تاریخ و هویت دزفول با استفاده از ظرفیت ستاد بازآفرینی احیا شود

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول با اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخی این شهرستان گفت: تاریخ و هویت دزفول با استفاده درست از ظرفیت های ستاد بازآفرینی صیانت و احیا شود.

به گزارش اهواز نوین،محمد حیدری روز سه شنبه در نشست ستاد بازآفرینی و توسعه شهری دزفول در سالن جلسات فرمانداری ویژه این شهرستان افزود: دزفول از نظر تاریخ،  تمدن،  قدمت و هویت دینی از ارزش بالایی برخوردار است لذا باید برنامه هایی در سطح ملی و استانی در ستاد بازآفرینی این شهرستان ارائه شود.
وی اظهار داشت: تصور می شود اداره میراث فرهنگی مانع توسعه شهری است که باید این تصور با رویکرد تعاملی این اداره با دیگر نهادها برداشته شود تا اهداف مدنظر در بافت قدیم برسیم.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با بیان اینکه اعتبارات ستاد بازآفرینی نامحدود و بستگی به طرح های اجرایی دارند، افزود: باید در ستاد بازآفرینی و سامانه کارا بیشترین اعتبارات گرفته شود.
وی بر ضرورت مرمت مسجد ملاحاجی دزفول تاکید کرد و گفت: ملاحضات اجتماعی درخصوص این مسجد وجود دارد و اعتراضات مردمی به حق است که باید به آنها توجه شود.

جای آثار  المان های دفاع مقدس در شهرستان دزفول خالی است
حیدری اظهار داشت: با وجود سابقه دزفول در دفاع مقدس و تقدیم ۲ هزار و ۶۰۰ شهید و عنوان پایتخت مقاومت هیچ المان و اثری از دفاع مقدس در دزفول وجود ندارد و هنوز کتیبه ای در مکان های موشک باران نصب نشده است.
وی افزود: دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری در شهرداری دزفول مستقر است که کمیته های تخصصی دارد لذا باید نقاط ضعف و قوت فعالیت ها و طرح های ارائه شده مشخص شوند تا تجدیدنظری در این خصوص صورت گیرد.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت: باید مشخص شود علت مشکلات موجود در مناطق هدف، بافت شهری و بنیان های شهروندی است یا ساختمان ها و فضا تا نسبت به رفع کمبودها اقدام شود.
وی افزود: احیای بافت قدیم مقدمه ای برای رفاه اهالی جامعه هدف است لذا باید اصلاحیه کمیته برنامه ریزی در راستای اقدام مشترک ستاد بازآفرینی شهری ارائه شود.
حیدری انتخاب مجری طرح و دستگاه متولی در پایداری و استمرار طرح های مهم را ضروری دانست و گفت: مشارکت و رضایت مردم نیز باید در اجرای طرح ها مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان کرد: شهرداری دزفول در حال حاضر افزون بر ۱۱۰ میلیارد ریال طرح تعریف کرده که سهم دستگاه های اجرایی باید در این طرح ها مشخص شوند.

فاضلاب و سیستم آبرسانی قدیمی بیشترین مشکل بافت قدیم هستند

شهردار دزفول نیز در این نشست با بیان اینکه برنامه های ستاد بازآفرینی شهری باید تلفیقی از اقدامات فرهنگی، عمرانی و اجتماعی باشند، گفت: بیشترین مشکل ما در بافت قدیم فاضلاب و سیستم آبرسانی قدیم است.

محمدعلی دوایی فر افزود: دوایی فر افزود: اداره آب و فاضلاب باید ۳۰ درصد اجرای طرح های فاضلاب بافت قدیم را پرداخت کند و مابقی آن توسط ستاد بازآفرینی تامین شود ولی اعلام کرده بودجه ندارد.
وی گفت: درخصوص مرمت مسجد ملاحاجی شاید اوقاف و میراث نتوانند به سرعت اعتبار جذب کنند که می توان از اعتبارات ستاد بازآفرینی برای این کار استفاده کرد.
شهردار دزفول افزود: کوی مدرس، پیام نور و بافت قدیم سه نقطه هدف ستاد بازآفرینی هستند که باید طرح های عمرانی و فرهنگی ویژه ای برای آنها تعریف کرد.

مدیر امور آب و فاضلاب دزفول نیز در این نشست گفت: نقاط هدف در نشست های سال گذشته معرفی نشدند و ۲‌  طرحی که معرفی شدند مربوط به کوی پیام نور بودند به همین منظور تا جای ممکن نسبت به نصب انشعابات آب این منطقه اقدام شد.
جمال الدین برفر افزود: در بافت قدیم نیز از محل بازار قدیم تا حمام کرناسیان شبکه فاضلاب اجرا شده که جزو مناطق هدف نیستند و اگر با منطقه سیاه پوشان جابجا شوند می توان نسبت به اجرای طرح ها در این نقطه اقدام کرد زیرا درآمد جاری آبفا کفاف دست مزدها را نیز نمی دهد.

