ابلاغ بودجه ۲۳۶میلیاردی برای مقابله با ریزگرد در خوزستان

رئیس کارگروه ملی مقابله با گردوغبار سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ یک سوم کل اعتبارات مقابله با ریزگرد به خوزستان که رقمی معادل ۲۳۶میلیارد تومان است خبر داد.

به گزارش اهواز نوین، علی‌محمد طهماسبی بیرگانی، رئیس کارگروه ملی مقابله با گردوغبار سازمان حفاظت محیط‌زیست، عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یک سری اعتبارات را برای سال ۹۷  در راستای مقابله با پدیده گردوغبار تعریف کرده بودیم که بخش‌هایی از آن به دلیل مواجه شدن استان خوزستان  با سیلاب به کامل نکردن فعالیت‌ها در برخی دستگاه‌ها منجر شد.

وی افزود: یکی از مسائل ما در کارگروه مقابله با گردوغبار این بود که در سال جاری ادامه تعهدات سال ۹۷ دستگاه‌ها با همان شرایطی که در موافقت‌نامه آمده و اعتباراتی که در گذشته تخصیص پیدا کرده بود تکمیل پیدا کنند؛ متوسط دستگاه‌ها به ۶۰درصد تعهدات خود عمل کرده‌اند اما بعضی دیگر تنها ۲۰درصد تعهدات خود را اجرایی کرده‌اند.

مدیریت کانال‌های آبرسانی

طهماسبی بیرگانی در رابطه با کانال آبرسانی شماره ۴ عنوان کرد: امسال برای تکمیل کانال پورشریفی ۹۲میلیارد تومان اعتبارات در نظر گرفته‌ایم تا آبرسانی در کانون شماره ۴ کامل شود.

وی افزود: در صورتی که این اعتبارات تخصیص پیدا کند بحث کانون شماره ۴ را از نظر آبرسانی به کانال‌های فرعی برای نهال‌کاری و پخش آب نخواهیم داشت و کانال شماره ۴ مدیریت خواهد شد.

استفاده از آب شرب برای نهال‌کاری به تدریج منع می‌شود

رئیس کارگروه ملی مقابله با گردوغبار سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: یکی از مباحثی که با سازمان آب و برق خوزستان، اداره منابع طبیعی و موسسه جهاد نصرداشتیم این بود که چه کنیم تا بتوانیم از استفاده از آب شرب برای نهال‌کاری و تامین مراقبتشان رها شویم.

وی افزود: در این راستا بهره‌برداری از دو کانال را برای سال جاری در دستور کار داریم و همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای بین سه دستگاه ذکر شده را تا زمان تکمیل کانال‌ها ارائه داده‌ایم تا ضمن تکمیل کانال‌ها، سیفون‌های روی کانال کوت امیر به تدریج  جمع‌آوری شده تا آبی برداشت نشود.

دلیل کاهش اعتبارات مقابله با ریزگرد 

طهماسبی بیرگانی در پاسخ به دلیل کاهش اعتبارات مقابله با ریزگردها گفت: هر کسی ظرفیتی برای انجام یک کار دارد، در سال ۹۷ با توجه به اینکه اعتبارات تنها مختص استان خوزستان بود رقم بالایی معادل ۲۹۱میلیارد تومان در اختیار منابع طبیعی قرار گرفت اما این تعهدات باقی مانده است.

وی افزود: امسال نیز با توجه به اینکه در صورت ادامه توسعه و اضافه کردن تعهدات با همان گرفتاری سال قبل و عدم تکمیل مواجه می‌شدیم توسعه‌ای را برای سال جاری خوزستان در نظر نگرفتیم و خواستار تکمیل ۱۰هزار هکتار عقب مانده هستیم.

وضعیت کانون‌های گردوغبار خوزستان

رئیس کارگروه ملی مقابله با گردوغبار سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با وضعیت کانون‌های گردوغبار در خوزستان بیان کرد: یک سطحی از نهال‌ها  در جنوب شرق اهواز که خاکشان نامناسب بوده خشک شده‌اند که این را در کمیته ملی احصا و برای دستگاه‌ها تعیین تکلیف کرده‌ایم.

وی افزود: هر گونه‌ای نیازهای اکولوژیکی خاص به خود را دارد که نباید به صورت کامل نفی و یا حتی تایید شود، خیلی از مکان‌ها گونه کهور مثمرثمر و در بسیاری موقعیت‌ها بدون استفاده است و باید خواهش‌های اکولوژیک هر گونه‌ای بررسی و با شرایط زمین تبطیق شود.

یک سوم اعتبارات مقابله با ریزگردها در خوزستان

طهماسبی بیرگانی در پاسخ به اعتبارات تخصیص یافته به خوزستان گفت: علی‌رغم گلایه از کاهش اعتبارات، یک سوم کل اعتبارات کشور به خوزستان تخصیص داده شد و این در حالی است که در زمینه مقابله با ریزگردها در ۲۰ استان توزیع اعتبار را در دستورکار خود داشتیم.

وی افزود: کل اعتبارات ابلاغ شده در راستای مقابله با ریزگردها ۷۱۵میلیارد تومان بوده است که ۲۳۶ میلیارد تومان آن به استان خوزستان تخصیص پیدا کرده است.

انتهای پیام/

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of