قوم گرایی سبب عقب ماندگی خوزستان شده است

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی گفت: مطالعه، فرهنگ و هنر راه توسعه کشور ما است و با افزایش مطالعه بایدطایفه گری و قوم گرایی که باعث عقب ماندگی مناطق ما شده است را کنار بگذاریم.

هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی در آیین رونمایی از پوستر دومین جشنواره منطقه‌ای داستان نویسی بلوطیکا، اظهار کرد: انتخاب نام این جشنواره به بلوطیکا با توجه به مقدس بودن بلوط برای زاگرس نشینان بسیار خوب است چرا که هم از آن تغذیه کرده و هم به عنوان دارو از آن استفاده می‌کنیم.

وی افزود: همچنین مشاهده جنگل‌های بلوط در کوهساران سبب افزایش اعتماد به نفس و شجاعت مردم آن منطقه می‌شود چرا که بلوط مظهر استقامت است و در برهه‌های مختلف تاریخی سبب در تنگنا قرار نگرفتن مردم ما شده است.

بیکاری با وجود دارا بودن ۸درصد منابع مالی

خادمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، عنوان کرد: تنها موضوعی که می‌تواند سرنوشت ما را تغییر دهد مطالعه است و ابزار، امکانات و منابع مالی به تنهایی نمی‌تواند دلیلی بر توسعه یک کشور شود بلکه این مردم شایسته، آگاه و اهل مطالعه هستند که می‌توانند سرنوشت آن کشور را به سمت توسعه سوق دهند.

وی افزود: کشور ایران ۸ درصد منابع دنیا را دارد و ثروتمندترین کشور نسبت به جمعیت خود هستیم اما جوانان دهه شصتی ما هنوز بیکار هستند و این در حالی است که ادعا داریم که مردم باهوشی هستیم؛ اگر ما باهوش‌ترین مردم دنیا هستیم چرا با وجود داشتن ۸ درصد منابع دنیا همچنان درگیر بیکاری جوانان دهه شصتی خود هستیم؟

لزوم استفاده از قدرت مغز در راستای توسعه

نماینده مردم ایذه و باغملک در جلس شورای اسلامی، بیان کرد: کشور چین یک میلیارد و ۴۸۰میلیون جمعیت دارد اما یک نفر بیکار ندارد و سالیانه ۲۲ میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌کند اما ما تنها با ریزش شغل مواجه هستیم؛ آلمانی که هیچ درصدی از منابع جهان را ندارد اما غول صنعت اروپا است و تنها از قدرت مغز خود استفاده می‌کنند.

وی افزود: چند نفر ما از ما ایرانی‌ها از قدرت مغز خود درآمد داریم؟ به جز فروش منابع خدادای چه کاری انجام می‌دهیم؟ منابع مالی زیاد نمی‌تواند باعث توسعه کشورمان شود و برای توسعه کشور باید سطح دانش ما متناسب با توسعه باشد و برای کسب آگاهی باید سطح مطالعات خود را افزایش دهیم.

دچار تفرقه شده‌ایم

خادمی گفت: تبریز به شهر بدون گدا تبدیل شده است اما ما خوزستانی‌ها علی رغم دارا بودن بیشترین ثروت و منابع و با وجود تولید ۳ میلیون بشکه نفت آیا توانسته‌ایم به این جایگاه شهر بدون گدا برسیم؟ آیا وضعیت ما نسبت به قبل بهتر شده است؟

وی افزود: بنابراین تبریز تبدیل به شهر بدون گدا شد، اصفهان در شرایط عالی به سر می‌برد و کرمان نیز در حال بهبود است اما وضعیت خوزستان تغییری نکرده است.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از دلایل این مسئله این است که وفاداری تبریزی‌ها به تبریز بسیار خوب است اما ما خوزستانی‌ها به خوزستان وفاداری نداریم؛ ما قبل از اینکه خود را خوزستانی بدانیم می‌گوییم که از کدام قوم هستیم و هر کدام از این قومیت‌ها که مسوولیتی را در استان به عهده گرفت بقیه با او مقابله کرده و به جای متمرکز کردن انرژی‌ها در یک هدف مشترک دچار تفرقه می‌شویم.

وی افزود: اینکه هر کدام از ما کجا متولد شویم کاملا غیر اختیاری است لذا وقتی از دسترس ما خارج است که محل تولد و قومیت خود را تعیین کنیم و حتی در ایجاد آن نقشی نداریم پس دلیلی ندارد که به آن افتخار کرده یا حتی در این رابطه مورد بازخواست قرار بگیریم و از این گرفتاری‌ها باید فاصله بگیریم.

قوم گرایی دلیل عقب ماندگی منطقه 

خادمی عنوان کرد: پیشنهاد من این است که سطح مطالعه خود را افزایش دهیم هرچند این تنها یکی از دلایل توسعه است اما هنگامی که مطالعه داشته باشیم موضوعات بهتر برای ما روشن می‌شود و متوجه می‌شویم که باید پرکار باشیم و جزو جامعه بشری هستیم.

وی افزود: مطالعه، فرهنگ و هنر راه توسعه کشور ما است و با افزایش مطالعه بایدطایفه گری و قوم گرایی که باعث عقب ماندگی مناطق ما شده است را کنار بگذاریم.

0/5 (0 Reviews)