رییس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران:

پژوهش‌های دانشگاهی باید هدفمند باشند

 رییس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران با بیان اینکه پژوهش‌های انجام‌گرفته در دانشگاه‌ها باید هدفمند باشند، گفت: علم باید در خدمت دانشجو و دانشجو باید در خدمت جامعه باشد تا بتوانیم زمینه‌ساز توسعه و رونق اقتصادی در کشور باشیم و در این راستا قدم‌های بزرگی را برداریم.

دکتر محمدحسن کریم‌پور در یازدهمین همایش انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران که امروز ۱۳ آذرماه در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: ایجاد انجمن‌های تخصصی و برگزاری همایش‌های تخصصی یک ضرورت در کشور است و برای کاربردی کردن تولید علم و تغییر در برنامه‌های درسی، نیازمند ایجاد انجمن‌های تخصصی مانند انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران هستیم.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۸۸ انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران به ثبت رسید، افزود: هدف از تشکیل چنین انجمن‌هایی ورود به برنامه‌ریزی‌های درسی در دانشگاه‌ها است. در این زمینه شعار ما می‌توانیم را زمانی می‌توانیم عملی کنیم که دانایی خوبی داشته باشیم و این دانش و دانایی در دانشگاه است.

به گزارش اهواز نوین، رییس انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران تصریح کرد: متاسفانه ۴۰ سال برنامه‌های یکسان در دانشگاه‌ها اجرا شده است اما باید گفت که علم در سکون نیست و نمی‌توان یک برنامه را طول سالیان تکرار کرد و در این زمینه نیازمند تغییر و بازنگری هستیم.

کریم‌پور ادامه داد: بالاترین سرمایه کشور، دانشجو است و دانشگاه بدون دانشجو فقط یک پژوهشگاه است. علم باید در خدمت دانشجو و دانشجو باید در خدمت جامعه باشد تا بتوانیم زمینه‌ساز توسعه و رونق اقتصادی در کشور باشیم و در این راستا قدم‌های بزرگی را برداریم.

وی با بیان اینکه پژوهش‌های انجام‌گرفته در دانشگاه‌ها باید هدفمند باشند، گفت: پژوهش، زیرساخت آموزش است و استادی که پژوهشگر نباشد، مدرس خوبی نیست. بنابراین برگزاری چنین سمینارهایی در کشور می‌تواند به هدفمند بودن پژوهش و حل مشکلات کشور کمک کند.

رییس انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران با تاکید بر اینکه با تولید مقالات ISI مشکلی ندارم، گفت: تولید این حجم از مقالات ISI هیچ مشکلی از جامعه را حل نکرده است و اینکه همه ظرفیت دانشگاه‌های کشور در بستر تولید مقالات ISI تعریف شود، خطرناک است و انجمن‌ها باید به بخش آموزش و پژوهش کشور ورود کنند.

به گزارش اهوازنوین، وی خاطرنشان کرد: اکنون کشور دارای بزرگترین چالش اقتصادی و بهترین زمان برای تغییرات است و با مدیریت خوب می‌توانیم به این مهم دست پیدا کنیم و شرایط را تغییر دهیم.

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x