شهرداری برای اجرای طرح ها از میراث استعلام نمی گیرد
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول نیز با بیان مشکلات محله سیاه پوشان گفت: شهرداری برای اجرای طرح ها از میراث استعلام نمی گیرد؛  در آخرین مورد نیز برای تفکیک سند خانه تاریخی و ثبت ملی بهمن سهرابی از میراث استعلام نکرد که موضوع به شکایت رسید.

حجت اله آریایی افزود: ۱۱ تا ۱۷ درصد درآمد شهرداری در بافت قدیم باید در همین نقطه هزینه شود.
وی دغدغه میراث را حفظ هویت شهر دزفول و توسعه بر اساس ضوابط و نظارت بر ساخت و سازها دانست و اظهار داشت: دفاتر تسهیل گری بدون نظر و مشورت میراث در بافت قدیم راه اندازی شده اند در حالی که در حیطه میراث هستند.

دبیر ستاد بازآفرینی شهرستان دزفول نیز گفت: پروژه های عمرانی ابلاغی سال گذشته موجب اختصاص برخی اعتبارات سایر شهرستان ها به دزفول شد به طوری که حدود ۳۰۰ میلیارد ریال طرح در سال گذشته در راستای این ستاد هزینه شد که برخی از این طرح ها در مرحله انتخاب پیمانکار و برخی در شرف آگهی مناقصه و یا اجرا هستند.
مرتضی همایون نسب افزود: سه منطقه هدف پیام نور، مدرس و سیاه پوشان در بافت قدیم سه منطقه هدف ستاد بازآفرینی هستند که باید با اقدام مشترک دستگاه های اجرایی نسبت به رفع کاستی های این مناطق اقدام شود.
وی افزود: احداث پارک و بوستان در کوی مدرس با برآورد اعتباری افزون بر ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال در مرحله تحویل نقشه و برگزاری مناقصه است.
دبیر ستاد بازآفرینی شهرستان دزفول افزود: احداث و اصلاح معابر کوی مدرس نیز در برنامه بود که با توجه به اجرای فاضلاب قرار شد تا تکمیل فاضلاب به منطقه پیام نور جابجا شود.

وی اضافه کرد: برای اجرای این طرح سه میلیارد ریال درنظر گرفته شده بود که این اعتبار به ۴۲ میلیارد  و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافت و در نهایت جذب شد.
همایون نسب با بیان اینکه تمام معابر خاکی کوی پیام نور به غیر از ۲ خیابان آسفالت و جدول بندی شده اند، گفت: احداث سالن ورزشی مدرس با اعتبار ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از دیگر طرح های در حال اجرای ستاد بازآفرینی دزفول است.
وی افزود: احداث مرکز آینده سازان (فرهنگ سرای چند منظوره مدرس) شامل فرهنگ سرا، زمین ورزشی و کتابخانه نیز در دستور کار است که ۴۵ میلیارد ریال برای آن پیش بینی شده و در مرحله مناقصه است.
دبیر ستاد بازآفرینی شهرستان دزفول اصلاح شبکه برق مدرس با هشت میلیارد ریال اعتبار و احداث کلانتری پیام نور با حدود چهار میلیارد ریال را از دیگر برنامه های ستاد بازآفرینی دزفول عنوان کرد و گفت: برخی منازل بافت قدیم با علت فرسودگی در حال ریزش هستند که باید جابجا شوند.
وی افزود: برای جابجایی این منازل و انتقال آنها به کوی اندیشه پیگیری هایی شده که می توان از هفت قطعه زمین یکهزار متری برای این امر استفاده کرد.

حرم سبزقبا نیازمند توجه ویژه مسئولان است

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان دزفول نیز گفت: درخصوص موقوفات نیت واقف مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد ولی برخی مساجد مانند مسجد ملاحاجی موقوفه نیست و بیش از ۱۰ بار درخصوص مرمت آن از طریق اداره کل پیگیری شده است ولی اعتباری برای مرمت آن وجود ندارد.
حجت الاسلام مجتبی خمیدی افزود: حرم سبزقبا مشکلات زیادی دارد و نیازمند صحن سازی، فضای بیرونی، پارکینگ و سرویس بهداشتی است.
وی افزود: سرویس بهداشتی حرم سبزقبا متعلق به تمام کسبه و بازاریان است و راهیان نور هنگام بازدید از این حرم به عنوان چهارمین حرم اهل بیت(ع) در کشور دچار مشکل می شوند.
وی سبزقبا را نگین سبز دزفول دانست و گفت: مسئولان شهرستان برای رفع مشکلات این حرم تلاش مضاعف داشته باشند.
در این نشست مقرر شد مشکلات اوقاف و همچنین حرم سبزقبا در نشستی اختصاصی بررسی و گزارش کاملی به استان ارائه شود.
همچنین مقرر شد مسجد کجبافان، ملاحاجی و منزل شیخ مرتضی انصاری نیز در ستاد بازآفرینی شهری دزفول آورده شوند تا نسبت به رفع مشکلات آنها اقدام شود.

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x