اختصاص ۴میلیارد ریال اعتبار برای مرمت کلی آتشکده سرمسجد

در سال‌های گذشته دو مرحله مرمت جزئی روی “صفه سرمسجد” انجام شده و هم اکنون ۴میلیاردریال اعتبار ملی برای مرمت کلی این اثر اختصاص داده شده است.

به گزارشاهواز نوین، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، گفت: اثر تاریخی صفه سرمسجد (آتشکده جاویدان) طی سال‌های گذشته تاکنون در دو مرحله به صورت جزئی مرمت شده است و در حال حاضر نیز به مرمت اضطراری نیاز دارد.
موسی احمدپوریا با اشاره به مرمت‌هایی که طی سال‌های گذشته روی این اثر انجام شد، ادامه داد: در فاز اول، دیواره ضلع شمال شرق سرمسجد به صورت ناقص مرمت و در فاز دوم نیز پلان‌های موجود در معبد به صورت غیراصولی مرمت شدند.
سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مسجدسلیمان با اشاره به بازدید هفته گذشته هیأتی از مدیران ارشد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از این شهرستان بیان داشت: در صحبت‌هایی که با این هیأت صورت گرفت، بنا شد باتوجه به این‌که طرح پایگاه سرمسجد آماده است، چهار میلیارد ریال اعتبار به منظور مرمت این اثر در نظر گرفته شود.
آتشکده یا معبد سرمسجد یکی ازمهمترین مکان‌های تاریخی و باستانی استان خوزستان است که در شمال شرقی شهر مسجدسلیمان قرار دارد.
این آتشکده که متعلق به قرون ۷ و ۸ قبل از میلاد می‌باشد به دستور یکی از پادشاهان بزرگ هخامنشی احداث شده است.
نوع معماری این بنا، آتشکده جاویدان اورارتویی است که مهمترین مشخصه آن استفاده نکردن از ملات و گذاشتن سنگ خشک روی سنگ خشک دیگر است.
بنا به نوشته‌های پروفسور گیرشمن، باستان‌شناس فرانسوی در کتاب «ایران از آغاز تا اسلام» تخت جمشید نیز با استفاده از همین الگو ساخته شده است.
0/5 (0 Reviews)