بی‌مسئولیتی دولت، متروی اهواز را فلج کرد

رئیس شورای شهرستان اهواز گفت: دولت‌های پیشین و حال در تامین بودجه لازم تعهد لازم را ندادند.

محمد باوی اظهار کرد: با توجه به وجود منابع سرشار اقتصادی و درآمدی در زمینه‌های نفت، گاز، صنایع، معادن و کشاورزی همچنین در صورت پرداخت به موقع و صحیح حق مشارکت، آلایندگی و ارزش افزوده به حساب شهرداری؛ بهره‌برداری از پروژه‌های حیاتی از جمله قطار شهری(مترو) در حداقل زمان ممکن محقق شده بود.

وی افزود: چه تفاوتی در طرحی وجود دارد که در اهواز همزمان و یا شاید جلوتر از سایر کلان شهرهایی همچون اصفهان، مشهد و تبریز شروع شده ولی بهره‌برداری آن به آرزوی دست نیافتنی برای شهروندان اهوزی تبدیل شده است.

رئیس شورای شهرستان اهواز عنوان کرد: تا به حال هیچ گونه توضیح شفافی توسط متولیان و مجریان آن به‌افکار عمومی مبنی بر علل به سرانجام نرسیدن این طرح ارائه نشده است.

وی گفت: به دلیل اینکه هنوز نهادهای درگیر و متولی اجرای پروژه، مسئولان استانی،کشوری و حتی نمایندگان مجلس در دوره‌های پیشین و حال به صورت جدی موضوع پروژه قطار شهری اهواز را در قالب یک طرح ملی مطرح و پیگیری نکرده‌اند.

باوی با اشاره به ویژگی‌ها و آثار مثبت مترو در اهواز یادآور شد: از ویژگی‌های پروژه قطار شهری اهواز کاهش بحث آلایندگی در کلان شهری است که مردمش دو سوم روزهای سال را با معضل ریزگردها، گرمای طاقت‌فرسا و آلایندگی صنایعی روبه‌رو هستند.

وی افزود: عدم شفافیت گزارش ادارات، نهادها و موسسات نظارتی در تعیین عوامل دخیل در طولانی شدن زمان تکمیل پروژه‌ها سبب عدم پیشرفت و آبادانی این کلان شهر صنعتی و قطب اقتصادی کشور شده است.

رئیس شورای شهرستان اهواز ادامه داد: طبق اطلاعات و گزارش‌هایی که از مهندسین، کارمندان و کارگران پروژه قطار شهری به‌دست آمده است در حال حاضر هفت ماه پرسنل حوزه کارگری و اجرایی این طرح حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: به دلیل عدم استفاده بهینه از مدت زمان اولیه برجام جهت خرید و ورود دستگاه‌ها و تجهیزات موردنیاز این پروژه در حال حاضر قطعات دستگاه‌های utmکه نیاز به تعویض و نوسازی دارند سبب شده که طرح در آستانه توقف کامل قرار بگیرد به طوری که نبض حیاتی این پروژه جهت رسیدن به بهره برداری حتی در فاز اول آن از کار افتاده است.

باوی با انتقاد از عدم پرداخت دولت در متروی اهواز گفت: دولت‌های پیشین و حال در تامین بودجه لازم تعهد لازم را ندادند.

وی با بیان اینکه متاسفانه امید را از مردم اهواز برای نجات از ناوگان فرسوده و اتوبوسرانی در این شرایط سخت آب و هوایی گرفتند، افزود: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرماندار، اعضای شورای شهر و شهردار اهواز خواهشمندم برای تسریع و تکمیل پیگیری و اقدامات لازم را انجام دهند.

0/5 (0 Reviews)