تخلیه زباله در تالاب شادگان حیات جانوران را به مخاطره انداخته است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان گفت: تخلیه زباله در بخشی از تالاب بین المللی شادگان از سوی شهرداری آبادان علاوه بر آلودگی محیط زیست حیات جانداران را نیز به مخاطره انداخته است،

علی فتحی نیا سه شنبه با بیان اینکه شهرداری آبادان از حدود یک دهه پیش تاکنون زباله‌ها و پسماندهای شهری را در بخشی از تالاب بین المللی شادگان تخلیه می‌کند افزود: روزانه به طور متوسط بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن زباله و پسماند در بخشی از محدوده تالاب شادگان در آبادان تخلیه می‌شود که این میزان در روزهای پایانی هفته تا ۳۰۰ تن در روز نیز می‌رسد.

وی با بیان اینکه بیش از‬ ۱۰۰‬ هکتار‬‬ از تالاب‬ شادگان‬ به محل تخلیه‬ زباله‬ تبدیل‬ شده‬ است‬ بیان داشت: این اقدام علاوه بر ‏خشک شدن ‏بخشی از تالاب، شیرابه حاصل از زباله‬‬ موجب‬ آلودگی ‏شدید زیستگاه جانوران‬ و ‏آلودگی آب و خاک ‏تالاب‬ شده است.

فتحی نیا نزدیکی محل دفن زباله آبادان به منطقه حفاظت شده، دفن نکردن اصولی و استاندارد، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی و نفوذ شیرابه پسماند به این آب‌ها را از مشکلات زیست محیطی گود محل تخلیه زباله شهرداری آبادان برشمرد و افزود: آتش کشیدن زباله‌ها و انتشار دود ناشی از آن در سطح وسیعی از شهر آبادان، آلودگی گسترده در مناطق حفاظت شده تالاب شادگان، تغذیه برخی جانوران و پرندگان از زباله‌ها همچنین تأثیر مخرب ناشی از این اقدام بر حیات گیاهی و جانوری از تبعات سو زیست محیطی ناشی از این اقدام است که به تهدیدی جدی برای تالاب شادگان تبدیل شده است.

وی افزود: پراکنده نمودن زباله‌ها توسط ماشین آلات حمل در مسیر جاده منتهی به سایت دفن زباله بخش دیگری از معضلات سایت دفن پسماند و زباله در آبادان است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان گفت: سه زیستگاه تالاب ‏شادگان، خورموسی و خور الامیه تحت عنوان تالاب بین المللی شادگان در ماه‌های سرد سال پذیرای هزاران پرنده‬ مهاجر می‌باشند ضمن اینکه ده‌ها گونه پرنده بومی نیز در تالاب شادگان زندگی می‌کنند که تخلیه زباله حیات آنها را با خطر مواجه کرده است.

وی ادامه داد: به منظور حل این معضل زیست محیطی طبق مصوبه کارگروه پسماند استان خوزستان مقرر شده از نیمه دوم امسال محل دفن زباله و پسماندهای شهری آبادان از محدوده تالاب شادگان جمع آوری و پاکسازی شود.

تالاب شادگان وسیع‌ترین تالاب کشور است که از طریق خورهای متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود.
این تالاب با آب شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.
تالاب شادگان در منتهی الیه رودخانه جراحی و رابط میان این رودخانه و خلیج فارس است.
این تالاب در فصل پاییز محل زیست انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.
تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلان شاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و ۹ گونه خزنده است.
تالاب بین‌المللی شادگان در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.

0/5 (0 Reviews)