خانه دار شدن ۱۱۰۰ بازنشسته و مستاجر در زرگان معطل مجوز نفت

شرکت نفت یک هزارو ۱۰۰ مالک بازنشسته و مستاجر در منطقه زرگان اهواز را حدود ۳۰ سال معطل مجوز خود برای ساخت ساز کرده است.

به گزارش اهواز نوین، چند سال است که حدود یک هزار و ۱۰۰ قطعه زمین مسکونی در زرگان که می‌توانست بخش بزرگی از نیروهای اداری، ادارات و اهالی منطقه را خانه‌دار کند پس از حل مسائل قانونی مربوط به آن‌ها و رسیدن به مرحله ساخت، شرکت نفت این منطقه را  محدوده‌ تاسیسات نفتی خود اعلام کرده و معتقد است نباید ساخت و سازی صورت بگیرد این در حالی است که کلیه اراضی سند دار و دارای مالک حقیقی و حقوقی هستند.

بر اساس این گزارش، از آنجایی که این اراضی بین شرکت‌های نیشکر، گروه ملی ، فولاد، مردم و…. مشترک است یک تعاونی هفده‌گانه موسوم به تعاونی گروه ملی تشکیل شد و طبق پرونده‌ای که متعلق  به این اراضی در شهرداری منطقه ۳ تشکیل شد مراحل خرید اراضی، تغییر کاربری،  تفکیک زمین به پلاک ثبتی اصلی ۹۳۱، خیابانی‌کشی و صدور پروانه ساخت کلی و صدور سند سیم سرب و تحویل سند به اعضاء انجام شد.

در تاریخ ۲/۷/۷۳ نیز پروانه ساخت کلی به شماره ۶۴۴۷ برای اراضی صادر و تعاونی‌ها اقدام به سنگ‌کاری کردند اما پس از اتمام تاریخ یک ساله پروانه ساخت، زمانی که اعضاء شرکت تعاونی برای تمدید پروانه ساخت اقدام کردند شهرداری وقت منطقه ۳ با این بهانه که خارج از حریم شهری هستند از تمدید پروانه ساخت خودداری و فقط ۵ پروانه ساخت انفرادی در سال ۸۳ و ۸۵ صادر کرد.

قرار گرفتن زمین‌های زرگان در محدوده شهری

تا اینکه در شهریور ماه سال گذشته این زمین‌ها در طرح بازنگری جامع شهری در حریم شهر قرار گرفتند اما زمانی که اعضاء تعاونی و مالکین زمین‌ها برای تمدید پروانه ساخت انفرادی اقدام کردند مدیریت شهرداری منطقه سه گفت: شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب این زمینها را در حریم تاسیسات نفتی و پروژه های آتی تشخیص داده است و گفته نباید ساخت و سازی صورت بگیرد.

املاک خارج از محدوده شهری هستند

سید نواب طباطبایی معاون معماری شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، اما می‌گوید: این املاک خارج از محدوده شهری قرار گرفته‌اند اگر چه گفته می‌شود اصطلاحاً در حریم شهر قرار دارند  اما جزو کاربری‌های فضای سبز، کشاورزی و مرتع‌داری است و حق تبدیل به  منازل مسکونی را ندارند.

وی با رد قرارگیری این اراضی در طرح بازنگری شهری،  افزود: اهالی حق و ساخت و ساز در این محدوده را ندارند  چرا که این زمین‌ها کاملاً خارج از محدوده هستند.

معاون معماری شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان گفت: شهرداری نباید به آن‌ها مجوز ساخت و ساز میداده چرا که هیچ کسی نمی‌تواند خارج از محدوده شهری ساخت و ساز کند.

طباطبایی بیان کرد: زمانی که نقاط این زمین‌ها را روی طرح بازنگری قرار دادیم مشخص شد اهالی  نه روی طرح قدیم و نه روی طرح جدید مجاز به ساخت و ساز نیستند.

اهالی و تعاونی هفده گانه موسوم به تعاونی گروه ملی معتقد هستند تمام مجوزات لازم برای ساخت و ساز اخذ شده اما شرکت نفت به بهانه وجود تاسیسات نفتی در محدوده املاک آن‌ها مانع ساخت و ساز شده است.

شرکت نفت مانع ساخت و ساز اهالی زرگان

یکی از مالکین ساکن  در این منطقه می‌گوید: انتظار اعضاء تعاونی‌ها برای ساخت و ساز  به ۳۰ سال رسید و ما همچنان منتظر خانه دار شدن هستیم، تعدادی از مالکین طی این سالها فوت شدند و برخی نیز بازنشسته شدند اما هنوز موفق به ساخت خانه‌های خود نشدند.

وی افزود: موقعیت فعلی این زمینها به گونه‌ای است که این زمینها در میان منازل مسکونی قرارگرفته‌اند و شرکت نفت عملاً نمی‌تواند بالغ بر  هزار واحد مسکونی در منطقه را به بهانه اینکه اینجا محدوده تاسیات نفتی است تخریب کند.

مراغی یکی از فعالان اجتماعی در منطقه زرگان، با بیان اینکه اعضاء تعاونی و مالکین پروانه ساخت دریافت کردند اما اجازه ساخت و ساز ندارند، اظهار کرد: زمانی که اراضی خارج از محدوده بودند و شهرداری برای تفکیک و سنددار کردن آن‌ها ورود کرد شرکت نفت معتقد بود با توجه به اینکه اراضی خارج از محدوده هستند به جای شهرداری باید بنیاد مسکن ورود کند.

