قیمت گوشت قرمز در اهواز تا ۱۵ درصد کاهش یافت

قیمت گوشت قرمز در کلانشهر اهواز در روزهای اخیر پس از ماه ها روند صعودی و نگران کننده سیر نزولی به خود گرفت و تا ۱۵ درصد کاهش یافت.

قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی تازه از یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال به ۹۵۰ هزار ریال و گوشت گاو گوساله تازه داخلی (بدون استخوان) از ۹۵۰ هزار ریال به ۸۵۰ هزار ریال کاهش یافته است.
با وجود کاهش قابل توجه بهای گوشت قرمز تازه داخلی در اهواز، هنوز قیمت گوشت قرمز بالا است و بسیاری از قشرهای کم درآمد و حتی متوسط قدرت خرید گوشت ندارند.
مدیرعامل کشتارگاه صنعتی دام اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا واردات و توزیع منظم گوشت منجمد خارجی (برزیلی) در بازار، فراوانی دام، واردات محموله دام زنده، جلوگیری از قاچاق دام، و ممنوعیت کامل صادرات دام از بنادر کشور را از دلایل اصلی روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در اهواز بیان کرد.
البرز کریمی افزود: چنانچه مصوبه ستاد تنظیم بازار خوزستان مبنی بر آزاد شدن حمل محموله‌های دام زنده از کرمانشاه و لرستان به خوزستان اجرایی شود، بازهم شاهد کاهش بیشتر قیمت گوشت قرمز خواهیم بود.
وی با اذعان به اینکه قیمت گوشت قرمزدر اهواز هنوز بالا است و با قدرت خرید مردم همخوانی ندارد افزود: مصرف گوشت قرمز در یک سال اخیر کاهش یافته است که علت اصلی آن گرانی این فرآورده دامی است.
به گفته وی روزانه حدود ۴۰۰ رأس دام سبک و ۵۰ رأس گاو و گوساله در کشتارگاه صنعتی دام اهواز ذبح می‌شود ولی چنانچه سیر نزولی قیمت گوشت باز هم ادامه یابد میزان کشتار دام و به تبع آن مصرف گوشت قرمز افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه بازار گوشت قرمز در اهواز رو به ثبات است افزود: فراوانی دام و بهبود مراتع به خاطر بارندگی‌های مناسب در کاهش قیمت گوشت قرمز مؤثر بوده است ولی چنانچه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های حمل دام برداشته شود بازار به سمت ثبات نسبی پیش خواهد رفت.
با وجود کاهش قابل توجه قیمت گوشت قرمز در اهواز، گزارش می‌رسد در شهرهای شمال و شمال شرق خوزستان، کاهش قیمت گوشت قرمز بیشتر بوده است تا جایی که در شهرهای شمالی استان قیمت هر کیلو گرم گوشت گوسفندی بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزار ریال در نوسان است.
ازسوی دیگر با وجود کاهش محسوس گوشت قرمز در خوزستان، بهای هر کیلوگرم مرغ تازه آماده طبخ بین ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار ریال در حال تثبیت شدن است.
با تثبیت بهای مرغ آماده طبخ در اهواز و شهرهای مختلف خوزستان، مصرف این کالای پروتئینی پرطرفدار در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. توزیع گوشت مرغ منجمد در خوزستان که تا چندی پیش به بهای هرکیلوگرم ۱۰۰ هزار ریال عرضه می‌شد با کاهش بهای مرغ تازه در خوزستان، متوقف شده است.
گفته می‌شود تعهد دولت به تأمین ارز ۴۲ هزار ریالی برای واردات نهاده‌های دامی و طیور و افزایش تولید دلایل اصلی تثبیت بهای مرغ آماده طبخ بوده است.
بخش مهمی از دام زنده، طیور فراورده‌های خام دامی استان خوزستان از مناطق اصفهان، لرستان و کرمانشاه تامین می‌شود.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of