سناریوی تکراری سهم خواهی برخی اعضای شورای شهر اهواز از شهردار

نودمین جلسه علنی شورای شهر اهواز با حضور اعضای شورای شهر، موسی شاعری شهردار کلانشهراهواز صبح امروز در سالن اجتماعات شورای شهر برگزار شد.

به گزارش اهواز نوین مهراب فلسفی‌زاده سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری، محمد مالی معاون برنامه‌ریزی سازمان پسماند شهرداری ، علیرضا عالی‌پور معاون خدمات شهری شهرداری و محمدرضا قنواتی رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری نیز جهت پاسخ به سوالات یکی از اعضای شورای شهر اهواز حضور داشتند.

گفتنی است این جلسه با دستور کار طرح سوال یک عضو شورا از شهردار به ریاست عبدالزهرا سنواتی راس ساعت ده برگزارشد.

حسین حیدری عضو شورای شهر موضوعاتی همچون حضور دستفروشان ؛ماشین های دوره گرد ؛میوه فروش در معابر و عدم ساماندهی آنها،حضور کارگاه های ساختمانی در پیاده روها و ایجاد اختلال در تردد،حضور زباله گردها در سطح شهر ؛ عدم اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا ؛عدم جمع آوری سگ های ولگرد در سطح شهر و به مخاطره افتادن سلامت شهروندان را مطرح کرد و عدم ثبات در مدیریت شهری را باعث بی انگیزگی کارکنان و مدیران شهرداری عنوان کرد.

سپس موسی شاعری با اشاره به مشکلات مالی و جنگ اقتصادی موجود درکشور گفت : نمی توان با دست خالی از منابع، اقدامات موثری را برای توسعه شهری انجام داد،تمرکز ما از بدو ورود بهبود وضعیت مالی و درآمدی شهرداری است که آمارها نشان می دهد درآمد شهرداری اهواز در سال ۹۸نسبت به ۵ ماهه اول سال گذشته رشد ۳۶% داشته است.
وی همچنین در خصوص عملکرد سه ماهه شهرداری مبنی بر پاکسازی ساحلی ، طرح آسفالت محله به محله،پروژه های تقاطع غیر همسطح میدان دانشگاه و میدان جمهوری و کیانشهر گزارشاتی را ارائه کرد و افزود : تاکنون هیچ مبلغی از سوی نفت بابت آلایندگی های نفتی به شهرداری دریافت نکرده است.

سپس زمان پاسخ به سوال طرح تفکیک زباله از مبدا رسید که محمدرضا قنواتی رئیس سازمان مدیریت پسماند شهری با اشاره به اینکه مطالعات این طرح ۶ ماه زمان از شهرداری گرفت که در نهایت با۴ مزایده دو پیمانکار خوزستانی برنده شدند، افزود: طرح تفکیک زباله از مبدا یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است که نیازمند زمان است، که باوجود جنبه های اجتماعی نیازمند هماهنگی های بین بخشی و پایش های مداوم دارد.

توضیحات رئیس سازمان پسماند نتوانست برخی از اعضای شورای شهر را توجیه کند و صدای انها را در آورد و جلسه را به حاشیه برد تا آنجایی که بین اعضای مخالف و موافق بحث بالا گرفت و با میانجی گری رئیس شورای خاتمه یافت.

ادبیات دور از شان اعضای شورای شهر در صحن علنی شورا، بحث های فراوان شورانشینان با یکدیگر از حواشی نودمین جلسه شورای پنجم شهر اهواز بود.

در ادامه محمد مالی معاون فناوری و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز در پاسخ به سؤال جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در سطح شهر بیان کرد: از مردادماه تاکنون حدودا ۲۱۰ قلاده سگ توسط این مجموعه عقیم‌سازی و با الصاق مشخصات رهاسازی شده اند.

همچنین علیرضا عالیپور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز نیز در پاسخ به سؤال جمع‌آوری دست‌فروشان و ماشین‌های دوره‌گرد و میوه‌فروش در معابر با بیان اینکه در شهر های دیگر لوایحی با موضوع به رسمیت شناختن دستفروشان در دستورکارشان است؛گفت : موضوع سد معبر چه از طریق بساط گستران و چه از طریق وانت‌بارها ارتباط مستقیم با وضعیت اقتصاد کشور و معیشت مردم دارد در چنین شرایطی اداره پیشگیری و مقابله با تخلفات شهری در راستای جمع‌آوری آن‌ها در معابر پس از اخذ دستورات قضایی با حضور نیروی انتظامی و یگان امداد در سطح مناطق هشتگانه شهرداری به‌صورت مستمر عملیات جمع‌آوری را اجرا می‌کنند اما نیروهای پیشگیری از تخلفات شهری در حین انجام‌ وظیفه مدام مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.

درگیری لفظی دو عضو شورای شهر لطفعلی زاده و محمد جعفر فلسفی نیز جلسه را دچار تشنج کرد.

اسکندر لطفعلی زاده عضو دیگر شورای پنجم شهر اهواز با اعتراض به روال اداره جلسه گفت : اعضایی که طرح سوال را پیش آوردند ایا می دانید مدت وضع حمل سگ ها چند روز است ؟منتقدین شهردار اهواز به اندازه دوره وضع حمل سگ ها هم به شهردار مهلت فعالیت نداده اند و یک ماه پس از انتصاب اقدام به سنگ اندازی در روند فعالیت شهردار کرده اند.

وی افزود :همه می‌دانند هدف از این جلسه تذکر نیست، بلکه هدف چیز دیگری است ؛ما نماینده مردم هستیم اما آیا واقعا برگزاری این جلسه در پی نرسیدن به اهداف و به عنوان تذکر به شهردار برگزار شده است؟

حیدری عضو معترض به شهردار اهواز عنوان کرد:۱ ۱۰ روز فرصت می دهیم تا اقدامات بعدی انجام شود؛ظرف این ۱۰ روز آنچه را قانون بر عهده ما گذاشته، انجام می‌دهیم. البته باید توجه شود هر طرح سوال ممکن است به استیضاح برسد یا نرسد. طرح سوال فرایندی بود که باید طی می‌شد. اوضاع شهر اهواز و شهرداری اهواز خوب نیست و از هم گسیسته و به هم ریخته است. امیدواریم اعضای شورا فکری کنند و این اوضاع را سامان دهند.

شاعری در پاسخ به عضو معترض گفت : موضوعات مطرح شده توسط عضو شورای شهر افترا و خلاف واقع است ،بنده سه ماه شهرداری اهواز را دست گرفته ام در حالیکه اقای حیدری دو دوره نماینده این مردم است.

وی افزود: اصرار بر انتصابات برخی افراد و مدیریت یک فرد بر یک سازمان چه مفهومی دارد؟

در ادامه رییس جلسه به منظور خاتمه بحث میان اعضای شورا و شهردار اهواز ختم جلسه را اعلام کرد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of