• چهارشنبه / 3 مرداد 1403 / 17:40
  • دسته‌بندی: خبر ویژه
  • کد خبر: 98041582251
  • خبرنگار : 2

آبفای اهواز به دلیل تخلیه فاضلاب به کارون به دادگاه معرفی می شود

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به محقق نشدن تعهدات وزارت نیرو در طرح علاج بخشی و کاهش آلودگی رودخانه کارون گفت: در صورت عدم ارائه برنامه مدون برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب شهری به رودخانه کارون ظرف یک ماه آینده، شرکت آب و فاضلاب اهواز به مراجع قضایی معرفی می شود.

آبفای اهواز به دلیل تخلیه فاضلاب به کارون به دادگاه معرفی می شود

محمدجواد اشرفی شنبه در شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون، در سالن جلسات استانداری خوزستان، اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب اهواز سال هاست نبود اعتبار را به عنوان دلیل اجرایی نشدن طرح کاهش تخلیه آلودگی به رودخانه ارائه می‌کند، این در حالیست که در چهار سال گذشته هیچ اقدام عملی در زمینه کاهش تخلیه فاضلاب شهری به رودخانه کارون انجام نداده است، بر همین اساس به عنوان حافظ منافع محیط زیست نمی‌توانیم بیش از این صبر کنیم، بنابراین اقدام قضایی خود را علیه این شرکت انجام می‌دهیم.

اشرفی با تاکید بر مسدود کردن پنج خروجی فاضلاب با دبی بالا به رودخانه کارون، دلیل محقق نشدن مصوبات ساماندهی خروجی فاضلاب شهری اهواز به رودخانه کارون در سال‌های گذشته، را بی توجهی به این رودخانه از سوی شرکت آبفا دانست، نه کمبود اعتبار.

وی با انتقاد از مصوبات بی نتیجه در حوزه وظایف شرکت‌های آب و فاضلاب گفت: شرکت آب و فاضلاب استان و شرکت آب و فاضلاب روستایی نیز همانند شرکت آب و فاضلاب اهواز تعهدات خود را عملی نکرده‌اند.

اشرفی اضافه کرد: تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب در شهرستان‌ها برخی با ۸۰ درصد پیشرفت به دلیل تحریم‌ها از ادامه کار بازمانده‌اند.

وی تصریح کرد: سازمان آب و برق خوزستان نیز به عنوان متولی رودخانه، هیچ اقدامی در راستای «طرح علاج بخشی کارون» انجام نداده است.

اشرفی با اشاره به حذف اعتبار امسال خوزستان از محل مصوبه طرح علاج بخشی کارون، خواستار پیگیری این مصوبه از سوی سازمان آب و برق خوزستان شد.

وی با بیان اینکه شهروندان انتظار حضور فعالان شهرداری در بهبود چهره رودخانه را دارند، افزود: مساله پاکسازی نیزارها، طرحی جداگانه از لایروبی کارون است، که قرار بود توسط سازمان آب و برق و شهرداری اهواز اجرا شود و مورد غفلت قرار گرفته است.

دو راهی آبفا؛ برنامه یا اظهار عجز

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان همچنین در این نشست، آلودگی رودخانه کارون را از دغدغه‌های مهم استان دانست و گفت: شرکت‌های آب و فاضلاب اهواز در جلسه آینده باید برنامه مدون و یا اظهار عجز خود را نسبت به طرح کاهش خروجی فاضلاب به کارون اعلام کنند تا درباره آن تصمیم گیری شود.

فاضل عبیات توقف طرح‌ها به دلیل نبود اعتبار را غیرقابل قبول دانست و تاکید کرد: شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی باید نقش فعالتری در جذب اعتبارات از مرکز ایفا کنند و از تلاش برای دریافت اعتبار عقب نشینی نکنند.

وی ادامه داد: آیندگان درباره ما خواهند گفت که مسئولان عرضه مهار آلودگی کارون را نداشتند و مجبور شده‌اند برای شهرهایی همچون آبادان، آب را از کرخه منتقل کنند.

تصفیه خانه نیمه تمام

معاون فنی شرکت آب و فاضلاب اهواز در ادامه این نشست، دلیل اجرایی نشدن تصفیه خانه فاضلاب اهواز را کمبود اعتبار عنوان کرد و گفت: در سال ۹۶ در حدود ۳۱۰ میلیارد ریال و در سال ۹۷ در حدود ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب شده اما هیچ پولی به شرکت آبفا تخصیص داده نشده است.

