صدای کلزاکاران شنیده شد/ پرداخت مابه‌التفاوت نرخ کلزا به کشاورزان

به دنبال انتشار گزارشی در خصوص مشکلات کلزاکاران استان خوزستان، پرداخت مابه‌التفاوت نرخ کلزا به کشاورزان از روز گذشته آغاز شد.

گروه استان‌ها: در روزهای گذشته با انتشار گزارشی د با عنوان «گلایه کلزاکاران از پرداخت نشدن مابه‌التفاوت / وزارت جهاد رسیدگی کند» به مشکلات کشاورزان کلزاکار پرداخته شد.

در این گزارش، کشاورزان کلزاکار از پرداخت نشدن مابه‌التفاوت نرخ جدید کلزا ناراضی بوده و خواستار رسیدگی وزارت جهاد کشاورزی به این مطالبه شده که روز گذشته خبر از پرداخت مطالبات کلزا کاران داده شد.

«سید سعید راد» مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واریز مبلغ ۶۵۹ میلیارد تومان کل باقی‌مانده مطالبات کلزاکاران کشور خبر داد.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون، ۱۰۰ هزار تن کلزا به ارزش کلی دو هزار و ۱۵۴ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است، افزود: با پرداخت مابقی مطالبات کلزاکاران، حساب این افراد به صورت کامل تسویه شد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بیان کرد: با اشاره به افزایش قیمت خرید تضمینی کلزا از هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان به ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان، اظهار کرد: با این وجود، مابه‌التفاوت هشت هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت جدید کلزا نسبت به قیمت قبلی این محصول به حساب کشاورزانی که محصول خود را به این شرکت تحویل داده بودند به صورت تمام و کمال واریز شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم و کلزا در راستای سیاست‌های حمایتی دولت محترم از تولید داخلی به اجرا در آمده است، گفت: رهاورد این اقدام، کمک به تأمین امنیت پایدار غذایی کشور از طریق ترغیب و تشویق کشاورزان به کشت این محصولات است.

بخشی از مطالبات کلزا کاران هنوز پرداخت نشده است

«هومن سپهوند» رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان شوش اظهار کرد: کلزاکاران شهرستان شوش و کرخه با برداشت ۳۰ هزار تُن محصول کلزا رتبه نخست تولید کلزا را در کشور کسب کردند.

وی افزود: محصول کلزای شهرستان‌های شوش و کرخه توسط دو شرکت دولتی «شرکت غله و خدمات بازرگانی» و یک شرکت دیگر خریداری شده است.

سپهوند تصریح کرد: مطالبات شرکت غله و خدمات بازرگانی به کشاورزان کلزا کار پرداخت شد اما شرکت شرکت دیگر هنوز مطالبات خود را نسبت به کلزاکاران پرداخت نکرده که پیگیر هستیم تا این شرکت هرچه سریع‌تر مطالبات خود را پرداخت کند.

 شهرستان شوش در خوزستان یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشاورزی در کشور است به گونه‌ای که این شهرستان علاوه بر کسب رتبه نخست کشور در تولید گندم نیز توانسته است در زمینه تولید کلزا هم رتبه نخست را در کشور کسب کند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of