پرداخت قطره چکانی خسارت سیل به کشاورزان خوزستانی

با وجود اینکه ۹ ماه از مصوبه پرداخت خسارت به کشاورزان توسط دولت می‌گذرد اما تاکنون تنها ۵۰ درصد مبلغ تسهیلات (۵میلیون تومانی) به کشاورزان پرداخت شده است.

پرداخت قطره چکانی خسارت سیل به کشاورزان خوزستانی

در سیل فروردین ماه امسال  بالغ بر ۸۰ درصد از  اراضی کشاورزی حوزه کرخه،کارون و دز  آسیب دیدند که دولت به منظور جبران خسارت کشاورزان مقرر کرد به ازای هر هکتار مبلغ ۵ میلیون تسهیلات بلاعوض و ۵ میلیون تومان وام پرداخت شود.

بر همین اساس، تا پایان شهریور امسال  حدود ۲۳ هزار و ۵۴۱ پرونده زمین‌های خسارت دیده با مبلغ نهایی ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از سیل اخیر خوزستان در سامانه سجاد ثبت و در مرحله نهایی سازی و بررسی پژوهشگاه فضایی قرار گرفت.

چنگلوایی: ۸۰ درصد کشاورزان خسارت سیل را دریافت کردند

کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در این رابطه اظهار کرد:  تاکنون حدود ۸۰ درصد کشاورزان خوزستانی که از سیل اخیر خسارت دیدند از محل اعتبارات دولتی غرامت خود را دریافت کردند.

وی عنوان کرد: از مجموع ۲۳ هزار و ۵۴۱ پرونده ۱۸ هزار و ۹۳۵ هزار پرونده توسط پژوهشگاه فضایی تایید و مبلغ ۴ هزار و ۷۳۰ میلیارد ریال به کشاورزان خسارت دیده از سیل در خوزستان پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: ۴ هزار و ۲۰۵ پرونده نیز مراحل  نهایی اصلاح و تکمیل نواقص را طی می‌کنند و۴۰۱ پرونده نیز مورد تایید قرار نگرفتند.

۵ هزار پرونده خسارت کشاورزی بلاتکلیف مانده‌اند

فاضل نیسی رئیس نظام صنفی کشاورزی منابع طبیعی اهواز اما می‌گوید:  از مجموع ۲۳ هزار و ۵۴۱ پرونده خسارت کشاورزی سیل اخیر تعداد ۵ هزار پرونده بلاتکلیف مانده‌اند و از این تعداد بیش از یک هزار و ۹۰۰ پرونده معطل دریافت کد رهگیری در تهران هستند  که دلیل آن اختلافات به وجود آمده بین وزارت کشور و پژوهشکده قضایی است.

وی افزود: از طرفی بالغ بر ۳هزار پرونده خسارت کشاورزی نیز تاکنون حتی در سامانه سجاد ثبت نشد‌ه‌اند چرا که وزارت کشور سامانه را غیر فعال کرده و کشاورزان نمی‌توانند اطلاعات خود را ثبت کنند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی منابع طبیعی اهواز بیان کرد: آن عده از کشاورزانی که گفته می‌شود خسارت سیل دریافت کردند، فقط ۵۰ درصد خسارت را دریافت کردند یعنی از ۵ میلیون، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای آن‌ها واریز شده است.

نیسی با بیان اینکه در این سه ماه هفته‌ای نیست که مسؤولان در استان و مرکز در جواب پیگیری ما نگفته باشند که هفته آینده خسارت پرداخت می‌شود و بنده با این وعده‌ها بارها جلوی تجمع و اعتراض کشاورزان را گرفتم، عنوان کرد: بلاتکلیفی ۵ هزار پرونده خسارت کشاورزی یعنی بلاتکلیفی ۵ هزار  خانوار ۶ تا ۷ نفره کشاورزی در روستاها است که تمام دارایی خود را در جریان سیل از دست دادند و بار مالی زیادی را متحمل شدند.

یک ریال خسارت کشاورزی دریافت نکردم

سلمان سیاحی یکی از کشاورزان روستای بیوض یک مسیر جاده اهواز-خرمشهر است که حدود ۲۵۰ هکتار از اراضی زراعی و نخلستان‌های وی در سیل فروردین امسال خسارت دید که تنها ۱۴۰ هکتار آن برای پرداخت خسارت تایید شد اما با گذشت ۹ ماه از پایان سیل پرونده‌ کشاورزی این فرد با  مشکل عدم تایید از سوی پژوهشکده کشاورزی مواجه شده است و تا کنون موفق به دریافت یک ریال از خسارت‌های کشاورزی خود نشده است.

وی در این رابطه می‌گوید: با فیلم و عکس و سند مشخص کردم در زمان سیل تا چه میزان زمین زیر آب رفت، اما همچنان در حال دوندگی برای دریافت خسارت سیل هستیم و برای پیگیری موضوع به تهران نیز مراجعه کردم.

این کشاورزی روستایی با بیان اینکه کارشکنی در خوزستان نیست و در اینجا مشکل خاصی نداریم، گفت: پژهشکده قضایی که مسؤول تایید پرونده‌های کشاورزان خسارت دیده است مدعی است که پرونده‌ها را تایید کرده است و اکنون مسؤولیت وزارت کشور است که پرونده‌ها را بارگذاری کند، یک ماه درگیر پروسه تایید پرونده هستیم اما راه به جایی نبردم.

کشاورزان یک سوم تسهیلات را دریافت کردند

حسین مرمضی رئیس نظام صنفی کشاورزی دشت‌آزادگان نیز گفت: پس از سیل اخیر حدود ۴ هزار پرونده برای کشاورزانی که اراضی کشاورزی آن‌ها از سیل آسیب دید تشکیل شد و از این تعداد حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر،  تنها یک سوم تسهیلات را دریافت کردند و مابقی تسهیلات تا کنون پرداخت نشده است،

وی با اشاره به بسته بودن سایت برای ثبت پرونده کشاورزان خسارت دیده، عنوان کرد: بالغ بر یک هزار پرونده کشاورزان خسارت دیده هنوز ثبت نشده است و پرونده برخی کشاورزان به دلیل اشکالات جزئی تایید نشده است اما به دلیل بسته بودن سایت نمی‌توانند کاری انجام بدهند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی دشت‌آزادگان مساله پرداخت خسارت کشاورزان را روزانه دنبال می‌کنیم اما هیچ مسؤولی اطلاعی از علت عدم پرداخت خسارت تا این زمان ندارد، مدیرکل جهاد کشاورزی نیز از قضیه اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

۴ هزار پرونده خسارت کشاورزی در شهرستان شوش تشکیل شد

حکیم خنیفر رئیس نظام صنفی کشاورزی شوش نیز با ابراز گله‌مندی از بسته شدن سایت برای ثبت پرونده کشاورزان خسارت دیده، عنوان کرد: در شهرستان شوش بالغ بر ۴ هزار پرونده به منظور دریافت خسارت ناشی از سیل تشکیل داده شد اما کشاورزان از مبلغ ۵ میلیون خسارت که به عنوان تسهیلات بلاعوض  برای آن‌ها تعیین شد فقط ۵۰ درصد را دریافت کردند.

  در سیل فروردین امسال  حدود ۲۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان از سیلاب آسیب دیدند که دولت به منظور جبران خسارات در بخش کشاورزی در مجموع یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و  در قالب کمک‌های بلاعوض به مبلغ ۹۲۶ میلیارد تومان و تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۹۱۰ میلیارد تومان در هیئت دولت مصوب کرد.

مرجع / فـارس
0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x