محسن کریمی تاکید کرد: در سال جاری نیز هیچ اعتباری برای ساماندهی چهار نقطه بحرانی تخلیه فاضلاب به کارون تخصیص داده نشده است.

وی با اشاره به لزوم اجرای ۲۸ کیلومتر کلکتور تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز، افزود: تصفیه خانه غرب اهواز نیز در زمینه فاینانس با کشور چین دچار مشکل شده که وزارت اقتصاد در حال مذاکره است.

کریمی نبود اعتبار را واقعیتی در بخش فاضلاب دانست و گفت: در تلاش برای استفاده از فاینانس داخلی و خارجی برای احداث ایستگاه‌های پمپاژ و کلکتورهای تصفیه خانه هستیم اما تا کنون به نتیجه نرسیده است.

طرح نیشکر برای برکه فاضلاب

در این نشست همچنین «طرح امکان سنجی انتقال بخشی از فاضلاب اهواز به تصفیه خانه نیشکر» به عنوان یکی از مصوبات جلسه گذشته بررسی شد.

مشاور شرکت آبفا خوزستان در این باره گفت: شرکت نیشکر پیشنهاد کرده که بخشی از فاضلاب اهواز را به اراضی خود منتقل کرده و با تشکیل یک برکه (wetland) آن را تصفیه و استفاده مجدد کند.

محسن قمشی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از پنج درصد فاضلاب‌های شهر اهواز تصفیه می‌شود، افزود: با گذشت ۲۰ سال در حدود ۴۰ درصد طرح جامع فاضلاب اهواز اجرایی شده است و با توجه به اعتبار قطره چکانی، نمی‌توان انتظار داشت شرکت آبفا فاضلاب‌ها را به صورت بهداشتی جمع آوری کند و این طرح می‌تواند یکی از راهکارهای میان مدت باشد.

وی با بیان اینکه استاندار تامین اعتبار این طرح را تقبل کرده، گفت: در صورت رعایت الزامات فنی و ضوابط زیست محیطی این طرح مشکلی نخواهد داشت.

مشاور استاندار خوزستان در امور آب و فاضلاب اما با بیان اینکه انتقال فاضلاب اهواز به تصفیه خانه نیشکر توجیه اقتصادی ندارد، گفت: جمع آوری فاضلاب شهری در یک محدوده باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود، همانطور که بوی نامطبوع پساب کارخانه الکل سازی رازی مدت‌ها شهر اهواز را درگیر کرده بود، بنابراین در این طرح باید مسائل کارشناسی و فنی و زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.

پیمان کاظمی نژاد فاضلاب تولیدی شهر اهواز را ۳۵۰ هزار مترمکعب در شبانه روز عنوان کرد و افزود: ظرفیت تصفیه خانه نیشکر ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز است، از سوی دیگر تصفیه خانه شرق اهواز با ظرفیت ۱۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز ساخته شده که با اجرای کلکتورهای آن مشکل فاضلاب در اهواز حل می‌شود.

وی با اشاره به مصوبات دولت در بخش آب و فاضلاب اظهار داشت: اعتبار خوزستان در بخش آبرسانی غدیر تامین شده اما به دلیل پروژه‌های متعدد شرکت آب و فاضلاب استان، اعتبار ابلاغ شده کفاف طرح‌ها را نمی‌دهد.

اهواز با بیش از ۱.۴ میلیون نفر جمعیت، تنها دارای یک تصفیه خانه فاضلاب در غرب شهر است که با ظرفیت ۳۰ هزار مترمکعب در شبانه روز نمی‌تواند پاسخگوی حجم فاضلاب تولیدی باشد.

در حال حاضر ۹۵ درصد فاضلاب به صورت خام از ۲۳ نقطه به رودخانه کارون در اهواز تخلیه می‌شود. مقرر شده بود شرکت آبفا اهواز تا سال ۱۳۹۶ پنج نقطه بحرانی را که حدود ۴۰ درصد از فاضلاب اهواز از طریق آنها وارد رودخانه می‌شود، به عنوان اولویت اجرا کنند.

شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۸۱ به تصویب هیات وزیرات رسید. هدف آن هماهنگی در جلوگیری از آلودگی رودخانه کارون و بهبود کیفیت آب این رودخانه بوده، تا حدی که آب شرب مردم شهرهای آبادان و خرمشهر را با کیفیت مناسب تأمین کند. همچنین این شورا در راستای ایجاد تعادل پایدار بین فعالیت‌های توسعه‌ای در بخش‌های کشاورزی، صنعت و اسکان جمعیت با حیات رودخانه کارون، شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون تشکیل شده است.

0/5 (0 Reviews)