میانگین زمان قطعی برق در خوزستان باید کمتر شود

استاندار خوزستان گفت: متوسط قطعی برق در استان در سال ۹۵ به ازای هر نفر در استان ۲هزار دقیقه در سال بود که درحال حاضر در اهواز به حدود ۷۰۰ دقیقه و در سایر شهرستان ها به ۸۵۰ دقیقه در سال رسیده است اما همچنان معتقدم این رقم بالاست و باید کاهش یابد.

غلامرضا شریعتی روز شنبه با حضور در برنامه فرمول یک درخصوص زیرساخت‌های برق خوزستان اظهار داشت: در سال جاری و همچنین سال گذشته خاموشی با برنامه‌ای در استان خوزستان نداشتیم اما به دلیل فرسوده بودن شبکه و مصرف بالا شاهد قطعی برق در برخی مواقع هستیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ به دلیل خشکسالی و کاهش تولید برق توسط نیروگاه‌های برقابی به اندازه ۲۵ سال گذشته در استان تهران خاموشی برق صورت گرفت اما در خوزستان به دلیل شرایط جوی اجازه هیچ خاموشی با برنامه‌ای داده نشد.

شریعتی افزود: متوسط قطعی برق به ازای هر نفر در کلانشهر مشهد یکصد دقیقه و در کلانشهرهای اصفهان، شیراز و تهران کمتر از ۲۰۰ دقیقه در سال است.

استاندار خوزستان یادآور شد: در سال ۹۵ تعداد کلیدهای گازی در شبکه توزیع برق اهواز ۷۰ عدد بود درحالی که در همان زمان در مشهد ۹۵۰ عدد وجود داشت.

وی افزود: مصرف برق استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در زمان اوج مصرف سه هزار و ۶۰۰ مگاوات و مصرف برق در استان تهران چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات است.

رتبه دوم مصرف برق کشور

شریعتی با اشاره به اینکه مصرف برق استان خوزستان روزانه حدود هشت هزار مگاوات است یادآور شد: مصرف برق خوزستان پس از تهران در جایگاه دوم قرار دارد، تعداد پست‌های فوق توزیع برق خوزستان حدود ۲۱۰ عدد است درحالی که تعدادهای پست فوق توزیع برق در استان فارس ۴۳۰ عدد می‌باشد.

وی افزود: از ۲۱۰ پست فوق توزیع برق خوزستان ۷۵ عدد آن موقت هستند، درواقع بیشترین تعداد پست‌های موقت برق کشور در خوزستان است و هرچه تعداد پست‌های موقت برق بیشتر باشد ناپایداری برق نیز افزایش می‌یابد.

استاندار خوزستان اظهار داشت: از سال ۹۶ دولت سرمایه گذاری‌های بسیاری در حوزه برق انجام داده است، در همان سال یکصد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای بازسازی شبکه برق خوزستان اختصاص یافت.

وی افزود: در سال گذشته نیز دولت از ۲ محل مختلف مبلغ ۳۰ میلیون یورو و همچنین ۶۰۰ میلیارد ریال برای اصلاح و توسعه برق خوزستان درنظر گرفت.

عقب ماندگی‌های برق درحال جبران هستند

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه عقب ماندگی‌های حوزه برق خوزستان درحال جبران است افزود: درحال حاضر قرارداد خرید بیشترین تعداد ترانس‌های فوق توزیع برق برای خوزستان بسته شده است.

شریعتی خاطر نشان کرد: دولت در مصوبه فروردین ماه سال ۹۶ برای چند مساله مهم خوزستان شامل گرد و خاک، آب و فاضلاب، توسعه برق و فاز دوم طرح احیای اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری اعتبار درنظر گرفت.

وی ادامه داد: کانون شماره چهار ریزگردها در خوزستان یک کانون فوق بحرانی بود که ۲۵ هزار هکتار نهالکاری، ۱۲ هزار هکتار بوته کاری و ۲۰ هزار هکتار قرق شد.

استاندار خوزستان گفت: در سال ۹۵ مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال، در سال ۹۶ مبلغ ۷۰ میلیون دلار و در سال ۹۷ مبلغ یکصد میلیون دلار به مهار ریزگردها در خوزستان اختصاص یافت.

شریعتی درخصوص توسعه شبکه آب در خوزستان توضیح داد: دولت در سال ۹۶ اعتبار ویژه ای به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح آبرسانی غدیر در نظر گرفت، سال گذشته شاهد تنش‌های زیادی در خرمشهر و آبادان به دلیل مشکلات آب شرب بودیم اما این مساله در تیرماه سال ۹۷ به کمک طرح آبرسانی غدیر حل شد.

سهم ۱۵ درصدی خوزستان در تولید ناخالص ملی

وی ادامه داد: استان خوزستان در تولید ۱۵ درصد ناخالص ملی کشور نقش دارد، با احتساب نفت رتبه دوم و بدون تولید نفت در جایگاه پنجم کشور به لحاظ تولید ناخالص ملی است از این رو حق خوزستان بسیار بیشتر از شرایط فعلی می‌باشد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود درخصوص اظهارنظر یکی از نمایندگان مردم اهواز در مجلس پیرامون انتصابات استان گفت: هر فردی درخصوص انتصابات استان ممکن است براساس سلیقه خود به مساله نگاه کند.

شریعتی گفت: نماینده مجلس به انتصاب مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان و مدرک غیر مرتبط وی اشاره کرد درحالی که مدیرکل مدیریت بحران استانداری علاوه بر مدرک بهداشت، دارای دکترای مدیریت اجرایی نیز هست و در زمان سیل فعالیت‌های زیادی داشت، همچنین در مورد رئیس مرکز بهداشت خوزستان سلسله مراتب رعایت شده و وی پیش از این رئیس مراکز بهداشت اهواز، ایذه و رامهرمز بوده است.

همچنین علی ساری نماینده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در این برنامه طی تماس تلفنی سوالاتی از استاندار خوزستان درخصوص جزئیات تخصیص اعتبارات مصوبه سال ۹۶ هیأت وزیران به خوزستان، مساله انتصابات خارج از تخصص و احتمال مقصر بودن برخی مدیران حوزه آب و برق در وقوع سیل اخیر را مطرح کرد.

0/5 (0 Reviews)