای خوزستان را به دنبال داشته و در حال حاضر هوای شادگان در شرایط خطرناک و هوای آبادان و مسجدسلیمان در شرایط بسیار ناسالم است.

سامانه پایش کیفی هوای کشور در ساعت ۱۴ روز شنبه، شاخص کیفی هوای شادگان ۳۸۷ در شرایط خطرناک و هوای آبادان ۲۹۳ و مسجدسلیمان ۲۵۹ در شرایط بسیار ناسالم گزارش کرده است.

در همین ساعت شاخص کیفی هوای اهواز ۱۷۹ در شرایط ناسالم و شاخص کیفی شهرهای اندیمشک ۱۳۹، خرمشهر ۱۳۴، سوسنگرد ۱۳۱، ماهشهر ۱۳۰، دزفول ۱۳۰، شوش ۱۰۹ و شوشتر ۱۱۲ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

هوای حمیدیه ۹۴، بندر امام ۸۶، رامشیر ۶۰، رامهرمز ۶۳، گتوند ۵۷ و امیدیه ۵۲ در شرایط قابل قبول (سالم) است.

همچنین به گزارش، اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان شاخص کیفی هوای در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح امروز را برای سوسنگرد ۱۴۵، اهواز ۱۳۱، شادگان ۱۱۹ و ماهشهر ۱۰۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و شاخص کیفی هوای گتوند ۴۴ در شرایط پاک است.

اداره کل هواشناسی خوزستان، اعلام کرده است: ورود توده گرد و غبار طی ساعاتی شعاع دید را کاهش می‌دهد و در حال حاضر شعاع دید افقی در شهرهای حسینیه از توابع اندیمشک و آبادان به یک هزار و ۵۰۰ متر، در شوش به ۲ هزار متر، اهواز و شادگان سه هزارمتر و ماهشهر تا چهار هزار متر کاهش یافته است.

اداره کل مدیریت بحران خوزستان امروز شنبه با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به ورود یک توده گرد وخاک از کشور عراق به خوزستان هشدار داده و گفته است: این توده گرد و خاک از اواسط وقت شنبه ۱۲ بهمن کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد وخاک ابتدا در مناطق غربی و سپس سایر مناطق استان را به دنبال دارد.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می رود و نشان می دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که ممکن است افراد چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها مواجه شوید.

بر اساس این شاخص، در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به‌ طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند.

در شرایط هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علائم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

شرایط هوای بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰) هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است. با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

شرایط هوای خطرناک (۳۰۰- ۵۰۰) وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است. همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of