جمعه بازار کتاب در اهواز راه اندازی شود

استاندار خوزستان با تاکید بر روش‌های مختلف جذب مخاطبان به ویژه کودکان و نوجوانان به کتابخوانی توصیه کرد : جمعه بازار کتاب در اهواز راه اندازی شود تا با هدف ترویج کتابخوانی ، تبادل کتاب در آن صورت گیرد.

غلامرضا شریعتی روز شنبه در دومین نشست انجمن کتابخانه های عمومی خوزستان در استانداری افزود: در سالهای اخیر تلاش‌های مستمری در حوزه فرهنگ صورت گرفته تا استان به بالندگی در این زمنیه برسد، در حال حاضر تعداد رویدادهای فرهنگی در استان به نسبت قابل قبول است و روی هم رفته به تدریج در حال حرکت به سمت بالندگی و رشد فرهنگی هستیم.

وی در خصوص وضعیت کتابخوانی در سطح استان خوزستان گفت: باید تلاش کنیم کتاب و کتابخوانی را بین خانواده‌ها و نسل آینده تاثیرگذارتر کنیم، در این راستا با برنامه ریزی و سیاست گذاری منسجم می‌توانیم شاهد تغییرات مثبت باشیم، دراین مسیر جذب کودکان و نوجوانان به کتابخوانی و مأنوس کردن آن‌ها به خواندن کتاب باید اولویت نخست اداره کل کتابخانه ها قرار گیرد.

استاندار با تاکید بر اینکه فضای مجازی و رسانه‌های صوتی و تصویری این روزها به رقبای سخت کتاب تبدیل شده‌اند گفت: برای جذب نسل جدید به کتابخوانی، از یک سو نیازمند افراد متخصص و کار کارشناسی در این حوزه هستیم و از سوی دیگر تولید محتوا با هدف آموزش غیرمستقیم و جذب مخاطب برای کتاب باید توسط حوزه هنری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اداره کتابخانه ها، آموزش و پرورش، مجموعه فرهنگ و. ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های فرهنگی انجام شود.

وی با اشاره به کتابخانه های در دست ساخت و تکمیل در استان خوزستان گفت: امید است با تجهیز، تکمیل و ساخت کتابخانه ها در استان به تدریج به مرحله‌ای برسیم که همه شهرهای استان دارای کتابخانه باشند زیرا تنها در این صورت با ترویج کتاب خوانی بین نسل جدید، به روند توسعه زیرساختی کمک می‌شود.

تأخیر در راه اندازی کتابخانه دیجیتال اهواز

شریعتی با اشاره به وضعیت راه اندازی کتابخانه دیجیتال در اهواز توضیح داد: طرح راه اندازی این کتابخانه دیجیتال در برنامه سه ساله بوده و قرار بود سال ۹۷ به بهره برداری برسد ولی این وعده محقق نشده و لازم است اقدامات در این زمینه تسریع شود و کار تا پایان امسال انجام شود.

وی تاکید کرد: کتابخانه دیجیتال باید به شکل ویژه در دستور کار نهاد کتابخانه های عمومی استان قرار گیرد و در همین سال شاهد بهره برداری از آن باشیم.

استاندار خوزستان در پایان ارائه خدمات در حوزه کتاب و کتابخوانی به ناشنوایان و روشندلان را کاری ارزشمند دانست و افزود: پوشش ۱۰ درصدی جمعیت روشندلان در کتابخانه ها کافی نیست و باید برای افزایش جمعیت تحت پوشش این خدمات برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

0/5 (0 Reviews)