گفتگو با امین حطیط| پیام‌های تحقیر آمریکا در عین‌الاسد برای اسرائیل چه بود؟

امین حطیط کارشناس برجسته نظامی عرب، حمله موشکی ایران به پایگاه نیروهای آمریکایی در «عین الاسد» را تحول راهبردی دانست و گفت: این حمله وجهه معمول آمریکا مبتنی بر قدرت بازدارندگی و هیبت و شکوه آن را شکست.

به گزارش اهوازنوین به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حمله موشکی ایران به پایگاه نیروهای آمریکایی “عین الاسد” در عراق را اقدامی منحصر به فرد از زمان جنگ جهانی دوم برشمرد که هیبت آمریکا را شکست تا جایی که واشنگتن ابتدا به دروغگویی متوسل شد اما در نهایت به خسارت‌های ناشی از این حمله اعتراف کرد.
حطیط افزود: این حمله یک اقدام نظامی در رویارویی آمریکا بود که پس از جنگ جهانی دوم در نوع خود منحصر به فرد است. آمریکا پس از جنگ جهانی دوم همواره بر اساس منطق هجومی و خصمانه رفتار کرده است بر این اساس که اطمینان دارد هیچ کس توان رویارویی و یا پاسخ به آن را ندارد و هیبت و قدرت بازدارندگی آن در جلوگیری از حمله دیگران و حق دفاع از خود نقش مهمی داشت از همین رو آمریکا اطمینان داشت به تجاوزات آن پاسخی داده نمی‌شود، اما حمله ایران این هیبت را شکست .
وی حمله ایران به پایگاه عین الاسد را از دو زاویه قابل بررسی دانست و افزود: نخست بُعد معنوی به این معنی که این حمله وجهه معمول آمریکا مبتنی بر قدرت بازدارندگی و هیبت و شکوه آن را شکست. حال آنکه می‌دانیم آمریکا بیش از اینکه با آتش و تیراندازی از سربازان خود حمایت کند از طریق هیبت و قدرت بازدارندگی آنان را مورد حمایت قرار می‌دهد، اما حمله ایران این شکوه و هیبت را از بین برد که این به نوبه خود یک تحول راهبردی در مسیر نظامی آمریکا به شمار می‌آید.
وی ادامه داد: اما از نظر مادی و میدانی نیز باید گفت این حمله خسارت‌های زیادی به این پایگاه محافظت شده وارد کرد به گونه‌ای که آمریکا را مجبور کرد ابتدا در مورد خسارت‌های ناشی از آن به دروغگویی و پنهانکاری متوسل شود اما کم کم میزان خسارت‌های ناشی از آن را برملا کرد به این معنی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نخست اعلام کرد، اوضاع بر وفق مراد است اما سپس خسارت‌های ناشی از حمله ایران را اندک برشمرد و پس از آن ارتش آمریکا اعلام کرد، ۱۱ نفر در اثر این حمله مجروح شدند که من معتقدم تعداد مجروحان بیش از این است اما آمریکا با پنهانکاری در نظر دارد خود را از پاسخ به این حمله معاف کند زیرا از واکنش به آن بیم دارد. از همین رو باید گفت حمله ایران به پایگاه عین الاسد موجب خسارت سنگین مادی و معنوی آمریکا شد که برای کشور بزرگی مانند آمریکا به راحتی قابل هضم نیست. در هر حال قدرت ایران و اراده و شجاعت آن و نیز آمادگی برای رویارویی آمریکا را مجبور کرد، سکوت را شکسته و این ضربه را بپذیرد.
حطیط در بخش دیگری از این مصاحبه این حمله موشکی را حامل پیامی برای رژیم صهیونیستی و برخی از رژیم‌های وابسته عربی دانست و اظهار داشت: رژیم صهیونیستی همواره اعلام می‌کند تنها نیست و در صورت هرگونه رویارویی نظامی ابرقدرتی مانند آمریکا در کنارش است اما امروز وقتی آمریکا نمی‌تواند از سربازانش در پایگاه آمریکایی حمایت کند باید پرسید سرنوشت رژیم صهیونیستی و برخی حکومت‌های عربی که برای تامین امنیت خود پس از حمله به عین الاسد به آمریکا پول می‌دهند، چه خواهد شد؟
وی تاکید کرد: این حمله واقعیت‌های زیادی را روشن کرده و موجب رو شدن توهمات و ادعاها و قلدری‌های آمریکا شد و امید اسرائیل را ناکام گذاشت زیرا اعلام متوسل شدن به سلاح هسته‌ای برای بازیافتن هیبت و قدرت بازدارندگی در پرتو دنیای پیچیده امروز که در آن هفت یا هشت موجودیت مستقل دارای سلاح هسته‌ای هستند، به معنی پایان دنیا است؛ زیرا باید در نظر داشت که یکی از این موجودیت‌ها به تنهایی نمی‌تواند سلاح هسته ای استفاده کند و دیگران تماشاچی باشند به این معنی که در صورت متوسل شدن به سلاح هسته‌ای ، استفاده از آن فراگیر خواهد بود و این به معنی پایان دنیا است و این چیزی است که هیچ یک از کسانی که سلاح هسته‌ای در اختیار دارند، خواستار آن نیستند بنابراین ما اکنون با امکان استفاده از این سلاح برخورد جدی نخواهیم داشت.
این کارشناس نظامی ادامه داد: در این شرایط سلاح کلاسیک باقی است و بر این اساس حمله به پایگاه عین الاسد در کشمکش بین ملت‌های منطقه خاورمیانه و بین غرب به رهبری آمریکا، باب تازه‌ای گشوده است و کسی که مورد تجاوز قرار می‌گیرد باید ناخن ها و چنگال‌هایی [ابزارهای لازم] برای جلوگیری از تجاوزات متجاوز داشته باشد و مانع از تحقق اهداف آن شود.
به گفته وی، طرف‌های منطقه‌ای که به آمریکا تکیه کرده‌اند در درجه نخست باید بدانند در اندازه‌ای نیستند که خدمات میدانی و یا نظامی در اختیار غرب قرار دهند و دوماً تا زمانی که وجود آنان در منطقه بسیار سوال برانگیز است، در موقعیتی نخواهند بود که غرب به آنان خدمات نظامی ارائه دهد.
حطیط تاکید کرد: ما این حمله ایران را اقدامی به مثابه یک عامل برای تغییر بزرگ راهبردی می‌دانیم و تمام دست اندرکاران تحولات منطقه‌ای اکنون سرگرم ارزیابی موضع و ترسیم مسیر آینده هستند.
انتهای پیام/

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of