پایان خرید گندم در خوزستان/ خرید یک میلیون و ۳۰۲ هزار تن گندم

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی خوزستان با اعلام پایان عملیات خرید تضمینی گندم در خوزستان گفت: در سال جاری یک میلیون و ۳۰۲ هزار تن محصول گندم با نرخ تضمینی از کشاورزان استان خریداری شد.

خدارحم امیری زاده اظهار کرد: میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری را یک میلیون و ۳۰۲ هزار تن خواند و افزود: این میزان خرید با مشارکت فعال ۹۱ مرکز خرید در قالب ۱۹۱ هزار و ۷۴۰ محموله صورت گرفته است؛ عملیات برداشت و خرید گندم از نواحی جنوبی استان آغاز و در نهایت به دلیل شرایط آب و هوایی با برداشت گندم در نواحی شمالی استان این عملیات خاتمه می‌یابد.
وی با اشاره به ظرفیت ذخیره سازی در استان افزود: استان خوزستان به لحاظ شرایط ذخیره‌سازی استاندارد گندم یکی از بهترین‌ها به لحاظ تعداد و هم حجم ذخیره‌سازی است و بدون شک با آغاز بهره‌برداری از فاز دوم طرح ۵۵۰ هزارهکتاری مقام معظم رهبری لزوم افزایش این ظرفیت بیش از پیش مورد نیاز خواهد شد.
امیری زاده ادامه داد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های ذخیره‌سازی دولتی به میزان ۴۱۰هزار تن و ظرفیت ذخیره‌سازی کارخانجات و بخش خصوصی بالغ بر یک میلیون و ۷۹ هزار تن باعث شد تا این استان به انبارغله کشور تبدیل شود. از این میزان ذخیره‌سازی استاندارد گندم تنها ۷۰۰ هزار تن مصرف استانی می‌شود و مابقی به دلیل شرایط کیفی و مطلوب فراوری، در طول بازه زمانی تعیین شده برای اختلاط و مصرف سایر استان‌ها تخصیص داده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۴ کشور در خصوص چگونگی پرداخت مطالبات کشاورزان گفت: برای اولین بار در کشور همزمان با پرداخت نقدی وجه کشاورزان مبلغی تحت عنوان کمک هزینه کرایه حمل بین ۱۵ الی ۳۰ تومان به ازای تحویل هر کیلوگرم گندم به سیلوهای با ظرفیت ذخیره سازی استاندارد، اختصاص یافت که اختصاص حمایت‌های دولت به کشاورزان زحمتکش، علاوه بر تشویق و تعامل این قشر با عوامل ذخیره سازی باعث افزایش امنیت غذایی و بهبود عملکرد فیزیکی پروسه خرید گندم (از زمان خرید تا تحویل به کارخانجات برای تولید آرد) شده است.
وی تصریح کرد: تاکنون با اختصاص بیش از ۲ هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان موفق به پرداخت ۹۹٫۷۳درصد مطالبات کشاورزان گندمکار استان شده‌ایم که این مورد نیز در نوع خود بی سابقه بوده و امید داریم با توجه ویژه دولت تدبیر و امید در شکوفایی تولیدات کشاورزی بخصوص اقلام استراتژیک همچون گندم در سال‌های نه چندان دور شاهد خودکفایی در تولید دانه روغنی کلزا شویم تا بتوانیم هر چه سریعتر با تثبیت این مهم علاوه بر افزایش سطح درآمد مردم، گامی بزرگ برای عدم وابستگی به مواد غذایی در کشور برداشته شود.
امیری زاده افزود: با پرداخت ۱۰۰ درصد مطالبات کشاورزان کلزاکار استان مبلغی بیش از ۱۴۹ میلیارد تومان وجه نقد به حساب آن‌ها واریز شده است.
وی با بیان اینکه این حجم از ورود نقدینگی در ابتدای سال می‌تواند نقش تاثیرگذاری در بهبود ارتزاق مردم و رشد اقتصادی استان داشته باشد، گفت: هر چند مبلغ پرداخت شده به کشاورزان قابل توجه است ولی باید بدانیم در چنین شرایطی می‌بایست حمایت از کشاورزان در صدر اولویت‌های دولت قرار گیرد تا برای تامین نیاز اولیه قوت مردم وابستگی به هیچکدام از کشورهای تولید کننده نداشته باشیم.
مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۴ در خصوص ارزیابی عملکرد این شرکت اظهار کرد: از آنجا که استان خوزستان دریچه ورود کالاهای اساسی بخصوص گندم، شکر، روغن و برنج در کشور است، از ابتدای سال تا کنون با ورود تعداد بالایی از کشتی‌های حاوی این کالاها در بندر امام خمینی (ره) بیش از ۳۰۰ هزار تن کالا تخلیه، ترخیص و به مقاصد مشخص انتقال یافته است.
وی گفت: در طول این مدت حجم ارسال و جابه‌جایی کالا نظیر گندم، شکر و برنج معادل ۸۲۸ هزار و ۸۹۳ تن بوده که ۲۲۰ هزارو ۶۷۸ تن به صورت حمل جاده‌ای، ریلی و دریایی به خارج از استان انتقال یافته است و مابقی جابجایی صورت گرفته مربوط به داخل استان است که این موضوع یکی دیگر از موارد بی نظیری است که توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه۴ صورت پذیرفته است.
امیری زاده تصریح کرد: هماهنگی بزرگترین عملیات خرید تضمینی دولتی در کشور با میزان بیش از یک میلیون و ۳۴۷ هزار تن (گندم و کلزا) و همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی، وجود بندر و سایر دسترسی‌های ورود و خروج کالا در استان براستی اقدامی بسیار حساس، مشکل و کلیدی است.
وی افزود: از ابتدای سال با وجود ورود سیل و شرایط بحرانی استان خوزستان در تمام زمینه‌های کاری بدون وقفه در کنار سایر پرسنل  شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۴ به عنوان خادمین ملت به وظایف خود عمل کردیم و سعی شده تا در این راه، از هیچ کوششی برای حفظ ارزش‌ها و منافع کشور دریغ نشود.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of