وی افزود: پس از سفر وزیر راه و شهرسازی به خوزستان و وارد کردن اراضی به حریم شهری در طرح بازنگری  اعضاء تعاونی‌ها درخواست پروانه ساخت مجدد کردند اما شهرداری گفت: این اراضی در محدوده تاسیسات نفتی قرار دارند.

این فعال اجتماعی گفت: کل خوزستان روی مدار نفتی قرار گرفته است، شرکت نفت نباید به این بهانه مردم را از املاک خود محروم کند، اغلب اهالی این مناطق مردم محروم و اجاره نشین هستند.

مراغی با اشاره به تصرف چند قطعه زمین در محدوده  فضای سبز گروه ملی در زرگان و ساخت وساز آن‌ها، بیان کرد: متصرفین یک قولنامه صوری در بنگاه تشکیل دادند که با توجه به تخلفی که در نحوه واگذاری این زمین‌ها صورت گرفته پرونده مربوط به این قضیه در شعبه ۹ بازپرسی اهواز در جریان است.

وی افزود: شرکت نفت چرا با ساخت و ساز این اراضی مخالفت نکرده است؟ چه کسی مجوز ساخت و ساز و تصرف در این اراضی را به اهالی داده است؟

شرکت نفت املاک اهالی را خریداری کند

یک کارشناس املاک در این رابطه می‌گوید: اگر املاک در محدوده شهری قرار دارند و شهرداری مجوز ساخت و ساز به اهالی داده است شرکت نفت طبق قانون حق مخالف با ساخت و ساز مالکین که سند دارد را نمی‌تواند داشته باشد.

وی افزود: ممکن است شرکت نفت جلوی ساخت و ساز را به واسطه اهرم‌های فشاری که دارد بگیرد اما  هم می‌تواند بگوید من زبانی به اهالی گفتم ساخت وساز نکنید و اهالی سندی مبنی بر مخالفت نفت ندارند.

این کارشناس املاک بیان کرد: اگر ثابت شود املاک در محدوده تاسیسات نفت قرار دارند شرکت نفت می‌تواند زمین را خریداری و پلاک برابر به مالکان بدهد و شهرداری چرا بدون بررسی مساله اقدام به صدور مجوز ساخت و ساز و ارائه پروانه ساخت شده کرده است؟

 شرکت مانع صدور پروانه ساخت و ساز می‌شود

شهرام شاهین زاده شهردار منطقه سه اهواز، در این رابطه درگفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: در یک مقطعی تعاونی‌های  هفده گانه خارج از محدوده شهر بودند و از آنجایی که این تعاونی‌ها زیر نظر اداره تعاون تشکیل می‌شدند، زمین‌هایی که متعلق به دستگاه‌های مختلف یا اشخاص بود را می‌خریدند و  سپس کارهای اداری مربوط به آن‌ها انجام می‌دادند.

وی با بیان اینکه یک اشتباه مدیریتی در سال ۷۳-۷۲ توسط شهرداری منطقه سه سبب شد برای این اراضی پروانه ساخت صادر شود، افزود: این پروانه‌ها بعضاً  در سال ۸۳ تمدید شدند اما از این سال به بعد شهرداری  زیر بار تمدید این پروانه‌ها نرفت و به درستی اعلام  کرد که این اراضی خارج از محدوده شهر هستند و همین عامل اختلاف بین شهرداری و اعضا تعاونی‌ها شد.

شهردار منطقه سه اهواز، گفت: در سال گذشته در جریان طرح بازنگری شهری  اهواز حدود ۸۰ درصد  این اراضی به داخل محدوده شهری اضافه شدند.

شاهین زاده بیان کرد: بر حسب قانون، شهرداری مکلف است پیش از صدور پروانه از همه دستگاه‌های اجرایی به ویژه در مورد مناطقی که جدیداً به محدوده شهری اضافه می‌شوند استعلام بگیرد.

وی افزود: اما هر زمانی استعلام کردیم شرکت  نفت به ما می‌گوید: اینجا محدوده چاه‌های نفت است و نباید پروانه ساخت و ساز صادر کنید.

شاهین زاده با بیان اینکه بنده آمادگی کامل برای صدور پروانه را دارم اما شرکت نفت مانع ما می‌شود، عنوان کرد: انتظار می‌رود یک نهاد بالادستی مثل فرمانداری یا استانداری در این قضیه ورود کرده و تصمیم قاطع بگیرد و یا نفت این اراضی را خریداری و یا به شهرداری اجازه دهد بدون استعلام  از شرکت نفت پروانه ساخت صادر کند.

وی افزود: از طرفی مالکیت این اراضی باید برای ما محرز شود که آیا  اهالی و اعضا تعاونی‌ها واقعاً مالک هستند یا سندسازی  کرده‌اند.

 

عدم پاسخگویی واحد حقوقی شرکت نفت

خبرنگار فارس برای روشن شدن این موضوع با واحد حقوقی مناطق نفت خیز جنوب تماس گرفت اما هر بار به بهانه‌ای حاضر به پاسخگویی نشدند.

یک هزارو ۱۰۰ مالک بازنشسته و مستاجر در منطقه زرگان اهواز حدود ۳۰ سال معطل بروکراسی حل نشده اداری مابین سه دستگاه شهرداری، نفت و اداره کل راه و شهرسازی هستند تا شاید بتوانند خانه دار شوند.

طولانی شدن پروسه اداری زمین‌ها در منطقه زرگان سبب شده است طی این سالها تعدادی از مالکان این اراضی امید به خانه دار شدن  را به همراه خود به خانه ابدی ببرند و از دنیا رفتند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سالهاست که وجود منابع و فعالیت‌های عظیم نفتی در خوزستان نه تنها رفاه را برای جامعه پیرامون خود فراهم نکرده است بلکه مانع اصلی توسعه کلانشهر اهواز هم شده است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of