پرداخت خسارت‌های سیل ۹۵ همچنان در حد وعده‌های دولتی

هرچند معاون اول رئیس جمهور فروردین امسال در سفر به خوزستان از پرداخت خسارت‌های سیل سال ۹۵ خبر داد اما این وعده تاکنون محقق نشده است.

در روزهای سیلابی خوزستان که بسیاری از مردم مزارع، خانه و زندگی خود را از دست داده بودند برخی از مسؤولان با حضور در مناطق سیل‌زده وعده‌هایی دادند که تا امروز همچنان همه منتظر تحقق آن‌ها هستند.

زمانی که برای جلوگیری از ورود آب به شهرها نیازمند بازکردن راه آب به مزارع بودند به مردم روستاها وعده پرداخت خسارت سیل سال ۹۵ را دادند اما اکنون پس از گذشته بیش از ۳ ماه از وعده آن‌ها مردمی که دو بار سیل‌زده شدند همچنان چشم‌انتظار پرداخت خسارت سیل سال ۹۵ هستند.

در جریان سفر معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به استان خوزستان، مردم سیل‌زده سال ۹۵ از عدم پرداخت خسارات سال ۹۵ معترض بودند که وی در پاسخ به این مطالبات گفت: یکی از اعضای محترم دولت موضوع سیل سال ۹۵ را مطرح کرد که آقای رئیس جمهور از اینکه موضوع در پیچ و خم‌های اداری افتاده خبر نداشت. ایشان برافروخته شدند و به آقای نوبخت دستور داد که سریعا مانده خسارات سیل سال ۹۵ پی‌گیری و پرداخت گردد.

پس از این اظهارات، معاون اول رئیس جمهور و سپس استاندار خوزستان با ابراز تاسف از پرداخت نشدن خسارت‌های سیل ۹۵، با آب و تاب فراوان خبر از پرداخت این خسارات را در مدت زمان یک هفته داد.

خسارت سیل سال ۹۵ از هفته آینده پرداخت می‌شود

معاون اول رئیس‌جمهور ۱۲ فروردین امسال در جریان بازدید از روستای شعیبیه در جمع مردم سیل‌زده وعده پرداخت خسارت سیل ۹۵ را داد.

اسحاق جهانگیری در این باره گفت: دولت تمام خسارت‌های ناشی از سیل را جبران خواهد کرد، اگرچه خسارت‌های سیل سال ۹۵ تاکنون پرداخت نشده اما قطعاً خسارت‌های سیل ۹۵ و سیل امسال جبران می‌شود.

جهانگیری افزود: منابع لازم را برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل طی دو جلسه در هیات دولت فراهم کردیم و از هفته آینده خسارت‌های سیل سال ۹۵ پرداخت خواهد شد و خسارت این سیل احتمالی نیز جبران می‌شود.

اعتبار خسارت سیل سال ۹۵ ابلاغ شد

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در ۱۹ فروردین امسال نیز اظهار کرد: اعتبار خسارت سیلاب سال ۹۵ استان خوزستان از طریق سازمان برنامه‌وبودجه کشور به سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ابلاغ شد.

وی افزود: این سازمان موظف است که بر اساس جداول و برآوردهایی که در بحث خسارت‌ها انجام داده است، خسارت‌های وارده آمده به کشاورزانی که در جریان سیلاب سال ۹۵ خسارت‌دیده‌اند، پرداخت کند.

شریعتی گفت: خسارت سیلاب سال ۹۵ به کشاورزان خوزستانی پرداخت می‌شود و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

خسارت کشاورزان پرداخت نشده است

رئیس جهاد کشاورزی شوشتر در این باره می‌گوید: تاکنون خسارت سیل سال ۹۵ کشاورزان شهرستان شوشتر پرداخت نشده است و دستورالعمل و اعتباری برای پرداخت آن نیز صادر نشده است.

ایرج بادپیما اظهار می‌کند: مبلغی تحت عنوان مابه‌التفاوت گندم آب‌دیده به کشاورزان پرداخت شد که برای کشاورزانی است که گندم آب‌دیده خود را در سال ۹۵ فروخته بودند و اکنون تفاوت مابه‌التفاوت آن پرداخت شد.

اظهارات رئیس جهاد کشاورزی شوشتر نشان می‌دهد که سه ماه پس از ادعاهای استاندار خوزستان درباره پرداخت خسارت به کشاورزان سیل زده سال ۹۵ هنوز پولی به این کشاورزان داده نشده است.

رئیس جهاد کشاورزی دزفول نیز در این باره می‌گوید: برای سیل سال ۹۵ افرادی که زمین‌های کشاورزی خود را بیمه کرده بودند از طریق صندوق بیمه مبلغی برای آن‌ها پرداخت شد که بیمه نیز خسارت را طبق قرارداد خود پرداخت می‌کند و شامل همه خسارت نمی‌شود.

احمد زارعی می‌افزاید: اما تاکنون مبلغی تحت عنوان غرامت و یا کمک بلاعوض به کشاورزان خسارت‌دیده در سیل ۹۵ پرداخت نشده است.

سکوت نمایندگان قابل قبول نیست

نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز هم با رد ادعاهای مسؤولان خوزستانی درباره پرداخت خسارت سیل سال ۹۵ به همه کشاورزان می‌گوید: خسارات وعده داده شده به میزان ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مابه التفاوتِ گندمِ خریداری شده از تعداد معدودی از کشاورزان در یکی از شهرستان های سیل زده سال ۹۵ بوده که بعلت کوتاهی و عدم پیگیری مسئولین خصوصا قصور رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تاکنون به آنها پرداخت نشده بود.

سید فاضل شرفی می‌افزاید: در حالی که خسارات سال ۹۵ بنابر اعلام رسمی شخص رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ۴۸۱ میلیارد تومان در بخش‎های مختلف زراعت، باغبانی، دامپروری، شیلات، طیور، زنبورداری و زیرساخت‌های بخش کشاورزی در ۲۷ شهر خوزستان بوده است.

نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز عنوان می‌کند: سوال اینجا است که دولت چگونه انتظار دارد مردم و کشاورزان در حوادث احتمالی بعدی در کنار دولت باشند؟ همین مسئله در پرداخت خسارت‌های سیل ۹۸ هم وجود دارد که آیا مردم دوباره باید منتظر وعده پرداخت خسارت باشند و یا به‌صورت واقعی خسارت‌های آنان پرداخت خواهد شد.

وی بیان می‌کند: انتظار داریم که نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی به این موضوع واکنش دهند و سکوت آنها برای کشاورزان قابل قبول نیست.

0/5 (0 Reviews)