برای خصوصی سازی باید نسخه‌ای ایرانی و بومی پیچید

زعیم حوزه های علمیه خوزستان گفت:در مسئله خصوصی سازی باید نسخه ای ایرانی و بومی سازی شده تهیه کرد که با وضعیت کشور ما سازگار باشد.

 به گزارش اهواز نوین آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری زعیم حوزه‌های علمیه استان خوزستان با پر اهمیت خواندن بخش خصوصی در پویایی و رونق بخشیدن به اقتصادی اظهار کرد:تجربه نشان داده است واگذاری صد در صد شرکت های بخش خصوصی به یک نفر کار غلطی است چرا که ایران همانند اروپا دارای سابقه و تجربه بسیار زیاد در نظام سرمایه داری نیست و این کار به ورشکستگی کارخانه و به وجود آمدن مشکلاتی برای کارخانه‌دار و از کار بیکار شدن کارگران منتهی می‌شود.

وی ادامه داد: این که در استان‌های مختلف کشور و همچنین استان خوزستان شرکت‌ها به یک نفر واگذار بشود، این تقلید کور کورانه و بی اساس از اروپا است چرا که در اروپا نظام حاکم نظام سرمایه داری است و افراد زیادی با سرمایه های چندین تیلیاردی هستند که  در طی صد‌ها سال تجربه‌های زیادی در سرمایه‌داری و سرمایه‌گذاری پیدا کرده‌اند و آموزش هم دیده‌اند ولی ایران از دوران قاجار، پهلوی و تا کنون چنین سابقه‌ای نداشته است.

وی عنوان کرد: در ایران چنین افرادی با سرمایه‌های خیلی زیاد پیدا نمی‌شود و بنابراین شخصی به منظور این که بتواند متولی کارخانه‌ای در بخش خصوصی بشود، سراغ وام‌ها و تسهیلات بانکی می‌رود ولی متاسفانه سود این تسهیلات و وام ها به قدری زیاد است که کارخانه دار علاوه بر پرداخت حقوق کارگر ها و هزینه های معمول کارخانه، از پس پرداخت آن سود نمی آید و همین مسئله یکی از علل ورشکستگی کارخانه ها است.

زعیم حوزه های علمیه استان تصریح کرد: این حس تقلیدی که در بعضی ها وجود دارد و اینگونه می پندارند که برای هر چیز باید از غرب تقلید کرد، غلط است چرا که شرایط ملت ها باهم متفاوت است، بنابراین در مسئله خصوصی سازی باید نسخه ای ایرانی و بومی سازی شده تهیه کرد که با وضعیت کشور ما سازگار باشد.

آیت الله جزایری با اشاره به عدم مخالفت با خصوصی سازی و تاکید بر این مسئله بیان کرد: پیشنهاد ما برای نسخه بومی سازی شده ایرانی این است که، چند شخص سرمایه دار باهم شریک شده و با روی هم گذاشتن سرمایه های خود قدم در این مسیر بگذارند تا بتوانند از عهده آن بر آیند.

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x