معاون وزیر:پارک‌های علم و فناوری نگرش‌های قدیمی را کنار بگذارند

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات وفناوری گفت: پارک های علم و فناوری در صورتی می توانند وسیله و ابزار توسعه استان شوند که رویکرد و نگرش های قدیمی خود را کنار بگذارند.

مسعود برومند شنبه در آیین تکریم رییس پیشین و معارفه سرپرست جدید پارک علم و فناوری خوزستان در سرسرای دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: اگر تا دیروز تلاش می شد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آیین نامه های خط کشی شده و روش کاری مشخصی به مجموعه وزارت دیکته شود، امروز چنین اعتقادی نداریم.

وی افزود: امروز اعتقاد همه مدیران ارشد در وزارت علوم این است که تا حدود زیادی باید دست مدیران را در استان ها باز گذاشت تا از خلاقیت های حرفه ای خود استفاده کنند بنابراین سرپرست جدید پارک علم و فناوری استان اختیار کامل دارد مدل های متفاوت را در استان به کار بگیرد تا پارک نقش خود را بهتر ایفا کند.

برومند ادامه داد: نباید به عنوان یک مجموعه در انتظار یافتن یک جوان جویای کار و ریسک پذیر برای طی کردن پروسه مصاحبه باشیم، در رویکرد جدید به دنبال کشف چالش های استان، انتخاب راه حل و افراد مناسب برای حل آنها هستیم و پشتیبانی لازم نیز از این رویکرد انجام می شود تا بازار لازم را برای این افراد ایجاد شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات وفناوری گفت: پارک علم و فناوری با داشتن این دیدگاه و دانشگاه نیز با رویکرد حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین نسل سوم، در یک جهت قدم بر می دارند و با این رویکرد می توانند از فرصتها و امکانات و شرایط هم به خوبی استفاده کنند.

وی بیان کرد: روش موجود برای شناسایی شرکت های دانش بنیان در حال حاضر مشکلات زیادی دارد؛ براین اساس هر مجموعه ای که از فروش خود و از منابع سرمایه ای برای توسعه R&D (واحد تحقیق و توسعه فناورانه) استفاده می کند و فکر توسعه یک محصول است دانش بنیان محسوب می شود.

برومند اعلام کرد در حوزه نوآوری که دارای سختی های فراوان است وزارت علوم آماده همه نوع پشتیبانی از دانشگاههای استان، پارک های علم و فناوری و پژوهشگاههاست.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر لزوم توجه به ذینفعان پارک علم و فناوری گفت: واحدهای فناور و شرکتها اولین و مهمترین ذینفعان محسوب می شوند؛ پارک محلی است که باید به واحدهای فناور و کارآفرینان خدمت ارائه دهد بنابراین باید مشکلات آنها را حل کنیم و برای آنها زمان کافی اختصاص دهیم.

وی اظهار داشت: مسولان استان به عنوان گروه دیگری از ذینفعان نیز انتظاراتی دارند، لذا به یقین اگر فعالیت های پارک باعث توسعه استان و فعالیتهای آنها شود پشتیبانی و حمایت لازم را انجام می دهند.

برومند ادامه داد: ارتباط صمیمانه و ایجاد فضای درک متقابل با مسئولان استانی باید به قدری دقیق و محکم باشد که برای رفع مشکلات واحدهای فناور و شرکتهای مستقر در پارک محل اتکا باشد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات وفناوری با اشاره به اینکه در حال حاضر پارک ها جایگاه خاصی دارند گفت: به همین دلیل در بودجه سال ۹۸ بودجه دانشگاهها و پژوهشگاهها حدود ۱۱ درصد به طور متوسط و پارک های علم و فناوری حدود ۷۰ درصد افزایش یافت گرچه این افزایش هم کافی نیست.

برومند با اشاره به خاص بودن خوزستان گفت: این استان همیشه قطب نوآوری بوده است و در حیطه دانشگاه و مراکز آموزش عالی، خوزستان از استانهای پیشتاز محسوب می شود.

سرپرست پارک علم و فناوری خوزستان نیز در این آیین با اشاره به سابقه ۱۰ ساله پارک علم و فناوری این استان گفت: نسل جوان چشم امید به ما دوخته اند و در صورت فراهم کردن بستر لازم برای آنها و ایجاد ارتباط بین دانش و فناوری، نسل جوان در مسیر احساس امنیت شغلی در آینده هدایت می شوند.

دکتر ایرج کاظمی نژاد بیان کرد: پارک علم و فناوری متعلق به یک وزارت خاص یعنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیست بلکه فضایی متعلق به همه است و باید همگی دست به دست هم دهیم و پارک را در شان استان خوزستان ارتقا دهیم.

رییس سابق پارک علم و فناوری خوزستان نیز با اشاره به ۲ ماموریت اصلی پارک شامل فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیرساختهای لازم گفت: در تحقق ماموریت اول به نسبت موفق عمل کردیم گرچه فرهنگ سازی در این حوزه سخت بود.

دکتر بابک مختاری افزود: اما در حوزه ایجاد زیرساختهای لازم موفقیت موردنظر کسب نشد شاید، اگر در این حوزه پارک از ابتدا به صورت استانی تاسیس می شد اوضاع بهتری داشتیم.

وی ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال، ساختمان مرکزی پارک با عنوان مرکز نوآوری دانشگاه شهید چمران افتتاح شود.

مختاری با اشاره به اینکه تجربه بین المللی نشان داده حدود ۸۵ درصد پارکهای علم و فناوری در داخل دانشگاه و یا نزدیک به آن قرار دارند، گفت: دانشگاه و پارک علم و فناوری می توانند با هم افزایی به هم کمک کنند و آینده دانشگاه نسل سوم و چهارم در گرو این است که کنار پارک باشد همانگونه که پارک نیز بدون دانشگاه نمی تواند هویتی داشته باشد.

غلامحسین خواجه رییس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز گفت: پارک علم و فناوری در حوزه کارآفرینی، تحقیقات و تجاری سازی و حلقه ارتباط بین دانشگاه و صنعتی موثراست اما پارک به بسیاری از سازمانها و موسسات به خوبی معرفی نشده که لازم است وظایف آن تببین و معرفی شود.

در این آیین از زحمات بابک مختاری رییس پیشین پارک علم و فناوری خوزستان تقدیر و دکتر ایرج کاظمی نژاد به عنوان سرپرست جدید معرفی شد.

0/5 (0 Reviews)