سه هزار میلیارد ریال تسهیلات برای زلزله زدگان مسجدسلیمان تصویب شد

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه سه هزار و ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بدون عوض و کم بهره برای زلزله زدگان مسجدسلیمان تصویب شد گفت: این تسهیلات از طرف دولت و از طریق بانک ها به زلزله زدگان پرداخت می شود.

به گزارش اهواز نوین،سید حمید پورمحمدی روز یکشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استانداری خوزستان در اهواز بیان کرد: مبلغ ۹۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بدون عوض و ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال با تسهیلات کم بهره به زلزله زدگان اختصاص می یابد.

پورمحمدی  با اشاره به اینکه ترمیم منازل زلزله زده در اولویت نخست قرار دارد افزود: یکهزار و ۴۲۷ واحد مسکونی شهری و ۹۳ واحد مسکونی روستایی باید بازسازی شوند.

وی بیان کرد: برای ساخت منازل مسکونی شهری مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و برای منازل مسکونی روستایی ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات با سود کم پرداخت می شود. همچنین برای تعمیر واحد های آسیب دیده نیز ۱۵۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

پورمحمدی  با بیان اینکه ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات کم بهره برای خرید لوازم ضروری منزل پرداخت می شود گفت: مردم تنها با وام های کم بهره نمی توانند شرایط را بهبود ببخشند از این رو برای این یکهزار و ۴۲۷ واحد تخریب شده کمک های بدون عوض در نظر گرفته شده است.

معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: برای هر واحد مسکونی شهری ۱۲۰ میلیون ریال و هر واحد مسکونی شهر ۱۰ میلیون ریال کمک بدون عوض پرداخت خواهد شد، همچنین مبلغ ۵۰ میلیون ریال نیز به صورت بدون عوضبرای تامین لوازم معیشتی اختصاص می یابد.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ میلیارد ریال برای آماده سازی و جابجایی منازل تخریب شده در اختیار بنیاد مسکن قرار می گیرد، ادامه داد: دیگر اولویت سازمان برنامه و بودجه جبران خسارت زیرساختی این شهرستان است که البته هنوز از وزارت کشور مبلغ این خسارت ها اعلام نشده است.

پور محمدی افزود: در تفاهم نامه ای که سال ها پیش با وزارت نفت منعقد شد مقرر بود این وزارتخانه با پرداخت یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال، یکهزار و ۴۰۰ واحد مسکونی در این شهر بسازد که باوجود پرداخت کامل این مبلغ از سوی وزارت نفت تنها ۴۰۰ واحد ساخته شد.

وی گفت: مقرر شد وزارت نفت مبلغ ۵۱۰ میلیارد ریال دیگر برای تکمیل ۵۰۰ واحد با پیشرفت بالای ۶۰ درصد پرداخت کند تا ۵۰۰ خانوار در این واحدها اسکان یابند؛ همچنین اموال غیر منقول این وزارتخانه در مسجدسلیمان برای تکمیل واحدهای کمتر از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی به فروش می رسند.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: از مجموع ۱۳ هزار واحد مسکونی فرسوده این شهرستان سه هزار واحد به کمک دولت نوسازی می شوند؛ برنامه ریزی سازمان برنامه و بودجه این است که ۱۰ هزار واحد باقی مانده دیگر نیز تا پایان امسال نوسازی شوند.

وی ادامه داد: شرایط تحقق این هدف همکاری تمام دستگاه های اجرایی شهرستان مسجدسلیمان با بنیاد مسکن است.

بنابراین گزارش، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، رییس صندوق توسعه ملی، مدیرعامل بانک مسکن و رییس بنیاد برکت روز یکشنبه در سفر به مسجد سلیمان وضعیت مناطق زلزله زده این شهرستان را بررسی کردند.

گفتنی است زمین لرزه ای با قدرت ۵.۷ ریشتر تیر ۹۸ مسجدسلیمان را لرزاند که موجب خسارت واحدهای مسکونی و غیرمسکونی این شهرستان شد. این زمین لرزه ۱۵۲ مصدوم و ۲ کشته داشت.

مسجد سلیمان در شمال خوزستان و مرکز آن در ۱۴۰ کیلومتری اهواز واقع است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of