خاصیت اربعین در دوری انسان از تعلقات دنیوی نمایان می‌شود

امام ‌جمعه اهواز با تاکید بر اینکه پیش از زیارت اربعین آداب آن را مرور کنیم، گفت: اربعینِ با خاصیت، اربعینی است که تعلقات و غفلت را از وجود انسان پاک کند.

به گزارش اهوازنوین ؛حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالنبی موسوی فرد، امروز جمعه، ۱۲ مهر در خطبه های نماز جمعه این هفته اهواز با بیان اینکه همه کمالات انسان ثمره یک کمال و آن همان عبودیت است، اظهار کرد: وجود مقدس سیدالشهدا(ع) اگر به این مقام والا دست یافتند، به جهت عبد محض بودن ایشان است.

وی گفت: یکی از ویژگی‌های انسان مومن همراهی و معیت با انسان کامل است، اگر کسی عبد محض شد، شایسته همراهی با انسان کامل می شود. بر اساس آیات قرآن کریم، یکی از موانع عبودیت، خشنودی به دنیا و بسنده کردن به آن است. چاره این مساله این است که جهان بینی انسان تغییر کند و جامع و واسع شود.

موسوی فرد در ادامه با اشاره به هفته نیروی انتظامی و گرامیداشت آن بیان کرد: از زحمات عزیزان در نیروی انتظامی و هنگ مرزی در ایجاد امنیت تقدیر و تشکر می کنیم، به ویژه در ایام اربعین که زحمات بسیاری می کشند. نکته دیگر درباره خدمت سربازی است که در نظام جمهوری اسلامی عبادت است و این برگرفته از کلام امام راحل است. عزیزانی که به سن سربازی رسیده اند خیلی خوب است که خود را در اختیار نظام جمهوری اسلامی قرار بدهند.

امام جمعه اهواز در ادامه به بیان حکم شرعی مراجعه به پزشک نامحرم پرداخت و گفت: پرداختن به این مساله به خاطر درخواست برخی از شهروندان است. اینکه گفته می شود پزشک محرم است، چنین نیست. در صورتی که پزشک منحصر به یک پزشک شود، آن هم در موضع خاص، می تواند به معالجه بپردازد. در بحث پزشک، خانم ها و آقایان به توضیح المسائل مراجعه کنند. تمام مراکز درمانی ما موظفند که در تمامی شیفت ها تزریقات زن و تزریقات مرد داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ایام اربعین تاکید کرد: تلاش کنیم زیارت امسال ما به نیت شهدا باشد چراکه این توفیقات به برکت خون شهدا و ایثار رزمندگان و خانواده‌های آنان است‌. نکته دیگر درباره اربعین این است که توجه کنیم هدف ما از زیارت فقط لقای خداوند متعال است. سیر همه ما الی الله است، منتها از مسیر اهل بیت(ع) که باب الله هستند. لذا مهم است که زیارت انسان توام با معرفت باشد و رفتارهای اهل بیت(ع) در وجود ما نهادینه شود.

موسوی فرد با بیان اینکه اربعین حسینی زمینه ساز دوران ظهور است، گفت: شعار امسال خود را سربازی وجود مقدس امام عصر(عج) قرار دهیم. هر کس بخواهد خود را برای این سربازی مهیا کند باید آداب زیارت را رعایت کند. شیخ عباس قمی ۲۰ ادب برای زیارت در مفاتیح الجنان ذکر کرده است که شایسته است این آداب را مرور کنیم.

وی در پایان با بیان اینکه در مسیر سفر اربعین، فهرستی از گره‌های نفسانی خود را پیش رو داشته باشیم و برای رفع آنها تلاش کنیم، تصریح کرد: اربعینی که نتواند حجاب جامعه اسلامی را اصلاح کند اربعین نیست، اربعینی که نتواند آسیب های اجتماعی جامعه را اصلاح کند اربعین نیست، نه اینکه اربعین نیست؛ اربعین من، اربعین نیست. اگر اربعین من با خاصیت باشد، باید تعلقات و غفلت‌ها را از وجود ما دور کند.

انتهای پیام

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x