ضرورت طراحی المان‌های جدید برای اهواز

شهروندان اهوازی علی‌رغم برخورداری از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی در این کلانشهر اما معتقدند که این شهر زیبا نیست و هیچ نشانه‌ای از تاریخ، هویت و فرهنگ مردم این کلانشهر ندارد.

به گزارش اهواز نوین،شهروندان اهوازی علی‌رغم برخورداری از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی در این کلانشهر اما معتقدند که این شهر زیبا نیست و هیچ نشانه‌ای از تاریخ، هویت و فرهنگ مردم این کلانشهر ندارد.

امروزه در اکثر شهرهای کشور می‌توان ردپایی از وقایع و دوره‌های تاریخی را مشاهده کرد. از آنجایی که محله‌ها و بافت‌های یک شهر از امکانات و عوامل رشد مساوی در طول زمان برخوردار نبوده‌اند، تفاوت‌های آشکاری در سیمای شهرها دیده می‌شود. در حالی که شهر سالم و توسعه‌یافته، شهری است که در حین رشد، توسعه و‌ایجاد فضاهای جدید، ارتباط منطقی و منسجمی بین آن فضاها برقرار کرده و یکپارچگی و هویت شهر را حفظ و تقویت کند.

توجه به نمادسازی در شهرهای توسعه یافته

نبود المان‌های شهری در اهواز و ضعف در نماد سازی یکی از موضوعاتی است که انتقادات گسترده کارشناسان حوزه شهری را در پی داشته است. یک کارشناس مسائل شهری در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید: علم شهرسازی در کشورهای توسعه یافته، به نمادهای هنری، تاریخی و فرهنگی اهمیت بالایی می دهد و از المان های شهری به عنوان یک نماد فرهنگی در بدنه اصلی مبلمان شهر استفاده می کند.

محمد عباسی می‌افزاید: تلفیق هنر، صنعت و معماری و خلق المان های شهری برجسته، نظرگاه های دلچسبی را برای شهروندان و مسافران ایجاد می کند و توجه به خلق این المان‌ها برای مدیران شهری، اهمیت بسزایی دارد چرا که نماد هر شهر، یک المان شهری است.

وی ادامه می‌دهد: هر شهری گذرگاهی دارد که مسافران با عبور از آن یا ورود به آن خاطره ای از آن شهر به یادشان می ماند ولی متأسفانه همه ورودی‌های اهواز فاقد یک المان زیبا و مفهومی هستند و مدیران حوزه شهری در سال‌های گذشته هیچ توجهی به این مسئله نکرده‌اند.

این کارشناس حوزه شهری بیان می‌کند: در صورت وجود المانی که بتواند هم پیشینه نیاکان و افتخارات مردم را به تصویر بکشد و هم از لحاظ زیبایی شناسی و نیز درک مردم عادی از آن نماد جایگاه قابل قبولی داشته باشد، می توان به نمادی رسید که همچنان که تصویر کالبدش در ذهن می‌ماند، بتواند بیانگر مفاهیمی از افتخارات شهری و نیز محلی برای نمایش هنر و فرهنگ آن شهر نیز باشد.

توجه به ظرفیت‌های اهواز در المان سازی

عباسی اظهار می‌کند: در اهواز و یا خوزستان موضوعات زیادی برای به تصویر کشیدن وجود دارند اما متأسفانه بی توجهی به همه ابعاد مدیریت شهر سبب غفلت از موضوع المان سازی است. این بی توجهی البته فقط مختص به مدیران شهری نیست و حتی در حوزه اقتصادی، شرکت‌هایی مانند نفت و فولاد که فعالیت گسترده آنها در خوزستان از قدمت زیادی برخوردار است، تاکنون به موضوع المان سازی توجهی نکرده‌‌اند.

وی می‌گوید: در دهه هفتاد یک المان «قوری» در اهواز ساخته شد که در آن مقطع به دلیل حجم و اندازه المان توانست نگاه‌ها را به خود جلب کند اما در دهه ۹۰ برخی از مدیران شهری المان «کِتری» را در نزدیکی فرودگاه اهواز احداث کردند که واکنش منفی مردم را در پی داشت و مجموعه مدیریت شهری مجبور به جمع آوری این المان شد. پس می‌توان نتیجه گرفت که سطح توقعات مردم اهواز بالا رفته است و شهرداری باید در این موضوع توجه کند.

این کارشناس حوزه شهری با بیان اینکه در المان سازی نباید به ساخت مجسمه‌های گچی یا بتنی اکتفا کرد، می‌افزاید: نخل نماد خوزستان است اما تعداد نخل‌های کشت شده در فضای پارک‌ها، اتوبان‌ها و در کل محدوده شهر به اندازه‌ای کم است که گردشگران اثری از آن در شهر نمی‌بینند.

وی ادامه می‌دهد: شهرداری اهواز در المان سازی باید به مجموعه ظرفیت‌های طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی توجه کند و با بهره گیری از هنرمندان بومی این ظرفیت‌ها را به المان تبدیل کند تا گردشگران در نگاه اول متوجه هویت این نمادها شوند.

توجه به المان سازی در دوره جدید مدیریت شهری

رئیس شورای شهر اهواز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به برگزاری دو سمپوزیوم مجسمه سازی در این کلاشنهر می‌گوید: اهواز سومین شهر کشور است که به صورت جدی سمپوزیوم‌های مجسمه سازی را در دو نوع سنگی و فلزی برگزار کرد و هنرمندان این حوزه نسبت به شناخته شدن اهواز به عنوان شهری که در مسیر ایجاد و تولید آثار هنری و فرهنگی گام برداشته ابراز خرسندی کردند.

عبدالزهرا سنواتی می‌افزاید: ارتقای هنر مجسمه سازی در شهر اهواز و تربیت نسلی جدید با مهارت های گوناگون در زمینه مجسمه سازی، هویت بخشی به اهواز و افزایش حس تعلق خاطر به این شهر، ایجاد زمینه بروز خلاقیت و آفرینش ایده‌های نو بر اساس فرهنگ غنی ایران اسلامی از جمله اهداف این رویداد فرهنگی هنری بود.

وی بیان می‌کند: هنرمندان اهواز سابقه دیرینه‌ای در مجسمه سازی دارند ولی ما برای ساختن المان‌ها با چالش‌ها و موانعی رو به رو هستیم و می‌خواهیم انها را حل کنیم. طبیعتاً با رفع این موانع ما در آینده می‌توانیم در ساخت المان‌ها تنوع و آزادی عمل بیشتری داشته باشیم.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه برخی از افراد معتقدند که اولویت این روزهای کلانشهر اهواز ساخت مجسمه و المان نیست، اظهار می‌کند: هرچند اولویت‌های شهری برای ما مشخص است اما معتقدیم که المان‌های شهری می‌توانند حال مردم را خوب کنند و به همین دلیل است که به صورت جدی پیگیر این موضوع هستیم.

وی ادامه می‌دهد: در حال برنامه ریزی برای ساخت المان‌های جدید در سطح ورودی‌ها و میدان‌های اصلی شهر هستیم و امیدواریم تا قبل از پایان سال چندین پروژه بزرگ را در این زمینه کلید بزنیم.

انتهای پیام/

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of