مشاهده و ثبت دو گونه پرنده جدید در خوزستان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیکا از مشاهده گونه‌های “گنجشک برفی” و “کلاغ نوک زرد” در خوزستان خبر داد.

مصطفی یوسفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مشاهده دو گونه پرنده جدید در خوزستان، اظهار کرد: این گونه‌ها شامل “گنجشک برفی” و “کلاغ نوک زرد” هستند که توسط محیط‌بانان منطقه شیمبار آقایان منصور صابری و ابراهیم قنبری در کوه لیله در منطقه حفاظت‌شده شیمبار مشاهده شده‌اند.

وی افزود: این پرنده‌ها توسط کمیته ثبت پرندگان ایران تأیید و به فهرست پرندگان استان خوزستان افزوده شده‌اند.

رئیس اداره محیط زیست اندیکا گفت: با ثبت این دو گونه پرنده جدید، تعداد گونه‌های پرندگان خوزستان به ۳۷۲ گونه افزایش یافت.

یوسفی با بیان اینکه زیستگاه این پرندگان در ارتفاعات است، تصریح کرد: “گنجشک برفی” (White-winged Snowfinch) جزو گونه‌هایی است که در ارتفاعات و در ارتفاع بالای ۲ هزار متر از سطح دریا و در مناطق کوهستانی زیست می‌کند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست محیط زیست اندیکا ادامه داد: “کلاغ نوک زرد” (Alpine Chough) نیز از گونه‌های کم‌تعداد کلاغ‌های ایران است و در ارتفاع بالای ۳ هزار متر از سطح دریا زیست می‌کند.

وی گفت: سال گذشته نیز گونه‌های جدید مانند “جغد گوش‌دراز”، “سوسمار یاسوجی”، “سمور سنگی”، و “خارپشت برانت” در منطقه حفاظت‌شده شیمبار توسط محیط‌بان آقای مجتبی باورساد مشاهده شد.

یوسفی عنوان کرد: در منطقه تحت حفاظت شهرستان اندیکا گونه‌های پرندگان کوهپایه‌های زاگرس، جنگل‌های بلوط و کوهستان‌های مرتفع‌تر از جنگل‌های بلوط مانند انواع چک‌ها، چکچک‌ها، چرخ ریسک‌ها، دارکوب‌ها، سسک‌ها، سنگ چشم‌ها، سهره‌ها، زرده‌پرها، عقاب طلایی، عقاب شاهی، عقاب صحرایی، هما، دال معمولی، دال سیاه، دلیجه، پیغوکوچک، کبک، کمر کولی بزرگ، کمر کولی کوچک، کمر کولی جنگلی، جی جاق، زاغی، کلاغ ابلق، کلاغ سیاه، غراب، کلاغ نوک سرخ، کلاغ نوک زرد، جغد ماهیخوار، جغد جنگلی، شاه بوف، مرغ حق معمولی، جغد گوش‌دراز، جغد کوچک و گونه‌های متنوع دیگر قابل مشاهده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست محیط زیست اندیکا با اشاره به اینکه سرمایه‌های با ارزشی از تنوع زیستی کشور و جهان در این منطقه تحت حفاظت هستند، افزود: در این بخش از کوه‌های بختیاری شمال شرقی خوزستان علاوه بر غنای تنوع پرندگان، گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری مانند لاله واژگون و گیاهان متنوع دیگر، خزندگان و گونه‌های باارزش مانند سمندر لرستانی، خرس قهوه‌ای، پازن، کفتار، روباه قرمز، شغال، شاه روباه و پلنگ ایرانی نیز زیست می‌کنند.

وی عنوان کرد: مشاهده این گونه‌ها که گونه‌های کوهستانی هستند، برای تنوع زیستی خوزستان اهمیت دارد زیرا علاوه بر غنای تنوع زیستی این استان، مورد علاقه پرنده‌نگرهای خارجی هستند. همچنین اینکه انواع پرندگان ساحلی، تالابی و کوهستانی در یک استان مشاهده شود، بسیار با ارزش است.

یوسفی با اشاره به برنامه‌های محیط‌بانان این منطقه، گفت: گشت، کنترل و حفاظت از منطقه و ارائه آموزش به جوامع محلی از برنامه‌های حفاظتی همیشگی محیط‌بانان منطقه وسیع حفاظت‌شده اندیکا است.

انتهای پیام

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of