جزییات اعطای تسهیلات به منازل متاثر از آبگرفتگی خوزستان

استاندار خوزستان گفت: برای هر منزل آب‌گرفته در مجموع ۲۱۵ میلیون تومان که ۵۵ میلیون تومان آن بلاعوض بوده و ۱۶۰ میلیون تومان آن با بهره پنج درصد است، به مردم اعطا می‌شود.

به گزارش اهواز نوین، غلامرضا شریعتی شامگاه دوشنبه در جلسه قرارگاه برآورد خسارات مناطق آب‌گرفته از بارش‌های آذرماه، اظهار داشت: دولت روز چهارشنبه هفته گذشته پیشنهاد ما را برای بازسازی این مناطق مصوب کرد.

وی افزود: برای احداث هزار واحد مسکونی در مجموع ۲۱۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض و وام پنج درصدی برای هر خانه تعلق می‌گیرد که ۵۵ میلیون تومان آن بلاعوض بوده و ۱۶۰ میلیون تومان آن با بهره پنج درصد به مردم اعطا می‌شود.

استاندار خوزستان پیرامون بازپرداخت وام ۱۶۰ میلیون تومانی بیان کرد: مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان در مدت ۱۳ سال و ۳۰ میلیون تومان دیگر در مدت هفت سال بازپرداخت می‌شود.

شریعتی ادامه داد: وام ۵۵ میلیون تومانی که بلاعوض است، ۲۰ میلیون تومان برای صاحب‌منزل و ۲۰ میلیون تومان به اسم منزلی که در حال احداث است و ۱۵ میلیون تومان آن نیز برای لوازم‌خانگی و معیشتی اعطا می‌شود.

وی درباره تسهیلات منازل و مراکزی که به تعمیر نیاز دارند، عنوان کرد: در این زمینه نیز در مجموع ۹۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض و وام پنج درصد به متقاضیان اعطا خواهد شد که ۳۰ میلیون تومان آن بلاعوض بوده و ۶۰ میلیون تومان با بهره پنج درصد در نظر گرفته شده است.

استاندار خوزستان با بیان اینکه برای تعمیر وسایل خانگی و تجاری ۱۵ میلیون تومان و برای تهیه لوازم معیشتی نیز ۱۵ میلیون تومان وام بلاعوض تخصیص شده است، اضافه کرد: همچنین ۳۰ میلیون تومان برای تعمیر و ۳۰ میلیون تومان هم برای تهیه لوازم معیشتی خانگی و تجاری با بهره پنج درصد مصوب و تخصیص شده است.

شریعتی در ادامه گفت: سیمان ساخت‌وساز برای احداث این منازل چه تعمیری و چه احداثی رایگان است که از طریق بنیاد مستضعفان تأمین می‌شود و در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه دولت ۵۰ درصد اعتبار مورد نیاز را به سازمان بنیاد و مسکن انقلاب اسلامی کشور تخصیص داده است، افزود: همچنین بنیاد و مسکن انقلاب کشور به طور سریع وارد عمل شده و اکنون در حال ارزیابی موارد و خسارات است.

استاندار خوزستان اضافه کرد: بنیاد مسکن کشور نیز از اعتبارات خود مبلغ پنج میلیارد تومان را در اختیار بنیاد مسکن خوزستان قرار داده است و به محض اینکه پرونده‌ها تکمیل شوند، این اقدامات انجام می‌شوند و این تسهیلات و وام‌ها و مبالغ بلاعوض در اختیار مردم قرار می‌گیرند.

شریعتی عنوان کرد: برای تسهیلات بانکی، بانک مرکزی باید بانک‌های عامل را مشخص کند اما در خصوص مبالغ بلاعوض مشکلی وجود ندارد چرا که دولت این مبالغ بلاعوض را تأمین کرده است.

وی گفت: سازمان بنیاد مستضعفان نیز مبلغ ۳۰ میلیارد تومان را برای بندر امام، چمران و مناطقی که دچار آب‌گرفتگی شدند، کمک می‌کند که در این راستا ستاد برای آن تصمیم‌گیری خواهد کرد تا این مبلغ باید در چه زمینه‌ای و چگونه هزینه شود.

0/5 (0 Reviews)